Sváb savanyú vaddisznóragu
Most kezd kicsit jobb idő lenni, mintha tényleg a tavasz közeledne. De az esték és hajnalok még hűvösek. Ilyenkor pedig jólesik valami tűzforró, a hagyományostól eltérő, mégis gazdag ízvilágú egytálétel, amit csak kanalazni kell, és máris jobban érezzük magunkat.
A vaddisznó baromi különlegesnek tűnik, de ha azt mondom: menjetek le a Spárba, és a húspult mellett nézzetek körül, akkor azt fogjátok látni, hogy a vaddisznó gulyáshús annyiba kerül, mint az AKCIÓS szűzpecsenye. Röhej, de így van. (ugyanez a helyzet pl. a LIDL-ben a szarvashússal is...)
Ugye, hogy ugye? Akkor miért ne válasszak valami mást, valami nem hétköznapit?
Gyertek velem, és megmutatom mennyire egyszerűen elkészíthető.
Akik ismernek, még talán azok sem mind tudják, hogy én valójában sváb környéken születtem és nőttem fel (Szekszárd). Így talán érthető a sváb ételek szeretete (és a szüretek utálata ;)
Van abszolút kedvenc sváb ételem, de azt nem hiszem, hogy mindenki tolerálná, sokan inkább kifutnának a világból. Ha csak annyit mondok: Sauer prie? Nálam a legjobb sváb étel ever! Magyarra fordítva (fitness pipsik és rántottsajt hívők most csukják be a szemüket): savanyú belsőségpörkölt, ahogy kell (máj, tüdő, vese, lép, szív) ecettel, mustárral savanyítva. Nnnnna, megvan? Pedig isteni finom, csak sajnos már nem lehet minden boltban ilyen alkatrészeket kapni. A máj és a vese még oké is, de tüdőt, szívet és lépet már vadászni kell (vagy jóban kell lenni a hentessel ;).
Na de nem erről akartam írni, kissé elkanyarodtam. Jöjjön a vaddisznóragu :)
Sváb savanyú vaddisznóragu
Hozzzávalók:
1 kg vaddisznó gulyáshús
10 dkg füstölt kenyérszalonna
1 szép nagy fej vöröshagyma
8 gerezd dundi fokhagyma
1-2 evőkanál tárkonyecet
5-6 babérlevél
6-8 szétnyomkodott borókabogyó
2 ágacska friss rozmaring
1 teáskanál (!!!) fűszerpaprika
1/2 kávéskanál egész kömény
Só
Normális tejföl
Mustár
Elkészítése:
Semmi nagy etvasz, hasonló a mi pörköltünkhöz, csak teljesen más :) Szóval: kiolvasztjuk a kockázott füstölt szalonna zsírját, majd mehet rá a kömény (ami ugye zsírban oldódik) és a félfőre (félkarikára) vágott vöröshagyma. A hagymát üvegesre pirítjuk, aztán hozzáadjuk a kockázott vaddisznót. Pár percig pirítjuk, hogy a húson legyen kevés pörzsanyag, majd beledobjuk a száráról leszedett rozmarngleveleket, a kettévágott fokhagymagerezdeket, és a szétnyomott borókabógyót is.
Felöntjük annyi vízzel, amennyi a húst éppen ellepi, és most sózzuk. Keverünk egyet-kettőt rajta, jöhet a babér és a fűszerpaprika is.
Lefedjük, és alacsony lángon addig főzzük, míg a hús megpuhul. Ha kell, az elfővő levét időközben pótoljuk.
Amikor a vad megpuhult 1-2 evőkanálnyi tárkonyecettel ízesítjük (attól függ ki mennyire szereti a savanykás ízvilágot), rottyantunk egyet rajta, majd lehúzzuk a tűzről, mert az ételünk elkészült.
Kiporciózzuk a finomságot, és az előre kikevert mustáros tejföllel kínáljuk. Így mindenki annyit tehet bele a ragujába, amennyit szeretne. A mustár-tejföl arány általában 1:5, kevés sóval még turbózhatjuk is. Van, aki plusz tárkonyacetet is kínál mellé.
A vadragu a fűszerektől és a tárkonyecettől már önmagában különleges, de jóval magasabb dimenzióba emelhető a mustáros tejföllel.
Eredetileg shupfnudle a körete (sváb sült nudli), de én most egyszerű tarhonyával adtam az asztalra.
Sosem láttam még savanyúsággal, vagy csípős paprikával fogyasztani. Ellenben a 2-3 kori sör, nnnnna, az lecsúszik mellé.
Jó étvágyat!
Várlak Titeket nagyon a következő posztban is, üdv: Gyuri.
Csatlakoztál már a Motoros konyhája facebook csoporthoz? Pedig érdemes! Olyan fényképeket, ötleteket és recepteket láthatsz és olvashatsz, amik nincsenek fent a blogon. Csupán egyetlen LIKE a motoros konyhája oldalra (ne a követésre kattints, hanem a kedvelésre...;) ), és máris részese lehetsz!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: