Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. július 4., csütörtök

Nyomtatott golfütővel játszik a US Open győztese

A 3D nyomtatás a sportban is terjed, az autóversenyzéstől a kerékpározásig, egyre gyakoribbak az alkalmazások. Legutóbb a júniusi golf US Opent megnyerő Bryson DeChambeau árulta el, hogy sikerét részben a felszerelésének, különösen printelt, egyedi ütőinek köszönheti.


A kaliforniai születésű, fizikus múltú sportoló elsőként használt nyomtatott ütőket versenyeken. A sportszert az Avoda Golf készítette. A hagyományos vaskialakítással összehasonlítva, egyedi és szokatlan megoldást alkalmaztak: kidudorodást és orsóféle formát a vaslapon.


3dnyomtatas_golfuto.jpg


Ezekkel a görbületekkel gyakrabban találkozunk az erdőben, a fákon, mint a sportban. Most viszont már a golfban is, és szaktekintélyek véleménye alapján a kreatív változtatás komoly újítást jelent. 


Az egyedi golfütők használatát az Egyesült Államok Golfszövetsége a 2024-es Masters előtt engedélyezte. Értékük kb. tízezer dollár, jelenleg az egyetlen vas, amit így készítettek.


A 3D nyomtatás kritikus tényező volt a sportoló elképzeléseinek valóra váltásában. Lehetővé tette a gyors prototípuskészítést, a tervezési és módosítási szabadságot, és csak a gondos előkészületekkel valósulhatott meg az egyedire kialakított vasrész közvetlen nyomtatása.


A Cobra nemrég mutatta be a fémnyomtatással kivitelezett exkluzív LIMIT3D-sorozatot, amelyből mindössze ötszáz készletet lehetett beszerezni, gyorsan el is keltek. A gyártáshoz 316-os rozsdamentes acélt és fejlett nTop topológia-optimalizáló szoftvert használtak, hogy a rácsszerkezet súlykímélő legyen: a kialakítás tette lehetővé az ütőfej-súly harminchárom százalékos áthelyezését, ami több mutatóban is kiemelkedő előrelépésnek tekinthető.


A nyomatok a sportág jövőjét megváltoztató új trenddé állhatnak össze, bár DeChambeau szerint a 3D nyomtatás ezzel még nem válik mainstreammé a golfban. Egyelőre, mert a területen jelenleg a technológiát nem használják tömeges gyártásra, de előbb-utóbb meg fog történni. Gondoljunk bele: más módszerekkel csak a prototípust készítik hat hónapig, 3DP-vel viszont akár órák alatt meglesz az ütő.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: