Loading...

Gépész ( hangoskönyv )

Dr. L. T. - Computerkémek avagy biről bitre 6.
Gépész ( hangoskönyv ) / 2023. február 28., kedd

Dr. L. T. - Computerkémek avagy biről bitre 6.

 2023 van. Ez a könyv kb. 20 évvel ezelőtt íródott a számítástechnikában rejlő néhány negatív jelenségről. Akkor ostobaságnak, finomabban szólva sci-finek minősítették, mára kiderült, hogy ez nem sci-fi, hanem valóság.


Miről beszélek? Példát mondok. Már akkortájt is sok fajta fájlnév létezett, a képek formátuma már akkor is sokféle volt. Ezek jó része ma is létezik, pl.  kép pont gif, kép pont png, kép pont jpg stb. Én sosem számítottam számítógépes gurunak. Sőt, a guruk szakzsargonját nem is beszéltem, ezért akik óriási gurunak képzelték magukat, sokszor csak legyintettek arra, amit mondtam. Emlékszem, írtam egy korrekt szakmai cikket arról, hogy a képfájlokban el lehet rejteni titkos információt. A cikket elküldtem, egy akkor még létező, ma már megszűnt, magyar számítógépes újságnak. Olyan goromba, durván kioktató levelet kaptam vissza arról, hogy ez hülyeség, ez teljesen lehetetlen, hogy nem foglalkoztam tovább az üggyel, mondván, ezek nem látják a fától az erdőt. Nem sokáig kellett várni, és megjelent a youtube-on az első oktató videó arról, hogyan rejts el szöveges üzenetet az kép pont jpg fájlban. Titkos szöveget tehetsz a képfájlba miközben a kép érintetlen marad! Ha valakit érdekel hogyan kell ezt csinálni, keressen rá a neten. Ellenőriztem, ma is van fent ilyen "oktatóanyag". 


 Aztán arra is emlékszem, az eset cirka tíz éve történt, amikor egy lézernyomtató gyárat lelepleztek. A gyár a nyomtatójába olyan szoftvert telepített, ami a garancia lejárta után leblokkolta, magyarul elrontotta a nyomtatót. A hackerek szerencsére gyorsan feltörték  ezt a kódot, és közzétették a "blokkolásgátlót". 


A nyomtatógyár akciójával világossá vált, hogy megjelent a csalás ipari módja, melynek lényege, hogy olyan, esetenként káros információkat is kapsz, amiket nem vettél meg, illetve ennek ellenkezője is igaz, azt az információt is elveszik tőled, amit nem akarsz odaadni. Erre jó példa az okostelefon vagy a Facebook.


Számtalan további példát tudnánk sorolni, ezért a T.  Hallgató talán elnézi nekem, hogy ebben a könyvben még CD lemez szerepel és nem pendrive, plazma képernyő és nem led képernyő stb. Az eszközök változnak, és ezzel az ellenünk irányuló támadások módszerei is sokasodnak. A módszerek azonban, lényegüket tekintve, megmaradtak a számítógép két alapeleménél, a hardvernél és a szoftvernél.


Ám ez egy szórakoztató könyv, amolyan mese. Tudják, csak az lehet igazán mese, ami a képzeletünkben meg is történhet. Hát, ez most egy olyan mese, ami a valóságban is megtörténik, nap, mint nap.


---
Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/gpsz/message

0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: