A közösségi média hősként kezeli a feltételezett gyilkost - Miért vált ennyire népszerűvé Luigi Mangione?
A közösségi média hatása a mai társadalomra vitathatatlan. Az itt megosztott tartalmak és nézőpontok villámgyorsan terjednek az online térben és erősen befolyásolják, hogyan értékelünk történéseket és híreket. Most egy bűneset kapcsán érdemes megvizsgálnunk, milyen hatása van a közösségi médiának az általános megítélésre és mennyire nagyban tudja befolyásolni a valódi életben való történéseket!
Mi történt?
A hírekben, majd a közösségi felületeken is gyorsan terjedt a hír, hogy az United Healthcare vezérigazgatóját, Brian Thompson-t, napközben lelőtték New York egyik utcáján.
Ezután a feltételezett tettesről közzétettek egy biztonsági felvételt is, ami még inkább lázba hozta az online világot: sokan rajongani kezdtek a támadó külsejéért és mosolyáért, illetve idealizálták tettét, mintegy igazságszolgáltatást.
Később letartóztatták Luigi Mangione-t, akit azóta is előzetesben tartanak és a tárgyalására vár. Úgy tűnik, hogy a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján őt vádolják a gyilkossággal.
Napjainkban hihetetlenül népszerűvé váltak a megtörtént bűnesetek: sorozatok, podcast-ek, közösségi profilok és könyvek sokasága foglalkozik ezzel a témakörrel. És bizony az aktuálisan folyó ügyekről és sokan készítenek tartalmakat, így hát nem is meglepő, hogy hamar felkapták ezt az esetet is. Viszont ez az ügy magasan ver minden más hasonló esetet, ami mostanában történt: hatalmas a visszhangja és milliónyi tartalom kerül fel a közösségi média oldalakra ezzel kapcsolatban.
Luigi Mangione hamar híressé vált és rengetegen kezdtek hősként tekinteni rá, aki az amerikai egészségügyi rendszer hibái ellen küzd és a társadalom érdekét szolgálja. Mintegy modern Robin Hood, azzal a különbséggel, hogy itt egyelőre a gyilkosságon kívül semmiben sem lehetünk biztosak, csak abban, hogy a történések egy kisebb forradalmat váltottak ki, ahol az emberek kifejezték ellenérzéseiket a tehetős réteg iránt.
Mondhatjuk, hogy a sajnálatos tragédia rávilágított az amerikai egészségügyi rendszer gyengeségeire, ezzel elősegítve a változást, azonban ettől egy kicsit eltér a végeredmény. Mémekkel, humoros megközelítésekkel és természetesen a feltételezett tettes vonzóságára utaló tartalmakkal árasztották el a közösségi felületeket, például a TikTok-ot. Ez egy elég komolytalan megközelítés, ami elveszi a hangsúlyt a középpontban álló problémákról és az olyan morális kérdésekről, amik az önbíráskodásra vonatkoznak.
Milyen tartalmak jelentek meg a közösségi felületeken?
Luigi Mangione testalkatát, mosolyát, felépítését magasztalják a közösségi médiában és nem tartják hibásnak cselekedetéért (amit természetesen még nem bizonyítottak rá, így addig is ártatlanként kell kezelni). Mangione egyfajta online szexszimbólummá is vált, sokan azt állítják, hogy „túl jóképű ahhoz, hogy elítéljék”, és „egy rendőrségi fényképen is szexi”.
@cartercartercartercarte luigi mangione
♬ original sound - carter
Az meg csak olaj a tűzre, hogy a hírportálok egy félmeztelen fotóval kezdtek el beszélni a feltételezett tettesről.
@hopeyoufindyourdad @Aaron Parnas Luigi Mangione yt video United Healthcare suspect #luigimangione #unitedhealthcare #greenscreenvideo #greenscreen ♬ original sound - Andra
A videók sokasága alatt Britney Spears ’Criminals’ című száma szerepelt, ami arról szól, hogy valaki beleszeret egy bűnözőbe – itt éppen Luigi-ra utalva. Ennek népszerűsége a Google keresési trendekben is látható.
És a kapcsolódó keresések azt is elárulják, hogy a zeneszám újonnani popularitása erősen kapcsolódik Luigi-hoz.
Azóta egyébként már annyian kerestek rá a férfira a Google-ben, hogy a keresőmotor azonnal el is árulja a legfontosabb információkat, mintha csak egy színésze vagy egyéb celebritásra kerestünk volna rá.
Vannak, akik igyekeznek értelmet látni az események mögött és fejtegetik, hogy mi lehet Luigi üzenete. Ennek egyik központi eleme az, hogy állítólag a fegyver töltényeire szavakat vésett, amiket azóta már az online térben a forradalom jelszavaként emlegetnek. A lövöldözés helyszínén talált töltényhüvelyeken a "delay" (halogatás), "deny" (elutasítás) és "depose" (tanúkihallgatás) szavak szerepeltek, ezért a felhasználók arra a következtetésre jutottak, hogy Thompson meggyilkolása bosszú volt, amiért elutasították egy biztosítási igényt.
A kifejezés egyébként azokat a taktikákat jelzi, amelyeket a biztosítók alkalmaznak a kifizetések elkerülése érdekében. Emellett hasonlít egy Jay Feinman jogásztól származó könyv címére, amely kritikát fogalmazott meg az egészségbiztosítási iparral szemben. Az a pletyka is szárnyra kelt, hogy a szóban forgó egészségügyi biztosító új, AI alapú rendszert vezetett be, ami még nem tökéletes, emiatt a beérkező kérések 90%-át elutasítja, így sokakat megfosztva a szükséges kezelésektől vagy jóval késleltetve azt, hogy megkaphassák gyógyszereiket.
@travelingnurse
♬ original sound - alexis rose
A felhasználók megtalálták Luigi összes közösségi oldalát az Instagramjától kezdve a Goodreads profiljáig, ahol végigelemezték, hogy milyen könyveket olvasott és milyen értékeléseket írt.
A letartóztatása után pedig minden percben körülbelül 1.000 új követőt szerzett az X-en, miközben az emberek átbogarászták a régi posztjait. Ennek hatására a közösségi felületek szinte mindegyike letiltotta Luigi profiljait, hogy ne lehessen hozzáférni a tartalmaihoz – de természetesen, ami egyszer kikerül a netre, azt lehetetlen végleg eltüntetni.
Külön érdekes fejlemény, hogy Luigi YouTube-csatornájára előre beidőzített videó került ki, ami továbbiakat ígért, viszont nem tudjuk, hogy ezek mit tartalmazhattak, ugyanis a videómegosztó letiltotta a csatornát.
@kellieintheknow Replying to @Brooke this is crazy #luigimangione #uhc ♬ original sound - Kellie
Még azt is kielemezték, hogy mire utalhat a pokemon száma, aki megjelenik Luigi egyik közösségi oldalán. Ez már talán inkább az összeesküvés elméletek kategóriájába esik. Az is egy elterjedt nézet lett a közösségi oldalakon, hogy Luigi Monopoly pénzt hagyott hátra a hátizsákjában a tette után, ezzel is üzenve, miért is cselekedett.
@overacoffee Luigi Mangione ‘286’ Conspiracy #fyp #truecrime #conspiracy #conspiracytiktok #conspirancytheory #popculture #news ♬ Come Inside Of My Heart - IV Of Spades
És bizony előkerült a ballagási beszéde is az iskolából, amely videó alatt a kommentek nagyrésze arra utal, hogy bemártották és biztosan ártatlan. Természetesen az évkönyveket is felütötték, így ha valaki kíváncsi rá, azt is megtudhatja, hogy Luigi a "Best at pick-up lines" aláírást kapta a fotója alá.
@dailymail Twenty-six-year-old Luigi Mangione, who has been arrested in relation to the shooting death of UnitedHealthcare CEO Brian Thompson, was valedictorian of his class. The suspect attended Gilman School, an all-boys private school in Baltimore, Maryland. Read the full story on DailyMail.com. #news #breakingnews #ceo #crime #valedictorian ♬ original sound - Daily Mail
A humoros megközelítésben az egyik legtöbbet látott irány a TikTok-on az volt, ahol kamu alibit biztosítanak Luigi-nak, miszerint együtt voltak a tett időpontjában, ezért garantáltan ártatlan. Persze ezeket nem kell komolyan venni, abszolút egyértelmű, hogy poénnak szánják a videókat. Erről tanúskodik ez a példa is, amiben a zseniális photoshop tehetség is megmutatkozik:
@notdakotalugenbeel #fyp #funny_man_dakota ♬ original sound - Dakota lugenbeel
Vannak már rajongói rajzok is, valaki magára tetováltatta a tölténybe vésett szavakat és lehet kapni pólókat és egyéb terméket is – szóval gyorsan rákaptak a dologra az emberek.
@momscrumbs I heard were cosplaying him now? 🤣🤫
♬ Deny Defend Depose - 🍍piña
Ki ne akarna termékeket árulni gyorsan, mielőtt elhal a hype? Igazságosztóként is utalnak a feltételezett tettesre, amit ezen a grafikán is láthatunk. Ezt a képet a körözési fotó inspirálta, emellett a történet olyan elemeit is ábrázolja, mint a töltényekre vésett szavak és a Monopoly pénz, amit Luigi hátizsákjában találtak meg. Itt már észrevehetjük, hogy a képen semmi konkrét nem utal Luigi személyére vagy tettére, csupán a közös, feltételezett tudásra alapoz, hogy az emberek úgyis rájönnek, kit ábrázol.
Luigi ügyvédje is hamar sztárrá vált a TikTok-on, hiszen az ügy menetét rengetegen követik és várható, hogy amint elkezdődik a tárgyalás vagy lesz valami fejlemény, újra rendkívül felkapottá fog válni a téma.
@ralphyandlola Me as a lawyer tbh 🤧#luigimangione #luigi#tomdickey#CapCut#attorney ♬ original sound - Ralphy and Lola
Ami már talán átlép egy határt az az, hogy koncerten is ünnepelték Luigi-t. Az pedig még inkább furcsa, hogy ez egy Disney tematikájú buli volt és egy Hannah Montana szám alatt került a kivetítőre az állítólagos gyilkos. Ámbár úgy tűnik, hogy a partin résztvevőket nem nagyon zavarta ez a sokak által ízléstelennek is mondható eset, hiszen üdvrivalgás övezte Luigi megjelenését.
@dailymail Fans at a Disney music dance party in Boston captured the moment photos of Luigi Mangione were used as a backdrop while the Hannah Montana song He Could Be the One played. Mangione has been charged with first-degree murder after he was accused of killing UnitedHealthcare CEO Brian Thompson on December 4. Video from the event show the DJ behind the deck, with photos of Mangione on display as the crowd cheered him on. 🎥 nessaa1027 via TikTok #disney #rave #CEO #luigimangione #party #hannahmontana ♬ original sound - Daily Mail
Az pedig mindennek a vége, amikor a híradóban, élő adásban a Luigi-val egy börtönben lévő rabokkal kommunikálnak: a rabok látják a tévét, a műsorvezető kérdez, mire kikiabálnak vagy villogtatják a fényeket. Volt, hogy a vacsora kapcsán érdeklődtek.
@jane.says_ This is sending me 🤣💀 can’t make this sh** up!! ( excuse the snort 🤭) #LuigiMangione #news #live #unitedhealthcare #crime #nyc #fyp @Ashleigh Banfield ♬ original sound - Jane
Itt már egy kicsit úgy érezhetjük magunkat, mintha egy Black Mirror epizódban lennénk. Ha nem akartok lemaradni az év legabszurdabb interjúráról, akkor ezt ne hagyjátok ki:
@dailydot Inmates spill the tea on Luigi Mangione, shouting answers through their jail cell windows during News Nation's live coverage. • #luigimangione #jail #inmates #newscoverage #tea ♬ original sound - The Daily Dot
Ó, és ez a srác pedig odautazott a börtön elé és táncolt egy olyan számra, amit elvileg Luigi kedvel. Hogy van-e ennél még randomabb ötlet? Teljesen biztos, de nem mertünk mélyebbre ásni.
@adamlicious666 I heard he’s a charli fan,, so this one’s for him 💚 #sci #huntingdon #luigi #charlixcx #apple ♬ original sound - adàn🐬
Luigi elfogása előtt ugyebár az a téma volt a legnépszerűbb, hogy mennyire "jól néz ki" a kiadott fotón a feltételezett lövöldöző. New York város lakói pedig emiatt nem megijedtek, hogy egy magabiztos, hidegvérű kivégző jár közöttük, aki bárkit lelőhet fényes nappal, hanem tartottak egy hasonmás versenyt.
@ivangtvbackup United healthcare ceo lookalike contest #nyc #lookalike #washingtonsquarepark #foryou ♬ Chill Vibes - Tollan Kim
Végül Luigi rejtőzködése a hatóságok elől egy McDonald's-ban ért véget, ahol elvileg egy ott dolgozó hívta ki a rendőröket, mert felismerte a kiadott körözési képek alapján. Nyilván ezt a jelenetet is eljátszották a TikTok humoristái. Később arról is születtek mémek, hogy a hölgy, aki kihívta a rendőröket, végül nem kapta meg a nyomravezető díjat, mert nem jó telefonszámon tette a bejelentést, így "hiába adta fel a nemzeti hőst".
@xyathanchekass But mama I’m in love with a criminal #luigimangione #mcdonalds #fyp ♬ original sound - Athan Chekas
Az elemzők pedig igyekeznek megfejteni, mit jelenthet az, hogy Luigi-t éppen ebben az étteremláncban kapták el (mivel volt Instagramon egy happy meal dobozzal pózolós képe), miért voltak nála azok a dolgok, amikkel letartóztatták (például egy 3D-s nyomtatóval készült fegyver és egy szöveg az egészségügyi rendszer kritikájával - mindez jóval a tett után) és milyen nagyszerű és zseniális terv része lehet ez az egész. Sokan ugyanis úgy sejtik, hogy nem véletlenül kapták el Luigi-t, hanem ő akarta így.
A McDonald's-ok, amik a letartóztatás környékén vannak, nem úszták meg az utálat hullámot: számtalan negatív értékelés érkezett mind az 5 étteremre. Az egyik üzlet általában havonta egy vagy két értékelést szokott kapni a Yelp-en, viszont ezen mozgalom hatására 100 egy csillagos értékelése is érkezett.
Sokan patkány problémára utalnak, ami az angolban egy szófordulat a spiclikre.
@sullystraveldiary “Rat problem” 😂 #luigimangione #unitedhealthcare #unitedhealth #brianthompson #fy ♬ Like a Prayer (Choir Version From “Deadpool & Wolverine”) - I'll Take You There Choir
Nem csak a McDonald's szenvedett a felhasználók ellenérzéseitől, hanem a cég is, aki a hátizsákot gyártotta, amit a tettes hátrahagyott. A Peak Design-t rengeteg támadás érte és sokan feltételezték, hogy ők adták ki az adatokat, ki vásárolta azt a konkrét hátizsákot.
Arról is poénkodtak, hogy „túl kevés” nyomravezetői díjat ajánlottak fel a tettes elkapására.
Ez nem is csoda, hiszen eleinte egy profi, hidegvérű bérgyilkosként utaltak a lövöldözőre – akiről aztán kiderült, hogy egy gazdag családból származó, borostyánligás egyetemista.
@katone #unitedhealthcare #unitedhealthgroup #assasin #assassination ♬ original sound - 🇰 🇦 🇹 🇴 🇳 🇪
Miért válhat népszerűvé egy bűnöző?
Luigi Mangione korántsem az első olyan (feltételezett) bűnöző, akit ilyesfajta elismerés és rajongás övez. Gondoljunk csak Bonnie és Clyde történetére, amit imád a popkultúra, habár a valós események korántsem olyan romantikusak, mint amennyire véresek. Nem ritka, ha szerethetőként ábrázolnak antihősöket, akik borzalmas dolgokat tesznek vagy tettek.
Ha nem szeretnénk messzire utazni az időben, akkor is bőven akad példa. Például Cameron Herrin körül egyfajta kultusz alakult ki – mindezt azért, mert a felhasználók szerint jól néz ki.
Cameron 2018-ban elütött egy 24 éves édesanyát és 20 hónapos gyermekét, akik életüket vesztették a balesetben. A fiú állítólag egy haverjával versenyzett az utakon. Nem tagadta tettét és az ítélet szerint 24 évet kell börtönben töltenie. Herrin TikTok oldalát 2 millióan követték és a „rajongói” egy második esélyt adnának neki, amit az is megmutat, hogy a #justiceforcameron hashtag nagyot aratott a TikTok-on. Ez eléggé random, hiszen annak szeretnének igazságot szolgáltatni, aki gondatlanságból elvett két életet – és ezt nem is tagadja. Egy petíció is létezik (körülbelül 30.000 aláírással), ami az ítélet visszavonását kéri.
@kenzoph14 Cameron Herrin 😭♥️ Why you did this?😭 #cameronherrin #cameron #justice #court #cameronherrin #sad #sadstory ♬ original sound - Kenzo Hiroshi Enrile
Egy másik híres eset Wade Wilsonhoz kapcsolódik, aki két nő (brutális) haláláért felelős. Az ő esetében is találtak kibúvót, illetve vonzónak ítélt külseje miatt enyhítenék az ítéletét vagy szeretnék szabadlábon látni. Esetleg a párjukként...
@necromancer007 He so 🫦 ⚠️I don't justify his actions,I don't support his actions and I don't promote anything⚠️ I just want to edit his face #wadewilson #wadewilsonedit #criminal #prison #prisontok #capcut #fyp ♬ Soaked audio - RheasMami
Wilson fotói egyébként mindenhol elterjedtek a közösségi oldalakon, aminek fő okai az arcán látható tetoválások. Ezek között egyébként egy náci szimbólumot is találhatnak a szemfülesek.
A férfi esetében az asztalon volt a halálbüntetés is a szándékos és szörnyű cselekedetekért, ami ellen rengetegen tiltakoztak a közösségi oldalakon.
Napjainkban pedig már nem is meglepő, de a YouTube-on meg lehet nézni a majdnem 9 órás felvételt a tárgyalásról.
Ennek fényében pedig nem is csoda, ha valóságshow-ként tekintenek az ügyekre, hiszen sokszor élőben adják őket és lehet kommentelni, mint valamiféle szórakoztató műsor esetében. Ugye emlékszünk a Johnny Depp és Amber Heard közti tárgyalásra, amit élőben adtak, amiből számtalan mém készült mindkét fél erős kritizálásával és gúnyolásával? Sőt, azóta már persze sorozat is készült az esetből. És itt vissza is kanyarodhatunk Luigi Mangione-hoz, akivel kapcsolatban olyan TikTok videók is felkerültek, amin azt találgatják, ki tudná jól eljátszani a majdani Netflix dokumentumsorozatban…
@s_tuedor #foru #fyp #trend #viral #netflix #lmao ♬ original sound - Harmonic Sounds
Hogyan reagál a közösségi média a hírekre?
A közösségi média másként reagál a hírekre, mint a hagyományos hírforrások. Az igazságtartalomtól függetlenül gyorsan terjednek a megosztott szövegek, képek és videók. A kattintásvadász és más, az elköteleződésre építő tartalmak virágoznak – ez pedig alapulhat túlzásokon vagy még nem megerősített forrásokon. A cél, hogy minél tovább online legyenek a felhasználók és minél nagyobb legyen a nézettség és elérés.
Ahogy a felhasználók egyre távolodnak a hagyományos hírmédiától, a közösségi média platformok egyre inkább az alternatívát jelentik. A közösségi média nemcsak arra ad lehetőséget, hogy passzívan fogyasszák a tartalmat és megtudják, mi történt a világban, hanem arra is lehetőséget ad, hogy szubjektív módon, saját véleményüket és meglátásukat beleszőve kommunikáljanak róla a felhasználók. Ezért sajnos megjelenhetnek félrevezető információk és valótlanságok is.
A közösségi médiának nincs ideje várni a válaszokra
Egy olyan világban, ahol folyamatosan a lájkokért, kattintásokért és újraposztolásokért küzdünk, a közvélemény gyakran gyorsan és könyörtelenül formálódik — még akkor is, ha a valóság sokkal bonyolultabb, mint amit előítéleteink és sztereotípiáink sugallnak. Mangione nem igazán illik egy hidegvérű gyilkos képébe – de közben nem is az a szegénysorból származó Robin Hood, aki a gazdagoktól vesz el, hogy a népet segítse. Egy prominens, gazdag családból származik, osztályelső volt az elit magániskolájában, illetve alapképzést és mesterfokozatot is szerzett egy borostyánligás egyetemen. Nincs büntetett előélete és barátai szerint egy teljesen normális, okos srác volt, akitől senki sem várt volna ilyet. Ennek fényében abszolút megdöbbentő, hogy a New York-ba való megérkezése olyan volt, mintha egy szuperhősös filmből látnánk egy jelenetet: a város kormányzója mellett rengeteg fegyveres is kísérte az állítólagos lövöldözésért felelős férfit. Alapvetően mondhatjuk, hogy aki egyetlen gyilkosságért felel, az nem kap ekkora médiafelhajtást - bármennyire is szomorú ez. Viszont ezúttal a közösségi média akkora hangsúlyt fektetett az esetre, hogy Mangione-t már úgy kezelik, mint egy terroristát, egy sorozatgyilkost, vagy valakit, aki az elnök életére tört.
De talán a valóság nem is számít… A közösségi médiában sokan már döntöttek ezekről a tényekről és meghozták az ítéletüket, nem törődve a folyamatosan nyilvánosságra kerülő részletekkel és információkkal. És azt is meg kell említeni, hogy sokszor nagyon fekete vagy fehér minden az online térben: Luigi Mangione vagy egy hős, vagy egy gazember. Miközben a való életben nem lehet ennyire beskatulyázni valakit, hiszen összetett, bonyolult személyiségek vagyunk, jó és rossz tulajdonságokkal egyaránt, motivációkkal, gondolatokkal és tettekkel.
Minél többen látják, hogy valami ismétlődik, annál inkább elhiszik, hogy igaz – még akkor is, ha nem az. A pszichológiában ezt az „illusory truth effect”-nek (téves igazság hatása) nevezik. Ennek eredményeként az online térben gyakran megforduló felhasználók vélekedése sziklaszilárd lehet még akkor is, ha később a meglátásaikkal szemben álló tények kerülnek majd napvilágra. Hiszen sokszor elmondták, sok helyen láttuk, sokszor gondoltunk rá, szóval így van és kész.
Valódi diskurzusra is szükség van
Különösen szomorú, hogy míg ez az ügy kiemelt figyelmet kap, nem igazán alakult ki még valódi diskurzus az egészségügyi rendszer kapcsán. Persze, viccesek a mémek és nyugodtan tarthatjuk jóképűnek a feltételezett elkövetőt, de ha egy nevetés után elfelejtjük az ügyet, akkor semmit sem jelentett ez az egész. És nem azt mondjuk, hogy jogos volt a cselekedet (a gyilkosság, brutalitás és önbíráskodás nem igazolható semmilyen esetben sem a törvény szemében), de ha már egyszer megtörtént és nem lehet visszafordítani a károkat, ami sok emberéletet megváltoztatott és tönkretett, akkor „legalább” annyi származhatna a felkapottságból, hogy a komoly társadalmi és morális problémák kérdései is reflektorfénybe kerülnek.
Ezek a vicceskedő posztok azonban valószínűleg nem oldanak meg semmilyen problémát az egészségügyi rendszerrel kapcsolatban. A közvélemény még nem kezdett komoly vitákat folytatni arról, hogy pontosan mit tehetünk azért, hogy minden amerikai, aki szükségben van, megfizethetően hozzáférjen az egészségügyi ellátáshoz, és hogy az ő biztosítási igényeiket ne tagadják meg indokolatlanul. Vagy hogyan oldjuk meg a 14 millió amerikait sújtó orvosi adósság problémáját, amely sokuk életét megkeseríti – olyan szinten, hogy a törlesztések miatt akár az ételről is le kell mondaniuk.
Habár sokan tettek fel videókat, amiben elmesélik saját történetüket, a leginkább jellemző reakció csak arra utalt, hogy ennek fényében még inkább igazolható Luigi tette – nem ötletelésre a változtatásra, petíciók írására, tüntetések szervezésére vagy egyéb olyan megmozdulásokra, amik előremozdíthatják a kulturális változást. Pedig egyébként a közösségi média tökéletes táptalaja annak, hogy minél többekhez eljusson az üzenet és összehívja az felhasználókat egy jó ügyért vagy a változás előrelendítéséért.
Mi a tanulság?
A történet tanulsága, hogy a közösségi média világában szélsebesen és globálisan terjedő információk gyakran eltorzítják a valóságot, és sok esetben a komplex problémák megértése helyett leegyszerűsített, előítéleteken alapuló véleményeket generálnak. Könnyedén kialakulhat egy "mítosz" a társadalomban, amely akár a tényektől is elrugaszkodhat. Miközben a közösségi média egy-egy személy vagy esemény körül saját igazságokat épít, fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a valós problémákat. Az igazság keresése, a tények ismerete, a megbízható forrásokra való támaszkodás és a kritikus hozzáállás mindig fontos a közösségi médiában, hogy ne tudjon magával sodorni a virális, gyorsan terjedő, könnyed és humoros cunami, ami eltereli a figyelmet a valódi problémákról és megoldási lehetőségekről, komolytalanná téve bármilyen témakört.
A közösségi média napjainkban már nem csupán egy szórakoztató platform, hanem egy komoly társadalmi, gazdasági és pszichológiai hatásokkal rendelkező erő is. Légy Te is képben, hogy így megóvhasd magad és családodat az online térben! Válaszd Megosztok, tehát vagyok című könyvünket!
Forrás:
https://time.com/7201952/luigi-mangione-internet-myths-essay/
https://www.psychologytoday.com/us/basics/illusory-truth-effect
https://thinkingispower.com/guide-to-the-most-common-cognitive-biases-and-heuristics/
https://www.businessinsider.com/cameron-herrin-tiktok-viral-videos-prison-free-too-cute-2021-8
https://www.youtube.com/watch?v=spCglTRpinQ
https://www.foxnews.com/us/who-luigi-mangione-suspect-unitedhealthcare-ceo-murder
https://www.theguardian.com/us-news/2024/dec/19/luigi-mangione-unitedhealthcare-extradition
https://www.tiktok.com/@incognito_ember/photo/7445982590781213998
https://www.tiktok.com/@pennlive/video/7446583929659739434
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: