Loading...

[ TOP 5 ] MAGYAR

[ TOP 5 ] MAGYAR / 2024. január 13., szombat

8 Elképesztő Hely az Univerzumban, amiket Látnotok Kell

A Rák-köd (M1)
A ködöt hivatalosan 1731-ben fedezte fel John Bevis angol orvos és amatőr csillagász, de tőle függetlenül Charles Messier is rátalált 27 évvel később, miközben egy két héttel korábban felfedezett üstököst követett.
1758. szeptember 12-én katalogizálta a ködöt, és ennek az objektumnak felfedezése indította el a róla elnevezett Messier-katalógus összeállítását.
A Lófej-köd
A csillagközi anyag csak akkor fénylik, ha benne vagy közelében erősen sugárzó, forró csillagok vannak.
Ilyenek hiányában a felhő sötét, jelenlétét csak az árulja el, hogy a mögötte lévő égitestek fényét a sötét köd elnyeli.
A sötét felhő alakját akkor lehet a legjobban szemügyre venni, ha mögötte világító gázköd van, és ilyen a Lófej-köd, amely az Orion csillagképben található.
Tőlünk 1500 fényévnyire helyezkedik el, nevét jellegzetes alakjáról kapta, megfigyelése viszont elég nehéz, mert minimális fényszennyezettség mellett egy legalább 15–20 cm-es távcsőre van szükségünk.
A Sas-köd (M16)
A Sas-köd a Kígyó csillagképben helyezkedik el tőlünk 7000 fényévre, benne fiatal, forró csillagok halmazaival.
Erősen fényelnyelő, sűrű részei és világító területei érdekes rajzolatot mutatnak, a felhőben számos kis gömbszerű sötét felhő is kimutatható, ezek keletkezőben lévő, magfúziós energiatermelést még nem folytató csillagok.
Itt találhatóak a Teremtés Oszlopai néven ismertté vált felhők, melyekről 1995-ben készítettek híres felvételeket, a Hubble űrtávcső segítségével.
A név igen találó, mert tényleg oszlopokhoz hasonlítanak és csillagok születnek bennük.
A teremtés oszlopainak megtekintéséhez viszonylag nagy távcsőre van szükség, mivel a köd egyik kicsi szegletében találhatóak, és nagyon halványak.
A Triangulum-galaxis (M33)
A Triangulum-galaxis mintegy hárommillió fényévre található spirálgalaxis az Északi Háromszög csillagképben.
Mérete kicsinek számít szomszédaihoz vagyis a Tejútrendszerhez és az Androméda-galaxishoz képest, de átlagosnak mondható a legtöbb spirálgalaxissal összehasonlítva.
A 60 ezer fényév átmérőjű galaxist szinte pontosan a síkjára merőleges irányából látjuk, ezért spirális karjainak szerkezete nagyon jól tanulmányozható.
Legfényesebb csillagait a nagy távcsövek külön is megmutatják, csillaghalmazok és csillagközi felhők is láthatók benne, színes fényképeken pedig még az is kivehető, hogy spirális karjainak csillagai kékebbek, mint a magot nagyjából gömbszimmetrikusan körülvevő csillagok.
A Gyűrűs-köd (M57)
A Gyűrűs-köd az egyik leghíresebb planetáris köd a Lant csillagképben, melyet Charles Messier fedezett fel 1779. január 31-én.
Az objektum kb. 20 000 évvel ezelőtt alakult ki a középpontjában található fehér törpe által ledobott gázburokból, jelenleg 1,3 fényév átmérőjű, 19 km/s sebességgel tágul, és 2300 fényévre található tőlünk.
A köd kialakulását okozó központi csillag létezéséről elsőként 1800-ban számoltak be, de létezése csak akkor bizonyosodott be, amikor 1886. szeptember 1-jén Gothard Jenő egy 30 perces expozíciós idejű fényképet készített a ködről.
A Nagy-Magellán felhő
A Nagy Magellán-felhő a Tejútrendszerünk körül kering, körülbelül 160 ezer fényévnyi távolságban.
Átmérője 1/20-a a mi galaxisunkénak, csillagainak száma pedig 1/10 része, és felfedeztek benne egy 9 naptömegű fekete lyukat is.
Egykor küllős spirálgalaxis lehetett, mely a Tejútrendszer zavaró hatására nagyjából szabálytalan alakúvá vált, és a Lokális Csoport negyedik legnagyobb tagja az Androméda-galaxis (M31), a Tejútrendszer és a korábban említett Triangulum-galaxis (M33) után.
M87 Galaxis
Az M87 egy óriási elliptikus galaxis, amely a Virgo-halmaz legnagyobb és legfényesebb tagja.
Csillagászok számításai szerint a galaxis közepén egy hozzávetőleg 3,2 milliárd naptömegnyi óriási fekete lyuk található.
Ekkora tömegű fekete lyuk eseményhorizontjának sugara nagyobb, mint Naprendszerünk a Plútó pályájáig, de újabb kutatások szerint a központi fekete lyuk tömege a Nap tömegének akár 6,4 milliárdszorosa is lehet.
Az M87 az egyik legközelebbi nagy méretű galaxis, melynek a közepén lévő, nagy méretű fekete lyuka viszonylag könnyen vizsgálható, és ennek eredményeiből következtetések vonhatók le a sokkal távolabbi galaxisok és kvazárok fizikai tulajdonságaira.
8 Elképesztő Hely az Univerzumban, amiket Látnotok Kell
Zene / Music:
The Sky is on Fire - Ambient Music
0:00 Rák-köd
1:32 Lófej-köd
2:13 Sas-köd
2:37 A Teremtés Oszlopai
3:06 Triangulum-galaxis
4:22 Gyűrűs-köd
5:08 Nagy Magellán-felhő
6:26 M87-galaxis
#huniverzum #univerzum

0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: