Loading...

Kultitasting blog

Kultitasting blog / 2017. szeptember 4., hétfő

Mit vigyünk magunkkal egy hátizsákos világkörüli útra




Te mit vinnél magaddal, ha világgá mennél? Van állandó csomagoló-listád a nyaraláshoz, vagy mindig otthon hagysz valamit? 


Most abban segítünk, ha hosszú útra mész a világ körül. Összeszedtük, mit vinnénk magunkkal, ha újra világgá mennénk... és ebben már hat hónap tapasztalata is benne van. Az eredeti csomagoló listánk itt olvasható. 







A lista persze komfort igények és útiterv szerint változik. Mi olcsó szállásokra (nem sátrazás), főként nem túl hideg helyeken és nem extrém hosszú gyalogtúrákra optimalizált csomagolólistát mutatunk be Nektek - ezzel öt és negyvenöt Celsius fok között, sivatagi és trópusi körülmények közepette, fejlődő Ázsiában és a fejlett USA-ban is komfortosan érezheted magad. Mindezt két főnek fejenként 15-17kg-ból. Ez a súly akkor optimális, nem egész nap cipeled a hátadon a zsákodat - El Camino-hoz pl. további megszorítások kellenek, főként a ruhák és lábbelik terén. 




hátizsák(ok)






  • nagy hátizsákok: Salewa Zsanettnek 60liter, Ábelnek 80liter. A mérettel nem volt gond, sem túl sok, sem túl kevés nem volt. Célszerű kb. 10-10 litert induláskor szabadon hagyni a szükséges napi cuccoknak (étel, ital, WC papír, zsebkendő, stb). A hátizsák kiválasztásánál jobb a modernebb, hosszított verziót választani. Ha a vállhevedert nem tudod megfelelő (35-60fok hátrafelé a válladtól a csatlakozási pontig) szögbe állítani, hanem vízszintesen áll, akkor folyamatosan fog húzni a zsák. Mi ezt a hibát elkövettük, túl rövid zsákot vettünk, így nem volt komfortos hosszú távon menetelni vele. (A hátizsák helyes beállításáról itt olvashatsz.) 

  • kis hátizsákok: napközbeni túrákhoz 1-1 db Mammut25 és 28 literesek. Ezek jól beváltak, 1-2 napra való felszerelés elfér bennük, napközbenre ideális. Jól választottunk a zsákkal, bár az Ábelé sajnos a földre téve nem "állt meg" önmagában, ami bosszantó volt - mindig ki kellett támasztani. Előnyös, ha a táskának belül van zsebe a hátrésznél, így egyszerűbb rendezni a dolgokat. Derékpántja és mellpántja mindenképp legyen, sok terhet vesz át a válladról. 

  • Ne vegyél világos színű hátizsákot semmiképp! (Olyat, amilyen pl. Zsanáé a fenti fotón.) Mindenképp koszos lesz és csak jobban látszik rajta a folt. Olajfolt mindennapos egy ázsiai buszút folyamán, világos szövetből sosem szeded ki. Ha finnyásabb vagy, vehetsz egy hátizsák védő zsákot (repülő vagy busz utaknál védi a szennyeződéstől) de ez bizony plusz súly. Mi inkább többször nagy szemeteszsákba tettük a hátizsákot és körbeszíjaztuk egy könnyű hevederrel. 

  • összecsukható hátizsák: egy tenyérnyire összepréselhető 20 l-es vízlepergető, Decathlonost vittünk. Aztán a Fülöp-szigeteken, ahol már vízitúra is szóba jött, beszereztünk egy-egy drybag-et. Ma már ezt vinnénk inkább. "Water resistant" semmire nem elég, "waterproof" legyen! Vállra akasztható (esetleg két pántos, ha van), úgy kényelmesebb. És minél könnyebbet persze. Lepereg róla a homok, strandra is ideális, és nincs az az eső amiben beázik. A nagy hátizsákon belül is mindig teheted ebbe azt, amit szárazon akarsz tartani.

  • névkártya legyen minden csomagon, jó erősen rögzítve és vízállóan. Név, email cím, telefonszám. Remek kezdeményezés a Kathmandué is, de nem tudom a gyakorlatban mennyire működik, és Európában mi hasonló elérhető. 






Az indulás (2016.10.15)... 33kg-os összsúly









 ...és a hazaérkezés (2017.04.20) - 40kg. 
Ekkor már szuvenírek is bőven voltak nálunk. 






ruhák


A legtöbb ember szerintem itt rontja el és pakol be túl sokat feleslegesen. Döntsd el, hogy divatot szeretnél vagy praktikumot. Lehet minden nap másik ruhát felvenni ugyanabban a városban, és lehet mindig ugyanazt a ruhát felvenni másik városban. Az utóbbihoz nem kell sok ruha. (Legyünk őszinték, ez nőként nem egyszerű - de meg lehet szokni.)

Sok blogon írják, hogy pakold össze a ruhákat amiket vinnél, majd felezd meg. Kezdő utazóknak hasznos tanács - viccen kívül! 


  • rendszerező "kocka": kis cipzáras műanyag tasakok (súly, térfogat kb nulla; Aliról rendelve 3-5 dollár egy komplett szett), hogy a ruhák ne egybe borítva legyenek a hátizsákban. Ez is remekül bevált, mindenkinek ajánljuk! Egyben tartja a holmikat, könnyű rendezni, pakolni.

  • Néhány légmentesen lezárható nylon zacskó még ajánlott - ebbe teheted a nagyon durva illatú szennyest (zokni, alsó, stb.) úgy, hogy a többi tiszta ruha nem veszi át a szagát. 




ruhák fiúknak
Amit itthonról vittünk...


  • túracipő: Salewa Firetail Evo GTX – vízhatlan, bokát jól fogja, Vibram talp. Bakancs helyett. Tökéletes választás volt! Ezt a cipőt nagyon jól összerakták. Melegben persze izzad benne a lábad a GoreTex miatt, de esőben 2 órát azért kibírt. 

  • sétacipő: Adidas Lite Racer-t vittem (450g a 47-es pár). Kényelmes volt, de a végére lekopott teljesen simára a talpa (csúszott rendesen) és az orra is lyukadni kezdett. Bármilyen márka jó, a lényeg hogy jól szellőzzön és könnyű legyen, de vastag talpú. Melegben ezt fogod hordani. Recés talp előny.

  • túraszandál: meleg és nedves éghajlaton a legjobb. Sokat hordtuk, ez az egyetlen, ami jó a tartós trópusi esőben. Ha olyat veszel, ami nem bőr, és a pántokkal nagyon szorosan a lábadra tudod kötni, akkor sziklás tengerparton úszócipőnek is jó. 

  • túranadrág: farmert NE!!! Bár erős anyag, de nehéz és napok alatt szárad meg, ha kimostad, vagy eső éri. Helyette inkább 2db lecipzározható szárú nadrág legyen – ez így egyben rövidnadrág is. Ha lehet, egyikből se vegyél feketét, mert napon elviselhetetlenül meleg és a kosz is jobban látszik. Fiúknak: mindkét oldalon legyen combzsebe (tudod: a divat itt felejtős!) és az is lehetőleg cipzáros/tépőzáras legyen - ebből biztosan nem esik ki semmi.

  • rövidnadrág/úszóshort: 2db, zsebe legyen, és madzaggal beköthető a dereka, így mindkét célra jó. Cipzáros zsebeset vegyél ha kapsz, hogy ne essen ki semmi belőle. 

  • alvós rövidnadrág: minél könnyebb és vékonyabb - csak arra kell, hogy este ne boxerben mászkálj a vendéglátóid előtt, ha olyan helyen alszol.

  • nadrág aláöltözet: merinói gyapjú aláöltözet (melegít, szagtalan, jól vezeti az izzadtságot) Ha nem mész mínuszos hidegbe, ahol egyszerre kettő kellhet, akkor inkább csak egyet vigyél. Én kettőt vittem, de megbántam. Kényelmes legyen aludni is - hideg helyen jól jön. Többször felveheted mosás nélkül is, mert nem büdösödik - de kézi mosás után is egyetlen éjszaka alatt megszárad szobahőmérsékleten. (Ezért nem kell kettő belőle.)

  • pólók/ingek: 2 db pamut ing, 2 db merinói gyapjú póló, 1 db műszálas póló - ezt vittem magammal. Utólag inget csak egyet vinnék, egyetlen pamut pólót és a többi mind merinói. Ez az anyag ugyan drága, de egy csoda. Aludni is jó benne, hidegben-melegben egyaránt kényelmes - különösen, ha légkondis helyek és fülledt meleg között jössz-mész (pl. Dubai). És persze a legnagyobb előnye, hogy többször is felveheted szagosodás nélkül, valamint a csapban kimosva is megszárad egyetlen éjszaka alatt. (A műszálas alig szárad gyorsabban, cserébe egy nap után büdös lesz.) Ha azt gondolod, hogy a merinói holmi túl drága, nézz körül a Decathlonban - 3-5000 Ft-ért akciósan megveszel egy pólót náluk! 

  • vékony pulcsi: 2 hosszú ujjú merinói gyapjút vittem. Elég volt, most is ennyit vinnék. 

  • polárpulcsi: 1db vastagot vittem. Elég is volt, könnyen szárad, így jól mosható. 

  • tollkabát: Uniqlo kicsire összepréselhető és 260g mindössze, 10 Celsiusig egy pólóval is tökéletes. Hardshell kabát+polár kombóval mínusz fokig is jó. Főnyeremény. Időnként nem árt kibontani, ha nem használod, hogy a toll ne essen össze tartósan. 

  • mini széldzseki: tenyérnyire összepréselhető, Decathlonból. Sokszor volt rajtunk.

  • hardshell kabát: Northland "10.000mm vízálló és lélegző" kabát, erős szövet, 550g mindössze. Nos, egy trópusi esőben ez három órát bírt, utána beázott. Itthon lehet kibír egy tartós esőt, de Vietnamban ez kicsit más. Ne költs hardshellre sokat, nem éri meg. Legyen 3-5000mm vízhatlanságú, könnyű és erős anyag - és dobj be mellé egy nylont erős esőhöz.

  • kis nylon esőkabát: legyen veled, mert csak idő kérdése és minden "lélegző" kabát beázik. Tényleg. Ez viszont sokkal kisebb, könnyebb mindig magadnál tartani. A nylon tényleg vízálló - persze izzadni fogsz benne, de sebaj. 

  • esőnadrág: legyen hosszabb, mint a nadrágod és elég bő hogy cipőben is fel tudd venni. Szél ellen is hatásos.

  • zoknik: rövid/hosszú/túrazokni kombinációk + 1 pár kompressziós térdzokni (ami lábszármelegítő is lehet hidegben) a hosszú repülő/busz utazásokhoz

  • alsónadrág: 3 db pamut és 2 db műszálas (gyorsan szárad, bármikor este kimosható és reggelre száraz). Végül megfordítottam az arányt (2+3) és jó is volt úgy. 

  • öv: 1 db legkönnyebb szövet öv. Rejtett pénztárca is volt benne. Szerencsére nem volt szükség erre a funkcióra. 

  • mikroszálas törölköző: 2 db nagyot vittünk fejenként. Egy is elég, ha nem akarsz strandolni vele - vagy ha csak olyan helyre mész, ahol adnak strandtürcsit a szálláson.

  • csősál:  megfelelő sálnak, sapkának is, és hideg szobában az orrod se fagy le éjszaka, ha ráhúzod. 



...és amit útközben vettünk

  • rövid ujjú ing: sötétebb színű, mert a két fehér nagyon elkoszolódott, pótolni kellett.

  • hosszú ujjú ing: ezt sajnos nem vittem, de kellett volna. Tűző nap ellen szükséges, hogy ne égjen folyamatosan az alkarod. Vékony legyen és könnyű, de ne eressze át a fény többségét, és pamutból legyen. Persze semmiképp ne fehér, hanem valami sárgás-barackos szín - mert a naptejed és az izzadtságod is ilyen színre fogja meg majd, és nem fogsz tudni útközben fehérítőset mosni. 

  • egy nagyon vékony pamut nadrág (ázsiai nadrág): A túranadrág tűző napon nagyon meleg - a short meg nem véd a naptól. Se sötét se fehér ne legyen - az előbbi szívja a napot, az utóbbi sose lesz tiszta. Egy túranacit beáldozhatsz helyette.

  • túrakalap: világos legyen, verje vissza a napot és védje a füled is tőle. Fehér ne legyen ez sem, mert vonzza a koszt és az izzadtságot. 



Ábel (egyik) sárga merinói pólója - a legtöbbet hordott ruhadarab








ruhák lányoknak
Amit itthonról vittünk...


  • túracipő: ugyanaz, mint Ábelnél, vagy inkább Ábelnél ugyanaz, mert az enyém volt az első :) Salewa Firetail Evo GTX – relatíve vízhatlan, bokát jól fogja, Vibram talp. Bakancs helyett.

  • sétacipő: egy jól bevált Asics futócipő, kényelmes és könnyű

  • túraszandál: meleg és nedves éghajlaton a legjobb, víz be - víz ki és fürdéshez is sokat használtam.

  • flipflop: zuhanyozáshoz és utcai viseletnek (legkönnyebb verzió, fontos volt, hogy ne szivacsos legyen, mert az beszívja a vizet)

  • túranadrág: 2 db, elasztikus anyagból, de ne fekete legyen, mert az napon nagyon meleg - megtapasztaltam sokszor - és igenis látszik rajta a kosz is. Lecipzározhatós szárú praktkus lehet, bár én nem azt vittem.

  • rövidnadrág: 1 db vékony vászon short és 1 db futóshort (könnyű anyag, gyorsan szárad)

  • nyári ruha: 2 db könnyű műszálas anyagból. Az egyiket nagyon sokat hordtam, mert strandruhának is remek volt, a másik kicsit divatosabbat nem használtam ki, azt már nem vinném.

  • strandkendő: szoknyának és váll/fejkendőnek is funkcionálhat, de pokróc helyett  a strandon, pikniknél is le tudtunk rá heveredni.

  • fürdőruha: 2 db bikini

  • alvós póló és rövidnadrág

  • nadrág aláöltözet: 1 db merinói gyapjú aláöltözet (melegít, szagtalan, jól vezeti az izzadtságot)

  • leggings: aláöltözetnek is jó, plusz szoknya alá vagy magában is fel lehet venni

  • pólók: 3 db atléta, 1 db rövid ujjú pamut póló, 2 db műszálas póló (ideális túrázáshoz és gyorsan szárad)

  • ingek: 2 db hosszú ujjú vászon ing. Mindkettőt nagyon sokat hordtam, strandoláshoz és nap ellen a vajszínű jól bevált, mert nem színeződött el.

  • vékony pulcsi: hosszú ujjú merinói gyapjú + 1 vékony pamut

  • polárpulcsi: 1 db vastag (ez utóbbi a hardshellbe zipzározható így téli dzseki lesz)

  • tollkabát: Uniqlo kicsire összepréselhető és 260g mindössze, 10 Celsiusig egy pólóval is tökéletes. Hardshell+polár kombóval nulla fokig is jó.

  • mini széldzseki: tenyérnyire összepréselhető, North Face-ből. Sokat hordtam. 

  • hardshell kabát: North Face, vízálló és lélegző kabát, két túrát már átélt velem és az első ázsia monszunt is jól állta. Vietnami esőben viszont egy óra után beázott. Tanulság: mindig legyen Veled nylon esőkabát is!

  • kis nylon esőkabát: mert csak idő kérdése és minden "lélegző" kabát beázik. Tényleg. Ez viszont sokkal kisebb, könnyebb mindig magadnál tartani. A nylon tényleg vízálló - persze izzadni fogsz benne, de sebaj.  

  • esőnadrág: legyen hosszabb, mint a nadrágod és elég bő hogy cipőben is fel tudd venni. Szél ellen is hatásos.

  • zoknik: rövid/hosszú/túrazokni kombinációk + 1 pár kompressziós térdzokni a hosszú repülő/busz utazásokhoz, hogy ne dagadjon a láb és nem utolsó sorban melegít is

  • alsónemű: egy hétre való adag és 2 db top szerű melltartó

  • öv: 1db vékony, könnyű öv. Sajnos túl vékony öv, lehetőleg ne egy 1cm vastagot vigyél magaddal, praktikusabb lett volna egy vastagabb.

  • csősál: megfelelő sálnak, sapkának is, és hideg szobában az orrod se fagy le éjszaka, ha ráhúzod. 

  • kendő: takarja a vállat és hideg ellen is jól jön, ha fázós vagy (én az vagyok :) ) Sötét színűt vittem, nagyon praktikus volt.

  • túrakalap: világos legyen, verje vissza a napot és védje a füled is tőle. Fehér ne legyen ez sem, mert soha nem lesz tiszta.

  • derékmelegítő: kevés helyet foglal, de hidegben lányoknak jól jön 



...és amit útközben vettünk



  • nyári pamutnadrág: könnyű, buggyos verzió - melegben tűző napon ideális. Ebből Ázsiában több példányt is sikerült beszerezni és mindegyiket sokat hordtam. Ha Ázsiába készülsz ne itthon vedd meg, ott fillérekbe kerül (2-3 USD). Könnyű anyag, nem foglal sok helyet... hacsak nem veszel belőle 4-et, mint én :)

  • sport leggings: mikroszálas anyagból, túrázáshoz és városi viseletnek is ideális volt. Praktikus viselet, gyorsan száradó anyag és jól pótolta az egyébként addigra eléggé elhasználódó másik leggingsemet.

  • merinói gyapjú póló: az út vége felé, nagyon jól jött, amikor többször voltunk hideg helyen.





Máris látszik, hogy a női ruhatár azért egy árnyalatnyival több darabból áll :)



Zsana egyik színes pamutnadrágja Nepálban











pipere felszerelés






  • a legfontosabb, hogy rendezett tárolója legyen. Mi ilyet vittünk. Ha nem tudod körbecsatolni, biztos lehetsz benne, hogy többet pakoltál, mint amire szükséged van. 

  • mérd le otthon, hogy miből mennyit fogyasztasz. Borotva hab helyett krémből nagyon kevés is elég, nekem hat hónapig elég volt kb. fél deci, akárcsak a borotválkozás utáni krémből. 

  • kis műanyag tégelyeket gyűjts ahol tudsz. Szállodákban 20-100ml-es műanyag tégelyeket könnyű beszerezni. Parfümöt se a saját (általában kb. fél kilós) saját üvegében vidd, hanem pumpáld át egy kisebb pumpás tégelybe.

  • A hotelekben töbnyire lesz testápoló krém (arcra is jó, nem rohad le), tusfürdő, fültisztító - ezekből bátran utántölthetsz. Ázsiában kapni pl. 1dl-es Head and Shoulders-t is, nem kell egy flakonnal vinned. Ne gondold, hogy az itthoni márkát nem veheted meg máshol - legfeljebb a helyiek nem azt veszik, de turistaként megkapod az itthoni felső középkategóriát Laoszban és Nepálban is. 

  • tusfürdő helyett vigyél szappant, ne cipelj magaddal vizet feleslegesen. Nem, ezek már nem szárítják a bőrödet, ez hülyeség. Egyetlen szappannal ketten egy-két hónapig simán ellesztek.

  • kis flakonban viszont vigyél mosóport. Bár szállodás tusfürdővel és szappannal is lehet mosni, időnként kelleni fog, és Nepál kivételével nem láttuk sehol kis kiszerelésben.

  • tampont és papírzsepit néhol (Ázsia, Közép- és Dél-Amerika) nehéz beszerezni, betét és szalvéta van csak helyettesíteni. Nagyvárosok nagy üzletében azért kapni fogsz. 

  • Ázsiában az arckrémekkel vigyázz, szinte mindegyik fehérítős, arrafelé a fehér bőr a divat. 

  • legyen egy mini pipere csomagod amit a repülőre is felvihetsz. Mini fogkefe, mini tubus fogkrém (szállodákban adják mindkettőt és újratöltheted), pár ml-es parfümös üveg, kis dezodor, stb. Füldugó és fekete szemellenző is a repülőre és több ágyas hostelekbe kötelező kellék. Egy idő után megszokod az idegen zajokat, de van ahol jól jön. 

  • alap manikűr készlet: olló, körömreszelő.






egészségügyi csomag



  • legyen Nálad mindig egy mini elsősegély csomag. Ezt célszerű a kis hátizsákodba tenni, ha az van mindig Nálad. Mini tubus jód, sebtapasz, géz, leukoplaszt, kisolló, csipesz legyen benne. 

  • mindig legyen Veled tömény szesz is - fertőtleníteni. Három hónap Ázsiát komoly hasmenés nélkül letudtunk, de minden étkezés után ittunk kb. 2cl alkoholt. Lehet pálinka, rum, gin... bármi, amit helyben be tudsz szerezni. Műanyag flakonba célszerűbb áttölteni a súlya miatt. Ománba menet 1 dl-t szájvíznek álcáztunk és ízesítettük, hogy ne vegyék el a határon.

  • szokásos gyógyszerek, géztekercs, steril gézlapok, Betadine, sebtapaszok, csipesz, leukoplast, lázmérő, stb - kinek mi szükséges. Fájdalomcsillapítót mindenütt kapsz, Ázsiában antibiotikumot is veszel vény nélkül a szupermarketben. Ha nagy adag speciális gyógyszert viszel, legyen nálad egy angol nyelvű orvosi igazolás hozzá. 

  • Delagil tabletta (malária ellen) csak ha tünet van, amíg elérsz a kórházig. 

  • C-vitamin por alakban, könnyebb adagolni. Mindig szedd, ha gyenge vagy. 

  • vízszűrő Mi itthon is csapvizet iszunk. Fogsz kapni mindenütt palackos vizet, de csak a bolygónkat nyírod ki vele. Sawyer mini – kicsi és könnyű, fizikai szennyeződést + baktériumokat kiszűri a vízből. Ahol rossz ízű az amúgy iható csapvíz (pl. Ausztrália egyes helyein) azon is segített valamelyest. 

  • víztisztító tabletta (ez a vírusokat is elpusztítja): ezeknek mindegyiknek borzalmas íze van, mintha az uszoda vizét innád. Inkább UV lámpás fertőtlenítőt (pl. Steripen) vinnénk most. De a mérgek ellen ezek sem védenek - légy óvatos! Inkább csak csapvizet vagy magashegyi patak vizét idd ezekkel. 

  • védőoltásokHepatitis A és B, tífusz oltásaink vannak, ezek mellett most újabb oltást nem kaptunk. Néhány országba még sárgaláz elleni ajánlott. 







 könnyű esti elsősegély Ománban, miután Ábel sikeresen lefejelte a falat






elektronika




  • utazó hálózati adapter. A legtöbb bolti/reptéri verzió használhatatlan (a márkásak is) mert olyan széles a feje hogy sok helyen nem tudod bedugni - vagy lekapcsolja a dugalj melletti kapcsolót is egyben. Minél keskenyebb legyen tehát a csatlakozó felület. Mivel sok szálláson csak egyetlen használható konnektor lesz, érdemes olyat venni amin USB töltő kimenet(ek) is van(nak). Ezzel plusz egy négyes USB elosztóval egyszerre akár 6 dolgot is tölthetsz (fényképezők, telefonok, tablet, ebook, powerbank, stb) Ugyan ekkor kisebb lesz az áramerősség de mivel egész éjszaka fent hagyhatod a töltőn a dolgaidat, és reggelre minden 100%-on lesz. Praktikus olyat venni, amin van 2A-es kimenet is. Mi ezt vittük - elvoltunk vele, de néha a szélessége miatt nehezen tudtuk használni. Az USA típus hátránya, hogy sokszor egyszerűen kiesik a konnektorból - volt ahol szigszalaggal kellett odarögzíteni.

  • tablet (Samsung galaxy tab S2 8'') A tok olyan legyen, ami saroknál védi az ütődéstől. Android tabletra pár száz forintos OTG kábellel és SD adapterrel gond nélkül lehet képeket másolni, majd onnan pendrivera is. Tudom, tudom... felhő meg iTunes meg minden... na majd meglátod, milyen a laoszi internet :). Jól jön azért, ha több hétnyi képet/videót el tudsz tárolni valahol offline is. 

  • USB billentyűzet: ha blogolni akarsz, vagy sokat levelezni, célszerű egy mini USB-billentyűzetet beszerezni

  • okostelefonok: Samsung Galaxy S4 (Ábel) és S5 neo (Zsanett) Szuperül bevált mindkettő. Erre is lehet olcsó OTG kábellel és SD kártyaolvasóval képeket tölteni, majd telóról wifin a felhőbe. 

  • fényképezőgépek: Olympus PEN E-PM1, 14-150mm M.Zuiko ultrazoom objektívvel (MILC gép).és Panasonic Lumix DMC-3D1 (két lencsés 3d fényképező és kamera) jött velünk, kibírták mindketten. Ha nem vagy profi fotós, ne vigyél tükörreflexeset semmiképpen. Olyat pláne amin nincs ultrazoom - nem lesz időd cserélgetni a lencsét.

  • vízhatlan telefon tok:  ha nem viszel Go Pro-t vagy hasonló vízhatlan cuccot, akkor Aliról rendelj pár dollárért a telefonodnak megfelelő vízhatlan tokot - olyat aminek a hátlapja üvegszerű kemény műanyag, hogy a lencse ne egy szutyok áttetsző valamin át fényképezzen. Ezek 1-2 méterig vízállóak és tudsz vele fényképezni/videózni snorkelezés közben. Profi képekre ne számíts, de meglepően jók lesznek azért. 

  • Vegyél USB-s töltőt a fényképeződ akksijának típusához. Aliexpresszen ezt is találsz pár dollárért. Általában ugyanis egyetlen konnektorod lesz, és USB elosztóval tudsz majd csak tölteni több mindent. Emellett autóban is tudsz majd tölteni szivargyújtóról. Plusz 1-1 pótakksit is ajánlanék, ha nem túl nehéz. 

  • mini fotóállvány: max 10-15cm, hajtogatható lábak. Ennyi kell és semmi más. 

  • ebook: számíts rá, hogy sokkal kevesebbet fogsz olvasni, mint amire előzetesen gondolsz. Ettől függetlenül vidd el mindenképp - csak ne tervezz túl sok könyvet elolvasni. Mással fognak telni az estéid, sosem lesz prioritás - legfeljebb a strandon.

  • pendrive: 2 db 64GB-os-at vittünk. Az egyiken 700Mb-os filmek tömkelege, hogy ne unatkozzunk útközben és esős estéken. A másik a fényképek/videók mentési helye volt, hogy ne csak a tableten-telefonon legyenek egy helyen. Mivel egész úton mindössze 3db filmet néztünk meg (189 nap alatt!), idővel mindkét pendrive fényképtároló lett. A legtöbb hotel/motel TV amúgy már pendrive-ról is lejátssza a filmeket, szóval ha ezt tervezed, nem lesz gondod a mozizással. 

  • felhő tárhely: 2 x 100Gb ingyen Onedrive tárhelyet kaptunk a Samsung eszközeinkhez, ezt ki is használtuk. Az androidos fizetős Onesync alkalmazás profi módon tolta fel a képeket 170 napon keresztül - de az utolsó pár hétben egyszerűen el sem indult. Letölteni egyébként egy kínszenedés volt Onedrive-ról a több ezer képet: mindet egyetlen zip-be csomagolja és többször le is fagy. (Csak akkor ajánlom, ha ingyen van.) Egyébként csak online tárhelyben nem szabad bízni, mert nagyon sok helyen a fejlett világban sincs rendes internetkapcsolat, az SD kártyák pedig végesek. Ezért kellett vinni pendrive-ot is.

  • USB töltő: 2 db konnektoros, 2A-es a gyors töltésért. A telefont töltöd majd először, kell a kakaó - 1-1.5A-ban ne is gondolkozz mert kihullik a hajad, mire feltölt. (Nem, az enyém még előtte hullott ki! :) 

  • Autós USB töltő: 2A minimum, két csatlakozóval. 4G internet és GPS mellett 1A nem elég semmire. 

  • USB elosztó: ha kevés a konnektor és sok a töltendő, négyfelé osztja az áramot. Sokszor vettük hasznát, de a töredék energia (4-es elosztóval 500mA/kábel) miatt csak éjszakai töltéshez elég.

  • USB kártyaolvasó és OTG kábel: fotók memóriakártyáról telefonra/tabletre töltéséhez. Itthon 1-2 ezer Ft, Ali-n 1-2 USD :).

  • kábelek: 5db micro USB (egyszerre lehet telót, tabletet, powerbankot, akksikat tölteni – súly kb nulla) + 1db mini USB Zsana régi ebookjához. 

  • fülhallgató: higiénikusan tartó tokja legyen! Ne tedd az "utazó koszt" a füledbe!

  • jack elosztó: ketten is tudjátok ugyanazt nézni/hallatni utazás közben. Praktikus. 

  • memóriakártyák: a fényképeződ által készített képek méretétől függően. Pár nap azért férjen rá minimum. SD class 10 másolási sebesség alatt ne is gondolkozz, túl lassú. 

  • tartalék telefonAz otthoni SIM volt benne. 4000 Ft-os butafon bőven elég volt. A lényeg, hogy mikro USB töltős legyen (hogy ne kelljen még egy töltőt vinned) és a mobilinternetet lehetőleg ne is ismerje - így megúszod a véletlen bekapcsolás roamingdíját. 

  • Bluetooth tracker: 2 db Nut mini – kb. pár gramm az egész. Praktikus, ha a busz tetején vagy alján utazik a hátizsákod és így látod, hogy megvan-e még. (A telefon jelzi, ha elveszik a jele – vagyis 10-40 m-en kívül kerül.) Az elem hónapokig bírja, és cserélhető. 

  • powerbank: a mérete attól függ, hogy mennyit leszel áram nélkül. Ha sátrazol, nagy kell majd. Jobb a több kicsi, mint az egy nagy - mert napközbeni tartaléknak a kisebbet kell cipelni. 3db 3000Mah-t vittünk, ennyit vinnék most is. Ha csak okostelefonhoz kell, olcsóbban és súlyban is sokkal jobban jársz, ha veszel egy csereakksit. (Már ha nem olyan hülye "okos"telefonod van, ahol az akksit nem lehet könnyen kicserélni - pl. iPhone.)

  • fejlámpa: kicsi, erős led fénnyel. Telefon lámpája nem jó, mert nem elég erős és hamar lemerül. Fejlámpa kell, ami 4-6 órán át bírja és elég legyen egy töksötét úton baktatni. Kellően szórja a fényt, ne egy pontra világítson. Ideális esetben állítható a fényszórás szöge és USB-ről tölthető.

  • kézi csomag mérleg: segít a csomagot optimalizálni és hőmérő is van benne. Nem vittük végül magunkkal az útra. Hacsak nem kicentized a csomagod súlyát minden repülőjárathoz, akkor teljesen felesleges. Ha viszont már a 20kg-ot súrolja a hátizsákod, akkor amúgy is túlpakoltad magad, gondold át újra. Mi 33kg-mal indultunk el ketten együtt. Nem kell ennél több. Tényleg nem. Inkább kevesebb. 

  • autós telefontartó: kicsi és könnyű legyen, légkondi rácsra rögzíthető, ez jó szinte minden bérelt autóba. Ilyen.



szokásos esti akkutöltés Nepálban





szerszámos zsák 



  • mini multitool: fogó és drótvágó, fűrész, csavarhúzók. Szükség volt rá többször is.

  • svájci bicska: kés, sör-és konzervnyitó, dugóhúzó. Elengedhetetlen enni, inni. 

  • olló: nem túl kicsi, de könnyű legyen (nem egyenlő a körömollóval). Elengedhetetlen.

  • varrókészlet: sok fekete és kevés színes cérna, tűk, biztosítótű, gyűszű. Ami elszakadhat, az el is szakad. Többször is varrtunk, jól jött.

  • fekete szigetelőszalag: a fiúk tudják, hogy mi mindenre jó. A lányok nem, mert a fiúk mindent megjavítanak vele, mielőtt észrevennék. Többször is használtuk. 

  • kábelkötegelő gyorsszorító: súlya semmi, erősen tart ahol kell – a fiúk tudják, hogy mi mindenre jó. Valamikor használtam útközben, de már nem emlékszem, mire :)

  • redőnyzsinór: vékony, súlya nincs, több tíz kilót elbír. Állandó kellék volt mosás utáni teregetéskor. Két kampó és/vagy függönycsipesszel kiegészítve mindig tudtunk teregetni vele. 

  • damil: nulla súly, kötözni brutál erős. Nem kellett, de megint vinném magammal.

  • pillanatragasztó. Többször is használtuk. Mindenütt kapható, de nem ott ahol kell majd. 

  • lakat: Hostelek szekrényeihez kell. Ne legyen túl kicsi, mert az nem képes átfogni a nagyobb vagy távolabb levő lyukakat. Nem kell erősnek lennie, elég egy olcsó és vékony - de minél nagy legyen a "boltíve". Számzáras is lehet akár - ahogy tetszik. 

  • tartalék csatok, tépőzárak stb - ha bármi elromlik ez is jól jön és nincs sok súlya

  • heveder: olyan, amit a benzinkúton kapni az autók csomagjait lekötözni. Elég hosszú legyen, hogy körbetekerhesd vele kétszer-háromszor a hátizsákod, hogy a pántok ne akadjanak be a reptéren. (Vagy az egészet bekötheted vele egy szemeteszsákba.) Ha egy rázós, kanyargós buszúton vagy, használhatod biztonsági övnek is hogy ne csússz le az ülésről. Én egy olyan emeletes ágyon is bekötöttem magam vele egyszer, ahol 2m magasan nem volt ágykeret. 

  • öngyújtó: a legkönnyebb/kisebb darab. Célszerű pl. foszló műanyag szegélyek "elforrasztására" is. 

  • csap lefolyó dugó: hülyeségnek tűnik, de nem az. Ha nem tudsz mosni, csapban leszel kénytelen, és nem mindenütt van dugó. Kétféle méret van a legtöbb helyen, ezekhez szerezz be egy-egy könnyű dugaszt. 

  • tollak: olcsó könnyű golyóstoll (amin látod, mikor fogy ki), és egy vastag filctoll, ha stoppoláskor kell kiírnod hova tartasz. Lányoknak nem feltétlenül ajánlott kiírni: ha nem szimpi ember áll meg, lesz kifogás, hogy nem arra mész és azért nem ülsz be (backpacker Bori tippje)

  • átlátszó lezárható műanyag zacskó: két kb 1-1 literes, erős, "cipzáras" műanyag zsákba volt mindez pakolva. Ez azért praktikus, mert nem kell kotorni benne, kívülről is látod mi hol van. 






 stoppoláshoz jól jön a filctoll Új-Zélandon. Imádják a csokit :)






konyhai szett




  • műanyag tányér fejenként egy mindig kell, ha nem csak étteremben fogsz enni. Könnyű fém is jó lehet. Minél szélesebb, annál jobb. 

  • műanyag pohár, rugalmas műanyagból, hogy ne törjön

  • műanyag evőeszköz készlet repülő járatokon is beszerezhető. Mi Decathlonban vettünk egy pár száz forintos olcsó és könnyű műanyag szettet. Titán is jó, de extrém drága. 

  • hűtőtáska: alumíniummal bélelt, jobb esetben szivacsos is. Vékony és könnyű legyen, de nagy. Egy fél literes palackot minden nap lefagyasztasz a hotel minibárban és másnap egész nap hűti amit beleteszel - még a forró kocsiban is. Célszerű azért nem a szélvédő mögé tenni. 

  • só: mindig jól jön, de csak nagy kiszerelésben kapható általában. Egy sárga kinder tojásnyit hordoztunk, néha hostelekben újratöltöttük. Ugyanekkora kiszerelésben valami finom fűszer is jól jön, mi egy olasz keverékkel húztuk ki a hat hónapot, amit pastára dobtunk mindig. Vegeta és pirospaprika is hasznos és nehezen beszerezhető. 

  • termosz: ez a luxus kategória már. Mi az utazás végén az USA-ban untuk meg, hogy instant kávéhoz mindig útközben jetboilban forralunk vizet, így vettünk egy 3dl-es kis termoszt. Kávéfüggőknek hasznos, de csak ha nem kell sokat cipelni a holmidat. 

  • instant kávé függőknek, mint Zsana, aki kávé nélkül igazi zombi



...könnyű esti vacsi egy amcsi motelszobában







iratok




  • útlevél, jogosítvány, nemzetközi jogsi, stb - attól függően, hova mész. Vízhatlan tokja legyen. 

  • mindezekről fénymásolat, van ahol nem célszerű az eredeti iratokkal mászkálni, de a rendőr elfogadja a másolatot is, ha látja, hogy nem vagy bűnöző

  • névkártya: rajta a neved, email címed, telefonszámod. Egy idő után megunod, hogy a Zsanett Hajdú és az Ábel Szemán neveket betűzd le minden este a szállás recepcióján. (Persze Te ne ezeket betűzd, légy szíves!)

  • nemzetközi oltási lap: néhol kérik, különösen a sárgaláz-érintett helyeken

  • vízumok legyenek kinyomtatva, ha online kaptad







egyebek



  • hálózsák – Hideg estéken jó szolgálatot tehet és akkor is praktikus, ha épp nem túl tiszta az ágynemű (ami Ázsiában gyakori). Ha csak az utóbbira kell, akkor egy selyem hálózsák bélés a legjobb - ez kb. 10dkg maximum. Mi a hideg ellen is szerettünk volna védelmet, bár tudtuk, hogy nem akarunk 15 fok alatt sátrazni. Beruháztunk egy extra könnyű és mindehhez kicsire összecsomagolható hálózsákra. 10-14 fokig komfort, 600g, kompressziós zsákban. (Mountain Warehouse-ból). A zsák jól bevált, de nem sátraztunk egyszer sem nagy hidegben - ahhoz más kategória kell.

  • mentőfólia: „space blanket” néven fut, minden autós elsősegély-csomag része. 2db, szuperkönnyű és vészhelyzetben véd a kihűlés v. napsugárzás ellen is, plusz egyszer minket Guatemalában mentett meg, amikor pont az ágyunk felett volt lyukas a tető. 

  • szemeteszsák: bármi gyorsan vízhatlanná tehető, néhány db nagy jól jön. Ha elég nagy, a hátizsákot is védi kosz/eső ellen. 

  • Point it dictionary: képeken lehet elmutogatni hogy mit szeretnél. Zsebméretű. Zseniális. Szerencsére nem volt rá szükség, de ma is vinnénk. 

  • notesz: jegyzetelni, rajzolni, torpedózni, üzenetet hagyni. Post-it is jól jön. 

  • összehajtható szilikon kulacs: praktikus, ha pl. repülőre ingyen tudsz ivóvizet vinni. Olyat vegyél ugyanakkor aminek szuperbiztosan záródik a fedele, mert nekünk párszor kifolyt a táskában. 

  • műanyag doboz: nagyméretű, sima ételes doboz. Lehetőleg erős pattintós fedele legyen. Belepakolhatsz mindent, ami törékeny - kagylókat, szuveníreket, banánt, stb. Néhány alkalommal pedig mini éjjeli szekrényként is funkcionált.

  • túrafőző: mi a Jetboilnál jóval olcsóbb, Aliról rendelhető verziót (APG) választottuk ami ki is bírta hat hónapig és semmi probléma nem volt vele. Rengeteget használtuk főzésre, kávéhoz víz forralásra. Célszerű egy adapter is hozzá amivel mindkét típusú (ilyen és ilyen) palackkal is használható. A második típusú mindig olcsóbb. Néha hostelekben hagynak egy-egy ingyenes palackot azok, akik továbbmentek - mert a repülőre nem lehet felvinni persze. Mi többször is ilyet használtunk és mi is leadtuk a maradékot. Egy 250g palack gáz amúgy nagyon-nagyon sokáig elég...






 átlagos ebéd Új-Zélandon - APG "Jetboil" túrafőzővel










Más bloggerek hasonló listáit is megtalálod az alábbiakban - csak hogy lásd, mindenki más és más - de rengeteg hasonlóságot is fogsz találni.




Egy hozzánk hasonló utazó páros (kicsit minimalistább) csomagoló listája:



http://vandorboy.com/mit-pakoljunk-utazashoz/

..és valaki, aki a hétköznapjaiban is ennyi holmival él
http://robgreenfield.tv/possessions/

Ha van valami, amit úgy érzed kihagytunk, de praktikus és nem indulnál el nélküle, írd meg kommentben - szívesen vesszük :)







Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: