Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. február 5., hétfő

A generatív mesterséges intelligencia korának munkakörei

Minden felbukkanó és rivaldafénybe kerülő, meghatározó jelentőségű technológiánál hamar elkezdenek beszélni a körülötte kialakuló állásokról, találgatni új munkakörökről. Ez történik most a generatív mesterséges intelligenciával is, amelyben megvan a potenciál, hogy alapvetően új melókat teremtsen.


Egyelőre szó sincs az ember helyettesítéséről, betöltésükhöz viszont képzett munkaerőre van szükség. Bernard Marr jövőkutató tizenkét ilyen állást szedett össze. 


generativ_era_munkaorei.jpg


A promptmérnök az első, ő az olyan MI-alkalmazások szakértője, mint például a ChatGPT. Jó kommunikációs készséggel kell rendelkeznie, oda kell figyelnie a részletekre, kritikus gondolkodás, némi adattudományi ismeretek kellenek hozzá.


A generatív tervezésspecialista az építészettől a terméktervezésig sok területen találhat állást. Az optimális terv megvalósulásához különösen az MI outputjait kell szakértelemmel elemeznie.


Az MI input- és outputmenedzser a promptmérnök feletti szint: átlátja a rendszerbe töltött infókat és a rendszer kimeneteit is. Az adatbiztonság, a szerzői jogok, az MI elmagyarázhatósága és elfogultsága mind olyan probléma, amelyek erősödésével nő az e szakemberek iránti igény.


Az MI tartalomellenőr/tartalomfelülvizsgáló mindenféle tartalomformát néz át, értékeli a minőséget, pontosságot. Lényegében ő felel a szövegek korrektségéért.


Az MI-modelleket gyakoroltató, pontosító trénereknek adatokat kell a modellnek szolgáltatniuk, finomhangolniuk outputjaikat, hogy pontosak és hitelesek legyenek.


Az MI karbantartómérnök a modell frissítéseivel, hatékony működtetésével és a hibák megoldásával foglalkozik.


A cyberbiztonság a generatív MI felbukkanásával sokkal bonyolultabb lett, mint korábban volt – az adathalászat, a malware-ek és más digitális kórokozók kifinomultabbak, mint bármikor a történelemben. Kezelésükhöz az MI rosszindulatú felhasználását értő, és ellenlépéseket magas szinten alkalmazó specialisták szükségesek.


A számítógépes írásbeliséghez hasonlóan az MI-írásbeliség szintén alapkövetelmény lesz. Oktatók, tanácsadók tanítanak majd személyeket az MI-ről, előnyiről, kihívásairól stb.


Az MI-etikusnak/etikai tanácsadónak biztosítania kell a rendszerek etikus, előítélet- és elfogultságmentes, társadalmilag felelős működését. Nekik kell a szervezetek rendszereinek biztonságos tevékenységét meghatározó irányelveket kidolgozniuk.


A megfelelőség-menedzser feladata az etikus által megfogalmazott irányelvek betartása/betartatása. A szabályozás és a megfigyelés növekedésével szervezeteknek MI-jük törvényes működését garantáló szakemberekre lesz szükségük.


Minél több generatív MI-eszközt használunk, annál fontosabb, hogy saját „személyiséggel” rendelkezzenek. Ezeket a személyiségeket specialisták dolgozzák ki, teszik szerethetővé, érik el, hogy emberszerűbbek legyenek.


Sok MI-alkalmazás széleskörű, ugyanakkor egyre nagyobb a szűk körben használt egyediek iránti igény is. Elkészítésük külön munkakört igényel, fejlesztőik nyilvánosan elérhető modellekre építenek majd belső modelleket az adott szervezeten belüli felhasználásra.


A generatív MI-vel számos munkakör meg fog szűnni, csakhogy – mint a lista bizonyítja – nemcsak diszruptív, hanem teremtő szerepet is betölt majd az álláspiacon.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: