Loading...

Motoros konyhája

Motoros konyhája / 2021. július 13., kedd

Jókai bableves Gundel módra

Olyan szép a nyár, és olyan bársonyosan, szűrten csodásak a fények az erdőben, hogy nem lehet kihagyni egy kiadós bográcsozást. Mert nincs is jobb dolog a tűz körül ülni, miközben a Szakács szorgoskodik a bográcsnál. Ilyenkor nem is indulnánk útnak. egy ilyen eseményre egy valóban magyaros, mindenki által ismert, és valóban kivételes recept nélkül. És mi lehetne autentikusabb egy igazi hazai Ikon által megírt, és elkészített ételnél? Semmi! Így esett a választás (sok más  - a blogon már megírt - Gundel recept után), a Jókai bablevesre....
Tartsatok velünk most is!
dscn5818_2.JPGGundel Károly Jókai bablevese
Hozzávalók:
18 dkg szárazbab, vagy 30 dkg friss, fejtett bab (esetleg 1 doboz konzerv vörösbab)
30 dkg jóféle házikolbász (ha nincs, akkor Tóalmási)
1 db (csont nélkül kb. 1 kg) nyers, füstölt csülök
10 dkg (fél szál szép) sárgarépa
1 pohár (170 gr) normális tejföl (minimum 25%-os)
8 dkg (egy kisebb) petrezselyemgyökér (pestieknek fehérrépa....)
fél fej vöröshagyma
4-5 db babérlevél
2-3 gerezd dundi fokhagyma
1 szép darab hegyes-erős paprika
fél paradicsom (kb. 7 dkg)
Petrezselyem
2 evőkanál fűszerpaprika (ha nem bográcsban készítjük, akkor füstölt paprika)
Liszt
Bors

Elkészítése:
Volt olyan Gundel recept posztunk, ahol kaptunk hideget-meleget, hogy nem az az igazi amit megírtunk, mert az máshogy készül a kommentelők szerint, így most is leírjuk: ez NEM a mi receptünk, hanem Gundel Károly eredeti receptje. Ha valaki szerint az eredeti nem így készül, akkor kérjük Gundel Károlynál reklamálja meg, Ő biztos nem értett annyira hozzá, mint az esetleges kommentelők. Az általunk elkészített recept megtalálható: Gundel Károly: Kis magyar szakácskönyv című könyvében (kiadva 1934), 20. oldal, 8. recept. De vissza a recepthez:
Ez sem lesz nagy etvasz, csak nyugi! Ha száraz babbal dolgozunk, akkor azt megmossuk, és az elkészítés előtti este beáztatjuk (fejtett- illetve konzerv bab esetén erre természetesen nncs szükség). A csontozott csülköt vajpuhára főzzük, de a levét ki ne öntsük, hanem rakjuk el
Másnap a főzőlé tetején megfagyott zsírt szedjük le, és ezt tegyük a bográcsba (illetve ha otthon készítjük, akkor a fazékba) és ebben pirítsuk át a karikára vágott zöldségeket (sárgarépát, petrezselyem gyökeret). Ha már szép színt kaptak, akkor mehet hozzá a csülök leve és a bab is az áztató lével együtt. Beledobjuk a babérlevelet, a zúzott fokhagymát, a kis kockákra vágott paradicsomot és a szintén kis kockákra vágott hegyes-erőst, majd az egészet a bab puhulásig rotyogtatjuk.
Közben a kolbászt bőröstől körbepirítjuk majd felkarikázzuk. Amikor a bab puha, akkor a kolbászzsírból, aprított vöröshagymából és kevés lisztből normális világos rántást készítünk, amit az utolsó pillanatban a fűszerpaprikával és az aprított petrezselyemmel dúsítunk. Ezzel rántjuk be a levest. Ha a rántással is újra felforrt, mehet bele a tejföl is, amivel behabarjuk. Nyami! Most jöhetnek a kolbászkarikák, amivel csak egyet kell rottyantanunk a levesen, majd finom, házi csipetkével bélelni, megvárni, míg a csipetke is megfő, és már el is készültünk.
Házi csipetke recept itt találtahó, ennek az elkészítése sem nagy durranás...
Tálalás előtt falatnyi kockákra vágjuk a csülköt, majd rámerjük a forró levest, aztán szépen befalhatjuk az egészet. Ha szeretnénk (és miért ne szeretnénk), akkor plusz tejföllel, kevés ecettel (vagy tárkonyecettel) és jó sok csípős paprikával turbózhatjuk a puha kenyér mellett, ami szinte kötelező hozzá...
dscn5808.JPGFüstös, gazdag, laktató ízbomba, nem tudod abbahagyni amíg van belőle, mindig kérsz egy újabb tányérral. Forrón az igazi!
Jó étvágyat!
Várunk Titeket nagyon a következő posztban is, üdv: Dóri és Gyuri.
Csatlakoztál már a Motoros konyhája facebook csoporthoz? Pedig érdemes! Olyan fényképeket, ötleteket és recepteket láthatsz és olvashatsz, amik  nincsenek fent a blogon. Csupán egyetlen LIKE a motoros konyhája oldalra (ne a követésre kattints, hanem a kedvelésre...;) ), és máris részese lehetsz!


A posztokban szereplő képeket és videókat 4K UHD felbontású gépeken érdemes megnézni, mert úgy adják vissza az igazi élményt és a színeket! A videókat megtalálhatjátok a youtube-on, ha feliratkoztok a motoros konyhája csatornára).


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: