Loading...

KatPol Kávéház

59 - Csillagok kultúrharca
KatPol Kávéház / 2021. március 7., vasárnap

59 - Csillagok kultúrharca

Kevés olyan univerzum létezik, amely oly sok és mélyen beépült popkulturális elemet adott nekünk, mint a modernkori legenda, a Csillagok Háborúja. Az „én vagyok az apád”, fénykardok, jedi lovagok, az Erő, a rohamosztagosok és persze a legkultikusabb főgonosz, a kiborg Darth Vader mind-mind kollektív tudatunkban élnek. Az eredeti közönségszavazás eredményéhez hűen, jelentős kihagyás után ugyan, de mai adásunk témája ez az univerzum, Enz és Grodin részvételével.


Az eredeti trilógia George Lucas rendezői és kreatív tehetségét dicséri. Egy klasszikus hőstörténetet ültetett át modern filmre, számos távol-keleti elemmel fűszerezve. A filmek elképesztő tehetséggel tapintottak rá a modern ember kalandvágyára, és bár saját készítője sem bízott benne, óriási sikernek bizonyultak.


A sok dicsérettől megittasodva Lucas hozzálátott az univerzum bővítésének, és megszületett az előzménytrilógia. Itt már kizárólagos kreatív irányítása volt, és számos területen ez visszaütött, pl. a sokszor mémmé váló nyögvenyelős, sőt néha egyenesen gyerekes párbeszédek, és bizonyos döntések, pl. az ügyfogyott Jar Jar szerepeltetése is sok kritikát kiváltottak. A számos kritika azonban csak elfedi azt, hogy világépítés szempontjából ezek a filmek meghaladták az első három részt, itt már nem egy farmerből a világ megmentőjévé előlépett fiatal történetét, hanem egy élő-lélegző univerzumot kaptunk magunknak.


Ebben az időben virágzott a kiterjesztett univerzum (Expanded Universe), amely a filmekhez nem, vagy csak lazán kötődő történetek szövevényes halmaza, leginkább képregények, regények és videojátékok formájában. A kiterjesztett univerzum világa hosszú időt fedett le: tízezer évekkel a filmek előttől egészen évszázadokkal a filmek utánig számos időszakot feldolgoztak a Star Wars univerzumban.


2012-ben érkezett a hír, hogy a Disney megvette a Star Wars jogait, a kreatív munkába belefáradt Lucastól. A Disney nem tétlenkedett, és azonnal eltörölte a teljes kiterjesztett univerzumot, arra hivatkozva, hogy az nem elég konzekvens és jó minőségű, és Kathleen Kennedy kezébe adták a jogokat. Kennedy számos sikeres projekt részeként dolgozott korábban, így úgy tűnt, a Star Wars jövője biztosítva van. Ő azonban újdonsült hatalmát nem arra használta fel, hogy hasonlóan jó történetek szülessenek, hanem saját politikai agendája terjesztésére. Ahogy a céges agitprop erősödött, úgy romlott a filmek egyébként se túl magas minősége: állandó kreatív viták, újraforgatások, a rendezők folyamatos kirúgásai jelentették a munkamódszert.


Ebben a sötét időszakban egy aprócska reménysugár jelent meg: 2019-2020-ban a Mandalorian című sorozat újra méltó módon mutatta be ezt a hatalmas univerzumot. A Jon Favreau és Dave Filoni nevéhez köthető projekt újra számos, korábban elidegenített fant odavonzott, és a politikai aktivistákon túl valóban képes volt új embereket is megszólítani. 2020 végére úgy tűnt, a Star Wars még menthető. Ebben a helyzetben került sor 2021. február elején a közönségkedvenc Cara Dune karakterét játszó Gina Carano politikai alapú kirúgására, ami egy csapásra véget vetett ennek a kegyelmi állapotban.


Vajon mit hoz a jövő a sokak által szeretett, de egyre rosszabb helyzetben lévő univerzum számára? Menthető még Lucas öröksége, vagy a Disney pénzgyárában addig nyúzzák róla a bőrt, amíg végül a maradék levegő is elfogy körülötte? A podcast adásban többek között erre is keressük a választ.


A közönség figyelmébe ajánljuk ezen túlmenően az EckhartsLadder és a Geeks + Gamers Youtube-csatornákat.


0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: