A folyamatos kommunikáció az érzelmeinkről csak tünet
Évadzáró adás Czabán Samuval és Fáber Ágostonnal intimitásról, pozitív pszichológiáról, valamint a világ megváltoztatásáról
A Kék Egyenlőség második évadát lezáró podcastban a két házigazda, Czabán Samu és Fáber Ágoston beszélget a megszokottnál kötetlenebb formában, mégis fontos kérdésekről. Szóba kerül a párkapcsolatok történeti átalakulása,meggyengülése, de nem feledkeznek meg a "párkapcsolati piac" csapdáiról sem. Megbeszélik a pozitív pszichológia lehetséges mellékhatásait és végül azt is, hogy kizárja-e egymást a világ megváltoztatására való törekvés és a világgal kapcsolatos szemléletünk kognitív átkeretezése.
Az idei utolsó adást a következőkkel ajánlják:
Röviden visszatekintünk az évre, majd belecsapunk a lecsóba. Először azt elemezzük, mitől váltak törékenyekké a mai párkapcsolatok? Míg egy „tradicionális” házasságban senki sem várta a másiktól, hogy őt boldoggá tegye, ma már szinte bármikor ki lehet lépni egy kapcsolatból arra hivatkozva, hogy az egyik fél nem érzi jól magát benne. Ez végül olyan radikális bizonytalanságot teremt, amely a feleket arra készteti, hogy folyamatosan egymás aktuális érzéseiről kommunikáljanak, miközben a párkapcsolatokat számos egyéb ellentmondás is feszíti. Az adás során ezt az új, társadalmi változások miatt nagyban átalakult párkapcsolati piacot elemezzük, annak nehézségeivel és csapdáival.
Ezt követően röviden kitérünk a pozitív pszichológiai megközelítésre és arra, hogy a boldogság elvárása mennyire általánossá vált a mai világban. Már a saját boldogtalanságunk miatt is boldogtalanok vagyunk, pedig közös és fenntartható jóllétünket nem feltétlenül a pozitív érzelmek garantálják. A harag is lehet építő társadalmi mozgalmak alapja, ahogyan a szenvedés sem feltételül öncélú. Az érzelmeink ráadásul bele vannak ágyazva a társadalom szövetébe, nem lehet csak úgy pozitív gondolkodással megszüntetni a politikai elnyomás vagy egy rossz munkahely kiváltotta szorongást. Végül a kritikai pszichológia egyik alapproblémájára térünk rá: mi az oka a sok pszichés szenvedésnek az emberek életében, és vajon az életkörülményeinket kell-e átalakítanunk ennek csökkentéséhez, vagy elég csak a gondolkodásunkat megváltoztatni?
Írásaink, amelyek a beszélgetésben szóba kerültek:
Fáber Ágoston: Párkapcsolati nehézségek – történeti és társadalomkritikai nézőpontból (Bővebben kifejtve a Replika folyóiratban: Az autotelikus párkapcsolatok és a gyerekvállalás mint „metaprojekt”)
Fáber Ágoston: A pozitív pszichológia indiszkrét bája
Czabán Samu: Miért érezzük rosszul magunkat a mai kultúrában, és kiút-e belőle a pszichológia? 1. és 2. rész
Ha tetszik a Kék Egyenlőség, olvasd el kampányunkat, és támogass minket.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: