119 - A szent tengerész pasa
Puskin egy helyen szerénytelenül a "jekatyerinai sasok dicsőséges seregeként" aposztrofálta azokat a tehetséges állami tisztviselőket és katonai parancsnokokat, akiket a "Nagy" jelzővel illetett híres cárnő szintúgy tehetséges (vagy egyszerűen csak szerencsés) kézzel választott ki magas pozícióikba, ezzel (is) megalapozva az orosz biodalomépítés egyik legjelentősebb korszakát. Közülük Fjodor Usakov tengernagyot a krónikások inkább mellőzték a többiekhez képest, elvégre "csak" kisnemes volt egy alapvetően ugye szárazföldi hatalom szolgálatában, egy épphogy csak létrehozott és mellékes orosz flottánál, olyan háborúkban, melyek nem kifejezetten a tengereken dőltek el. De ilyen körülmények is kétséget kizáróan bizonyította zsenialitását a tengeri hadviselés terén.
A parancsnoksága alatti kötelékek nemcsak csatát nem veszítettek soha, hanem hajót sem, ami legalábbis nem olyan képesség, amit a mindenkori orosz katonai vezetőkkel azonosítani szokás. És mivel nyugdíjazása után az életét az ájtatosságnak és jótékonykodásnak áldozta, 2001-ben az ortodox egyház szentté is avatta, noha a szent harcos koncepióját már jó ideje inkább egy másik világvallással szokás azonosítani; mindenesetre tény, hogy a mélyen vallásos tengerésztiszt a muzulmán ellenség elismerését is kivívta, ennek megfelelően "Usak pasának" nevezték.
A szovjet/orosz (azon belül is elsősorban a putyini) emlékezetpolitikának profánabb, mondhatni megszokott formákban is népszerű alanya. Hadihajókat, haditengerészeti tanintézeteket neveztek el róla, ami kb. ugyanannyira magától értetődő, mint a nevét viselő katedrális és katonai érdemrend, nem beszélve a tömérdek utcáról, meg az emlékművekről. Könnyen beláthatjuk tehát, hogy nála ideálisabb példaképet nehéz is lett volna a flottaszolgálat iránt érdeklődő szovjet ifjak elé állítani.
Ebből a felismerésből keletkezett 1953-ban a parancsnoki pályafutását bemutató színes kétrészes film: A flotta hőse és a Hajókkal a bástyák ellen, melyekre podcastunk mai adásában reflektálunk. Az évszám ne tévesszen meg senkit, a marxista-leninista üzenetek talányos módon hiányoznak, ill. csak burkoltan jelentkeznek a műben. Jó szórakozást!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: