Befőzünk!
Gondoltam, hogy kezdő olvasóknak írok egy újabb bejegyzést arról, hogy én hogyan teszem el télire a gyümölcsöket kompótnak. Meggybefőzés itt olvasható., bár nem ennyire részletes, de a cseresznye és a szilva is hasonló.
Nagyon szépen termett a körte a telken. Három fa is van. Eddig csak éppen hogy találtunk rajtuk termést, de most kedves barátunk jól megmetszette őket, és roskadásig vannak. Sajnos kettőn foltok vannak a körték héján, de belül nem, úgyhogy vastagon levágva felhasználom azokat is. Eddig a felső képen látható mennyiség kétszeresét raktam el, de még mindig van.
Innen indultam.
A fedőket pedig forralom néhány percig. Sok üveget kaptam most a szomszédoktól, úgyhogy van mindenféle. Nem tudom, hogy hova tűnnek el a régiek, de gyanítom, hogy a rokonoknál, akik néha kapnak kóstolót, de elfelejtik visszaadni az üvegeket. Nem baj, van utánpótlás.Alapos mosás után egy tálba rendezem a gyümölcsöt, és nylonnal letakart asztalon dolgozom. Egyik adagnál a férjem is segített, ő hámozót használ, de nekem a kis éles kés vált be. A meghámozott körtéket ecetes vízbe dobom, majd egy vágódeszkán nagy késsel négyfelé vágom, és kiskéssel kimetszem a magházat, és a szártól kiinduló kemény részt. Majd vissza az ecetes vízbe. Az ecet elvileg azért kell, hogy ne barnuljon meg a gyümölcs. Egy üveget megtöltök körtével, felöntöm vízzel, és annak alapján megsaccolom, hogy összesen körülbelül mennyi víz kell, és azt egy lábasba töltöm, és felforralom. Én 1:4 édesítőt használok, de cukorral is ugyanígy dolgoztam. Ízlés szerint adagolom az édesítőt, a körtéhez nem kell sok, mert magában is édes. Régebben üvegenként dobtam a vízbe a gyümölcsöt, most egy tálnyi adagot dobok bele, de előtte leöblítem róla az ecetes vizet.
Az üvegeket egy vaslapra helyezem, hogy ne pattanjanak meg a forró víztől.
Megvárom, amíg felforr a gyümölcs leve, majd üvegekbe szedem a benne lévő körtéket, ráöntöm a forró vizet, rácsavarom a fémtetőt, és fejjel lefelé száraz dunsztba teszem. Ehhez egy ládát kibélelek újságpapírral és meleg pléddel. Másnapig hagyom benne. Van, aki megvárja, hogy kihűljön, és csak akkor szedi ki őket a ládából. Mostanában nem használok tartósítót a fémtetőhöz. Nem szoktak megromlani a befőttjeim, de az igazsághoz tartozik az, hogy levisszük a telek pincéjébe őket, mivel itt meleg a kamra. Itt írok erről. Tartok azért otthon tartósítót, például tavaly megromlott a tkemali egy része, úgyhogy idén tettem bele egy keveset.
A körtebefőttet magában is esszük, de sültekhez is kiváló.
Idén kísérleteztem körte savanyúsággal. Hamar felbontottuk, finom volt, talán még lesz ismétlés.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: