Sherlock Holmes szobával bővült Barcelonában a Közkönyvtár
Sziasztok!
Ma egy gyönyörű spanyol könyvtárba látogatunk el. Ugyanis igen friss hír, hogy saját Sherlock Holmes szobával bővült a bibliotéka már eleve csodálatos gyűjteménye a legendás detektívről.
Rossend Arús i Arderiu (1844-1891) katalán újságíró, drámaíró, szabadkőműves végrendeletében egykoron meghagyta, hogy 25 000 kötetet és a Passeig de Sant Joan-i főúton álló házát adják a Barcelónai Városi Tanácsnak, hogy az létrehozzon egy nyilvános könyvtárat, a barcelonaiak oktatására. A közkönyvtár ma is áll és alapítója nevét viseli: Biblioteca Pública Arús (angolul: Arús Public Library, magyar néven az Arúsi Közkönyvtár), és megálmodója portréját is büszkén őrzi:
Rossend Arús i Arderiu
A meseszép épületben bámulatos bútorok közt kialakított bibliotéka mára a szabadkőművességre, a munkásmozgalmakra, az anarchizmusra és Sherlock Holmes univerzumára szakosodott kutatókönyvtárrá vált. Ugyanígy egy igen jelentős, minden emberi tudásra vonatkozó dokumentumokból álló alapot őriz, túlnyomórészt a 19. században és a 20. század első harmadában megjelent művekkel.
Európa egyik legnagyobb Sherlock Holmes kollekciója található itt a legendás brit detektívről. Ez a könyvtár legnagyobb látványossága, ami az épület harmadik emeletén található.
Tárgyait 2010-ben adományozta a könyvtárnak Joan Proubasta, Spanyolország legnagyobb Sherlock Holmes gyűjtője.
Joan Proubasta
" Sherlock Holmes kétségtelenül a világirodalom történetének egyik leg- izgalmasabb szereplője volt és az is. Bűnügyek megoldására alkalmas deduktív képessége és számos chiaroscurója (a szó árnyék- és fény hatást jelent a művészetben, de itt a detektív egyéb képességeit értik alatta - a szerk.) emberek millióit örvendeztette meg. De ha már Spanyolországról beszélünk, ennek a karakternek az egyik legnagyobb szakértője a barcelonai Joan Proubasta (1944), akinek több mint 6000 könyvből álló gyűjteménye több mint 60 nyelven a híres nyomozóhoz vagy alkotójához, Arthur Conan Doyle-hoz köthető. - írta 2008-ban az ABC de Sevilla, mely közel egy évszázados fennállásával a spanyol főváros és Andalúzia viszonyítási alapja és vezető újságja.
A cikk így folytatódik:
" Ez a katalán akkor kezdett rajongni Holmes-ért, amikor apja Grenoble-ba küldte. Alig 13 éves korában az „A bíborvörös dolgozószoba” került a kezébe, amit franciául olvasott. Amikor visszatért Barcelonába, megvásárolta a teljes Sherlock Holmes gyűjteményt a Molino kiadónál, ami megfizethető áron volt, mert zsebkönyvekként jelentek meg. Proubasta apjának volt néhány angol nyelvű Holmes-könyve, ezért elkezdett egy gyűjteményt létrehozni, amely körülbelül 40 könyvet tartalmazott.
Ettől a kezdeti mennyiségtől napjainkig Proubasta gyűjteménye több mint 6000 könyvre és 1500 képregényre nőtt, ami olyan érdekességekre hívja fel a figyelmet, mint a Sherlock Holmes eszperantó, gyorsírás vagy látássérülteknek készült Braille nyelvű kiadásai. Korabeli bélyegek, fecskendők és nagyítók is vannak benne.
Ha Proubasta gyűjteményéről beszélünk, két nagyon fontos csoportot kell megkülönböztetni. Az egyik oldalon Sherlock Holmes úgynevezett kánonja vagy „szent iratai” találhatók, amelyek négy hosszú regényből állnak ('A bíborvörös dolgozószoba', 'A négyek jele', 'A Baskerville-i kopó' és 'A félelem völgye') és 56 novella öt kötetben terjesztve. Másrészt kiemelkednek az úgynevezett „pasztikák”, amelyek Sherlock Holmes-ot korának más fontos szereplőivel (Hasfelmetsző Jack, Drakula) vagy más, később felbukkanó karakterekkel állítják szembe, mint Tarzan vagy Arsène Lupin. A pastiche-ek közül sokat nagy írók írtak, akik csodálták Sir Arthur Conan Doyle munkásságát. "
Elsőként tekintsük meg a fantasztikus könyvtár egyéb szépségeit az alábbi, kicsit több, mint 2 perces videóban:
Sajnos a videóhoz nincs magyar felirat, de hallani, hogy az intézet igazgatónője, Maribel Giner említi a Sherlock Holmes gyűjteményt. Ez bizony azért is kapcsolódik a könyvtárhoz, mert a bibilotéka alapítója Rossend Arús i Arderiu szabadkőműves volt, akárcsak a detektívtörténetek megalkotója Sir Arthur Conan Doyle.
A különleges kollekciót, ami a modernebb feldolgozások, például Benedict Cumberbatch vagy Robert Downey Jr. bűnüldözőinek is teret ad, ingyen és regisztrációmentesen itt lehet bejárni virtuálisan: https://bpa.es/visitavirtual-sherlockholmes/
(A kiállítás megtekintéséhez a helyszínen természetesen még tárlatvezetés is igénybe vehető, heti több alkalommal.)
Ezt a páratlan gyűjteményt egészítette ki a detektív spanyol rajongói társasága a Círculo Holmes (Holmes Kör) tárgyi adományokkal, egy Sherlock Holmes szoba megnyitásához. Az új szoba fényképeit alább mutatjuk be:
A világhírű nyomozónak szánt látogatható szoba világszerte több országban is található, például Angliában, Amerikában, Svájcban, Japánban. Most ezeket bővíti a spanyol közkönyvtárban elkészült terem.
A Magyar Sherlock Holmes Club-nak egyenlőre nincs lehetősége ilyen szobát készíteni, de nagy örömünkre van Sherlock Holmes asztalunk törzshelyünkön a Deák Ferenc Könyvtárban, mely a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár hálózatába tartozik. Itt végezzük Sherlockian Könyvfelajánlás programunkat is.
Tisztelettel: a Magyar Sherlock Holmes Club
elérhetőség: ÜZENETKÜLDÉS
FORRÁSOK:
1, La Vanguardia - lavanguardia.com:
Sherlock Holmes ‘se muda’ al paseo Sant Joan (2024.06.16.)
2, ABC de Sevilla - abc.es:
Joan Proubasta, el mayor coleccionista español de Sherlock Holmes
3, YouTube: Barcelona Cultura Channel
Descobreix la Biblioteca Pública Arús
4, Biblioteca Pública Arús (Hivatalos Oldal) - bpa.es
5, Wikipedia: Rossend Arús i Arderiu szócikk
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: