Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. október 14., hétfő

Miért fontos, hogy Kalifornia nem szavazta meg a mesterségesintelligencia-fejlesztést korlátozó szenátusi törvényt?

Gavin Newsom kaliforniai kormányzó megvétózta az amerikai szenátus 1047-es számú törvényét a mesterséges intelligencia szabályozásáról, így a szövetségi államban nem lép érvénybe. A jelenleg az Amazonnál fontos pozíciót betöltő világhírű gépitanulás-szakértő, Andrew Ng örül a kormányzó döntésének, és ki is fejti, miért.


„Győztünk!” – kezdi. A törvény szerinte innovációellenes, komoly csapást mér a nyílt forrású (open source) kezdeményezésekre, és ezért is fontos, hogy a kormányzó a szakértők, mérnökök és aktivisták szavára hallgatott. A nyílt forrású MI védelméért folytatott küzdelem ezzel persze nem ért véget, de közelebb kerültek a diadalhoz.


andrew_ng_1.jpg


A szabályozásnak a tudományon és nem a tudományos-fantasztikumon kell alapulnia – hangsúlyozza Ng. Korábban is kiemelte, hogy a biztonság nevében kidolgozott törvény alapvető félreértése a technológia, az alaptechnológia, és nem egyes alkalmazások megregulázása. Eleve nehéz lenne betartatni, csak az árakat vinné fel, és nem a biztonságot növelné.


Legjobban persze annak örült volna, ha soha nem kerül a kormányzó asztalára. Ellenzői közül sokan a felelős MI szószólói, és régóta, nem a generatív MI berobbanásától beszélnek mesterségesintelligencia-biztonságról. Ng a Santa Fe Intézet komplexitás-elmélet, genetikus algoritmusok és sejtautomata-kutatójára, Melanie Mitchellre hivatkozik, aki szerint maga az „Mi-biztonság” tudományosan megalapozatlan spekulatív kockázatok széles skálájára kiterjedő, szerencsétlen kifejezés, és semmi nem lesz tőle biztonságosabb, ráadásul komoly lehetőség a lobbizásra, hogy egy szűk csoportot még gazdagabbá tegyen, míg mindenki másnak rosszabb lesz.


Newsom szerint a törvény nem az MI-rendszerek empirikus fejlődésének elemzésén, nem bizonyosságokon alapul.


Az MI-közösség több tagja végzett komoly munkát azért, hogy Newsom ne írja alá. Ng Martin Casadót, a szoftveralapú hálózatépítés úttörőjét, Clément Dalamgue-ot, a Hugging Face vezérigazgatóját, Yann LeCunt, a Meta legendás MI-guruját, a mélytanulással foglalkozó és a törvényről mélyelemzést író Chris Langerich-t, Fei-Fei Lit, az MI stanfordi „nagyasszonyát”, a törvény ellen az Y Combinator startup-akcelerátort megszervező Garry Tant, a befektető Marc Andreessent és Roelof Bothát, valamint művészeket, közéleti személyiségeket emelt ki.


Sajnos a társadalom egyes szegmensei agendájuk előmozdítása érdekében, sci-fi narratívákkal támasztják alá az MI és a fiktív szuperintelligencia veszélyeit – zárja sorait Ng.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: