Más polcra tartozik #15 – Murányi Gáborral új József Attila-könyvéről, a Szövedékekről
József Attila utóéletében közismerten viszontagságos, gyakran kényszerpályák szövevényébe sodort élete és költészete körül a politikailag szőtt és fenntartott homály a hetvenes évek közepétől ritkult, a nyolcvanas évek végén megjelent Szabad ötletekig ugyan hosszú út vezetett, ám a többoldalú megközelítések, elemzések, kutatások fokozatosan egyre rétegzettebben és árnyaltabban tárták fel az életművet.
Murányi Gábor, újságíró és sajtótörténész, a Magyar Nemzet egykori, majd a HVG máig aktív munkatársa szoros figyelemmel, cikkek sokaságával dokumentáltan követte az elmúlt ötven év József Attila „történetét”, interjúkat készített, a költőről szóló monográfiákat ismertetett, József Attila-estekről hozott hírt. Tegyük hozzá kiemelten, hogy Szántó Judit Naplóját is ő rendezte sajtó alá.
De tegyük hozzá sürgősen, Murányi Gábor nem csupán a közelmúlt József Attila-fejleményeinek "forró nyomait" követte, hanem sajtótörténeti alaposággal ment utána megannyi József Attila legendának és a filológiai alászállásoktól sem riadt vissza.
A beszélgetés során csak szemezgethettünk az ötven szövegből.
Nem kerülhette el a figyelmünket a néhai pszichiáterrel és az illegalitásban József Attila elvtársával, Kulcsár Istvánnak készült beszélgetés, a Cserépfalvi Imrével létrejött interjú, A József Attila-kutatás és -megjelenések mérföldköveinek számbavétele, Sebő és Hobo József Attila-estjei, a Latinovitstól Galkó Balázsig húzható mezőny versmondásai, a Tiszta szívvel ihlető forrásai, az Illyés Gyula-Kozmutza Flóra-József Attila háromszög és természetesen a már említett Szántó Judit Napló sem.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: