Pitypangpesztó
A pongyola pitypang az egyik legegészségesebb ehető gyomnövényünk. Nincs talán senki, aki ne ismerné, legalábbis virágzásban. Fontos azonban, ha megesszük, akkor virág nékül is fel kell ismerni a leveleit. Ehető vadnövényként bemutatása ITT olvasható. Hogy Európa több országában is kedvelt zöldségnövény, hogy mennyi táplálkozási erénye van, és talán szupertáplálék is, arról pedig ITT írtam. Első fogyasztása előtt mindenképpen ajánlott ezeket elolvasni. Ehető nyersen salátaként, ehető főzve is, keserűségét áztatással, blansírozással, vagy előfőzéssel is mérsékelhetjük, sőt teljesen el is tüntethetjük. Ebbe a pesztóba blansírozva kerültek a levelek. Az alaposan megmosott, majd 1-2 percig vízben forralt leveleket valamennyire fertőtlenítjük is. A pesztó elkészítése a kép alatt található. További sokféle pitypangos étek receptje pedig IDE kattintva böngészhető.
Hozzávalók: Térfogatra kb. azonos mennyiségű friss, fiatalabb, blansírozott pitypanglevél, olívaolaj, kemény vagy félkemény sajt, pirított mag, egy- vagy többféle olajos mag (kenderrmag, dió, bükkmakk, tökmag, napraforgómag, lenmag, fenyőmag). Ebbe dió, tökmag, lenmag, szotyi került vegyesen. Fűszerek citromlé, reszelt citromhéj, só, fokhagyma, frissen tört bors ízlés szerint.
Elkészítés: A blansírozott, víztől kicsavart pitypangleveleket kisebbre vágtam, majd egy-két gerezd apróbbra vágott fokhagymát kezdtem pirítani kis olajon, hozzáadtam a pitypangleveleket azt is pirítottam kevergetve egy-két percet, illetve a magokat is illatosra pirítottam előzetesen (szárazon serpenyőben vagy forrólevegős sütőben). Ha minden kihűlt, a kis kockákra darabolt vagy reszelt sajttal, olívaolajjal, magokkal pitypanglevelekkel, fűszerekkel együtt mindent durvára daráltam botmixerrel. Olívaolaj amennyit felvesz, néha sűrűbbre készítem, néha olívaolajosabbra. Fontos benne az olivaolaj íze, ezért finom, aromás kell, fontos a kis savasság, amit citromlé és pici citromhéj szokott adni, de mezei sóska savanykás leveleivel, vagy saját erjesztésű, finom ecettel is lehet savanyítani. Pirítóson vagy kenyérfalatkákon fogyasztjuk. Picit több olajjal, kifőtt tésztával is finom. Hűtőben egy hétig eláll.
Aki szívesen támogatná az oldal tartalmainak létrehozását, ITT van erre lehetősége, egészen egyszerű módon is: Erdőkóstoló adományvonal. Köszönet minden támogatásért, de ha valaki nem tud vagy nem szeretne, anélkül is szabadon olvashat, tanulhat a blogon ehető vadnövényekről és gombákról.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: