Loading...

Friderikusz Podcast

FRIDERIKUSZ MOST: AZ ŐSZÖDI BESZÉD ELEMZÉSE 3., 2006. /// Friderikusz Archív 109.
Friderikusz Podcast / 2022. szeptember 19., hétfő

FRIDERIKUSZ MOST: AZ ŐSZÖDI BESZÉD ELEMZÉSE 3., 2006. /// Friderikusz Archív 109.

Sorozatban ismételjük meg a Friderikusz Most 2006.évi adásait, amelyben napról napra beszámoltunk az őszödi beszédről, illetve az annak nyomán kialakult, már-már forradalmi helyzetről.

A sorozat első része ezen a linken található:

https://youtu.be/PPxRCTr__44

A sorozat második része ezen a linken található:

https://youtu.be/hvgAbuSkerI

Az őszödi beszéd néven elhíresült szónoklat Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök 2006. május 26-án, egy hónappal a parlamenti választási győzelme után az MSZP frakció balatonőszödi zárt ülésén elhangzott beszéde, amelyben a bevezetendő reformok mellett hevesen érvelt a szocialista frakció tagjai előtt. A beszéd részleteit 2006. szeptember 17-én ismeretlen személyek egyidejűleg több szerkesztőségnek is eljuttatták, és először csak a legkínosabb mondatok kerültek nyilvánosságra belőle, de több gondolata és itt-ott közönséges fogalmazásmódja sokakban felháborodást keltett.

Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülése politikai válságot okozott Magyarországon: Budapesten és számos vidéki városban tüntetéssorozat kezdődött, a tüntetők, de közéleti személyiségek és politikusok is követelték Gyurcsány Ferenc lemondását. A kormányoldal széles körű népszerűségvesztését meglovagolva az ellenzéki Fidesz erőteljes kampányt indított. Ebben egyrészt illegitimnek tekintette a miniszterelnököt és a közelgő önkormányzati választásokat a kormányról szóló népszavazásnak próbálta beállítani, illetve azt követelte, hogy az önkormányzati választások sikere után szakértői kormánynak kell irányítania az országot az esetleges előrehozott választásokig.

Az októberi önkormányzati választásokon a Fidesz–KDNP természetesen győzelmet aratott. A Fidesz 72 órás politikai ultimátumot adott a kormányfőnek, de Gyurcsány nem mondott le, hanem bizalmi szavazást kért maga ellen az Országgyűlésben, amit a kormánypárti képviselők egyhangú támogatásával megnyert. Ezután a miniszterelnökről alkotott véleményüket kifejezve a fideszes és KDNP-s képviselők – a frakcióvezetők kivételével – hosszú ideig Gyurcsány Ferenc összes parlamenti felszólalásakor kivonultak az ülésteremből. A szűnni nem akaró politikai támadások nagymértékben meghatározták a balliberális kormánykoalíció sorsát, valamint a 2010-es választások kimenetelét.

Az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülését követően 2006-ban a Friderikusz Most adásaiban nap mint nap egyrészt követtük az egyre eszkalálódó politikai és utcai helyzetet, másrészt folyamatosan meghívtunk értelmiségi, gondolkodó embereket, hogy ki-ki a maga módján értékelje Gyurcsány sok vitát kiváltott beszédét és az annak nyomán kialakuló helyzetet.

Mivel ezekben a napokban 16 éve annak, hogy az őszödi beszéd nyilvánosságra került, úgy gondoltuk, ezt a hetet - és talán majd a két hét múlva soron következő hetet is - a 2006-os, őszödi beszéddel foglalkozott műsoraink ismétlésének szánjuk. Ebben a mai, harmadik ismétlő adásban Gerő András történész beszél az őszödi beszéd nyomán kirobban zavargások mozgató rugóiról, a turbulens kisebbség zavarodottságáról, az ellenzék politikai tőkeképzéséről, a demokrácia destabilizálásról és arról, hogy Gyurcsány az inkriminált beszédével a hazugság-politikának üzent hadat.



Hogyan támogathatja a munkánkat? 


Legyen a patronálónk, és a támogatása mértékétől függően egyre több előnyhöz juthat: https://www.patreon.com/FriderikuszPodcast 


Egyszeri vagy rendszeres banki átutalással is segíthet. Ehhez a legfontosabb adatok:

Név: TV Pictures

Számlaszám: OTP Bank 11707062-21446081

Közlemény: Podcast-támogatás  




Ha külföldről utalna, nemzetközi számlaszámunk (IBAN - International Bank Account Number):

HU68 1170 7062 2144 6081 0000 0000

BIC/SWIFT-kód: OTPVHUHB  




Akármilyen formában támogatja munkánkat, köszönjük!  


Kövessenek, kövessetek itt is:

Facebook: https://www.facebook.com/FriderikuszPodcast

YouTube: https:

0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: