Wonton leves
Rajongásom a hússal töltött kínai, japán gombócok (kínaiul jiǎozi, vagy japánul gjóza vagy gyoza) iránt töretlen. Gyakran készítem, és mivel a húslevesek iránt is hasonló rajongást érzek, egyértelmű, hogy a wonton az egyik kedvenc levesem, mikor is húslevesbe főzzük bele a gombócokat.
Hozzávalók az alapléhez:
- 2 nagyobbacska csirkefarhát
- 1 viszonylag kis fej vöröshagyma vagy 2-3 szál újhagyma
- 1 nagy gerezd fokhagyma
- só, 10 szem egészbors
- 1-2 szeletke gyömbér
- és nálam, de ez opcionális: 5-6 darab szárított vargánya
- 1 mokkáskanál vegeta (ritkán használom, gyakorlatilag csak húslevesbe, és abba is keveset, el is hagyható)
- 2,5 liter víz
a gombócokhoz:
- 15 dkg darált csirkemell vagy sertéshús
- só, frissen őrölt bors
- 1 teáskanál világos szójaszósz
- 1 mokkáskanál kristálycukor
- 1 mokkáskanál kínai főzőecet (nálam fehérborecet)
- 1/2 szál újhagyma, annak is a zöldje
- 1/2 gerezd reszelt fokhagyma (el is hagyható)
- 20 dkg liszt
- 19 dkg víz
vagy
- kész wonton vagy gyoza tészta (és akkor nem kell a liszt és víz)
a tálaláshoz:
- pak choji vagy kínai kel vagy kelkáposzta vagy fodroskel vagy brokkoli
- jégcsapretek (nálam tarlórépa)
- korianderlevelek, aki szereti, az újhagymának a zöldéből karikák, chilipehely
A tészta hozzávalóit összegyúrom, lefedem. Így, ahogy a videóban van.
Alaplét főzök a farhátakból a fenti hozzávalókkal, majd ha másfél óra múlva elkészült, átszűröm a levest. Ha túl zsíros lenne, a felesleges zsiradékot eltávolítom róla.
Közben 15 perc elteltével átgyúrom a tésztát. Lefedem, majd újabb 15 perc múlva átgyúrom, lefedem és 30-50 percig hagyom pihenni. Végül az olasz tésztagépemmel kinyújtom. Nekem 7 fokozata van a gépemnek, de csak az 5-ösig vékonyítom, mert ebben a tésztában nincs tojás, ha túl vékony, elázik a levesben. Olyan 8-szor 8-as, vagy 10-szer 10-es nagyságú négyzeteket vágok belőle, középre teszek a közben a fenti hozzávalókkal bekevert darált csirkemellből egy kiskanálnyit, és egyszerű batyukat formázok belőlük. Lásd a videót. Lehet tortellinire is formázni, ha az a szimpatikusabb. A gombócokat végül a forrásban lévő levesben kifőzzük. Körülbelül 5 perc elég is nekik. Vagy külön sós vízben főzzük ki, ha több a levesünk, mint amennyit megeszünk. A zöldségekkel ugyanígy járunk el: ha egyből meg is esszük, a levesben blansírozzuk őket, ha lesz maradék, akkor külön sós vízben.
Így tálaljuk: teszünk a tányérba pak chojt (nálam most kelkáposzta és tarlórépa csíkok vannak a levesben), tésztabagyukat és és alaplét. Megszórjuk újhagymazöld karikákkal, aki szereti friss korianderleveleket is tehet a tetejére és chilipelyhet is.
Tipp: az alaplét másból is főzhetjük, sertés vagy marha csontokból is. Ha nem ragaszkodunk az autentikussághoz, a tészta készülhet a szokásos módon is: tojással. Akkor viszont nyújtsuk egy fokkal vékonyabbra, mint a kínai tésztát.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: