Hamburger leves
Biztos megártott a szilveszteri buli - gondolhatják sokan - hogy ekkora baromságot írok és készítek. A szilveszteri buli jó volt (NAGYON JÓ), de ez az étel attól még létezik, sőt: nagyon népszerű Amerika északi felén. Kicsit olyan, mint nálunk a lecsó, vagy a töltött káposzta: ahány ház annyi szokás, de az alap mindenhol ugyanaz: a darált és pirított marhahús. Ezeken a fagyos napokon nincs is jobb vacsora, mint egy tál gőzölgő, sűrű és tartalmas hamburger leves.
Gyertek, és tartsatok velem most is!
A hamburger leves a nevét a darált marahúsról kapta, lévén a hamburger húspogácsája is ebből készül (jó esetben...). Amerikában igazi klasszikusnak számít, gyakorlatilag minden olyan zöldséget felhasználnak hozzá, ami épp' a konyhában akad. Van, aki nem tesz bele répát, ellenben rak bele zöldbabot, vagy/és kukoricát, póréhagymát, zöldpaprikát, sorolhatnám tovább. Mások - az Amerikában szintén hatalmas népszerűségnek örvendő - makarónival gazdagítják, (ahogy a gulyásba is sokan tesznek ott makarónit, no comment...).
Gyakorlatilag ez a leves egy gazdagon paradicsomos és zöldséges darált marhahúsleves, ami tényleg nagyon finom együtt!
Hamburger leves
Hozzávalók:
2-2,5 liter marhahúsleves (vagy alaplé)
50 dkg darált marhahús (én most jóféle lapockát daráltattam hozzá)
50 dkg krumpli (tudom: burrgonya)
1 nagyobb fej vöröshagyma (kb. 20 dkg)
1 szép szál sárgarépa (kb. 20 dkg)
Szárzeller (ez is kb. 20 dkg)
1 darabolt paradicsomkonzerv
2-3 evőkanál sűrített pardicsom
4 dundi gerezd fokhagyma
Ízés szerint oregánó, kakukkfű, bazsalikom
Bors
Só
Elkészítése:
Nem nagy etvasz, csak semmi pánik! Fogunk egy fazekat, az aljára olívaolajat löttyintünk, majd beletesszük a szofrito alapot a zöldségeket: a kockára vágott vöröhagymát, sárgarépát és a szárzellert. Ismerős kombó, ugye? :)
A zöldségeket átpirítjuk, majd jöhet a főszereplő: a darált marhahús, amit a zúzott fokhagymával együtt teszünk az edénybe.
Sózzuk, borsozzuk, majd a húst is megpirítjuk. Amikor a hús is szép színt kapott, mehet az egészhez a sűrített paradicsom,
és a darabolt konzerv is.
Ha már így belejöttünk a fazék felöltésébe, tegyük az egészhez a kockázott krumplit is.
Kavarjuk át, és öntsük fel a húslevessel, vagy alaplével. Jöhetnek a fűszerek is: az oregánó, kakukkfű és a bazsalikom (kint mindenhol csak úgy emlegetik: italian seasoning :) ) Én 1-1 teáskanállal tettem a fenti mennyiséghez, de ahogy írtam is: ízlés kérdése ki mennyit tesz bele.
Óvatosan átkeverjük, és közepes lángon a zöldségek puhulásáig főzzük, ez max. 30 perc, de akkor sokat mondtam :) Mikor minden puha még kóstoljunk rá egyet, ha kell most még tudjuk sózni, fűszerezni.
Sitty-sutty készen is vagyunk, lehet tálalni. Én friss, puha kenyérrel és szárított piri-pirivel adtam az asztalra.
A pirított marha, a paradicsomos húsleves és a rengeteg zöldség pikánsan gazdag ízvilággal ajándékoz meg. Hideg téli estéken kötelező darab!
Jó étvágyat!
Legközelebb mit szólnátok egy másik nagy nemzetközi klasszikushoz, és készítenénk egy homár bisque-t? Az ételt - és a fotót - novemberben készítettem egy kis óceánparti bérelt házban, Sao Miguelen. Elárulom: ez is fenomenális ízvilágú étel, megéri elkészíteni. :)
Várlak Titeket nagyon a következő posztban is, üdv: Gyuri.
Csatlakoztál már a Motoros konyhája facebook csoporthoz? Pedig érdemes! Olyan fényképeket, ötleteket és recepteket láthatsz és olvashatsz, amik nincsenek fent a blogon. Csupán egyetlen LIKE a motoros konyhája oldalra (ne a követésre kattints, hanem a kedvelésre...;) ), és máris részese lehetsz!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: