Loading...

Egyszerű Egészség

Egyszerű Egészség / 2023. február 27., hétfő

A helyes táplálkozás alapjai 2. rész

Az 1. részben a kalorigén tápanyagokról (szénhidrát, zsír, fehérje) volt egy alap ismertető, most pedig íme, egy rövid áttekintés a non kalorigén tápanyagokról!


Non-kalorigénnek, vagyis kalória mentesnek azokat a tápanyagokat hívjuk, amelyek kalóriát ugyan nem szolgáltatnak, viszont mikrotápanyagként nagyon is lényegesek a szervezetünk számára. Szószerint nem működünk nélkülük, leállnak bizonyos funkcióink, ha nem jutunk hozzájuk. 


Ezek a



  • víz, a

  • vitaminok,

  • ásványi anyagok,

  • és rostok!


 


Most külön részt szentelnék a vitaminoknak.


A vitamin-bevitel a diéta során sokszor problémás kérdés. Ahogy csökkentjük az étel-mennyiséget, ezekből automatikusan kevesebb jut a szervezetbe, ezzel pedig HIÁNYÁLLAPOT léphet fel. Sajnos emiatt a fogyásod pont, hogy lassulni fog, illetve folyamatosa éhség formájában fog jelezni a szervezet, hogy hiányt szenved. (Persze nem kalóriára, hanem vitaminra, ásványi sóra éhezik, de te a csokit, nasit fogod kívánni...)


Mi a megoldás: Diéta alatt pótold ezeket kiegészítőkkel


Nézzük meg a legfontosabb tudnivalókat!


B-vitamin: az anyagcsere és a vérképzésben van nagy szerepe


C-vitamin: immunerősítő, gyomorrontás ellen


D-vitamin: csontosodásban játszik szerepet


A-vitamin: bőr-, nyálkahártya képződés, látás erősítő


E-vitamin: izomépítésen játszik szerepet


K-vitamin: hiánya vérzékenységet okozhat


 


kepkivagas_2.PNG


A szülés után különös figyelmet kell fordítani a A-, B-, C- és D-vitaminok bevitelére. A-vitaminban gazdag a halolaj, a tej, tojás, vörös gyümölcsök és zöldségek.
B-vitamint mindennap kell magunkhoz venni: a gabonapelyhek, a sovány húsok, hal, tojás tartalmazza.
C-vitamin a citrusfélékben, a kiviben, paradicsomban, és paprikában található


Az ásványi anyagok közül ki kell emelni a vasat, mely a vörös húsokban, a halban, a teljes kiőrlésű gabonában, a spenótban és hüvelyesekben található leginkább.


Illetve a kalciumot, melyet bevihetünk tejjel, zöld leveles zöldségekkel. A laktóz érzékenyek is figyeljenek a megfelelő mennyiségre, ha kell, kiegészítőkkel. Ha ugyanis nem juttatunk a szervezetbe kellő mennyiséget belőle, a szervezet a saját raktárait emészti fel. (Gondoljunk arra, hogy a sok gyerekes nőket inkább érinti a csontritkulás, és a fogproblémák.)


 


TIPP: Hálistennek, ma már többféle vitamin készítmény közül válogathatunk, melyeket akkor is érdemes használni, ha amúgy sok a gyümölcs-zöldség fogyasztásunk. Válogass itt!


 Kövesd a blogot, mert jönnek az új étkezés- és mozgás tippek hamarosan! Jó olvasgatást, és megújulást kívánok! :)


Üdv, Blanka


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: