Loading...

Erdőkóstoló

Erdőkóstoló / 2024. december 6., péntek

Japánbirses bisalmasajt

Isteni finom, citromos ízű gyümölcssajtot készítettem friss japánbirsből és két éve befőzött birsalma lekvárból. Utóbbi valahogy nem fogyott, így gondoltam, nem tartogatom tovább az üveges állapotban, hanem újra főzöm és felhasználom a nagyon savanyú japánbirs dúsítására, savasságának csökkentésére a cukor mellett.    


Elkészítés: A japánbirset daraboltam, a magokat kiszedtem, de a magház és a héj maradt a magasabb a pektintartalom reményében, bár a birslamában is magas a pektintartalom. Annyi vízben, amennyi ellepte puhára főztem, majd mikor már kézmelegre hűlt, kézzel szétnyomkodtam pépesre, majd kétszer átpasszíroztam. Egy nagyobb lyukú és egy kisebb lyukú szűrőn is átnyomtam kanál hátával kevergetve. Most nem vettem elő a passzírozót. Utóbbi szűrés azért  kellett, mert elég sok kőmagot érzékeltem a gyümölcshúsban. Ezután visszatettem főni és alaposan besűrítettem, majd hozzáadtam a birsalmalekvárt, kb. kétszeres mennyiséget, mint  a japánbirs, de ez ízlés kérdése is. Ezután cukroztam kóstolva, elég sok cukorral, de azért alapvetően még savanykás maradt. Nem tudom megmondani milyen arányú volt a cukor végül, mert a birslekvár is cukros volt és a lekvárokat csak ízre édesítem, bár elég gyengén mindig. A gyümölcssajtokba viszont elég sok cukor kell, hogy jól elálljon, jól kiszáradjon. Ebbe talán kevesebb cukor ment, mint szoktam, mert előző japánbirs főzésnél tapasztaltam, hogy a japánbirs is nagyon jól zselésedik, így bíztam a pektin hatásában. A birssel és cukorral is alaposan sűrítettem még, addig, míg a kanál nyoma már magmaradt a gyümölcspépben. A kész pépet, mikor már eléggé kihűlt, 3-4 mm vékonyan terítettem ki és úgy szárítottam meg, egyszer-kétszer megfordítva közben, majd csíkokra vágtam és feltekertem. Így fogom eltenni száraz helyre egy dobozban. Legközelebb mérek is mindent, mert ez nagyon finom lett, a citromos koncentrált íze nagyon különlegessé tette. Hasonló gyümölcssajtokat galagonyásan ITT és ITT készítettem még. A japánbirs konyhai használatáról ITT írtam bőven.

Aki szívesen támogatná az oldal tartalmainak létrehozását, ITT van erre lehetősége, egészen egyszerű módon is: Erdőkóstoló adományvonalKöszönet minden támogatásért, de ha valaki nem tud vagy nem szeretne, anélkül is szabadon olvashat, tanulhat a blogon ehető vadnövényekről és gombákról.

Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: