Loading...

Könyv-Kult Bibliopod

180 fok - A dataizmus digitális dadaizmus, avagy szexi vagy fenséges a szép?
Könyv-Kult Bibliopod / 2023. július 27., csütörtök

180 fok - A dataizmus digitális dadaizmus, avagy szexi vagy fenséges a szép?

A dél-koreai származású, de már régóta Berlinben élő sztárfilozófus, Byung-Chul Han esszékötete került ezúttal a 180 fok – A kultúra ellenpontjai könyves podcast asztalára. A szép megmentése című kötetről ezúttal Schmöltz Margit író és Pöltl Oxi Zoltán újságíró beszélget.


A diskurzus több ponton is újabb verbális lábjegyzeteket kíván, hiszen Han kötete nem éppen lányregény, bár kétségkívül azzal is összefügg valamelyest. Az adásban szóba kerülnek az eddig 16 könyvet produkáló szerző tanulmányainak, majd későbbi oktatói, professzori státuszának főbb szakmai területei, így a modernkori filozófia, az etika, a társadalomfilozófia, a fenomenológia, a kultúraelmélet, az esztétika, a vallás, a médiaelmélet és az interkulturális filozófia is. A podcast két műsorvezetője megpróbálja szétszálazni, hogy Han miként értelmezi a szép, a fenséges ősi időktől fogva ismert tartalmát, és azt, ahogy szerinte ez a digitális forradalomnak köszönhetően lényegesen és gyökeresen megváltozott.


A beszélgetés egy-egy pontján – Schmöltz Margit tolmácsolásában – maga a sztárfilozófus is megszólal, hogy voltaképpen lineáris logikai okfejtése megtámasztásra kerüljön. Az adásból az is kiderül, hogy mit ért az író az a pozitivizmus diktatúrája alatt és, hogy mire érti Han a sexyness kifejezést a digitális világban. Elhangzanak továbbá Byung-Chul Hantól származó, e kötetben olvasható olyan magvas mondatok is, mint, hogy „A dataizmus digitális dadaizmus” vagy „A Facebook a jellemnélküliség vására”, illetve egy kritikai szemlézésből ez a rész: „Han szerint az esztétikai élmény, a szépség megtapasztalása már nélkülöz minden egyebet a lájkon kívül: nincs benne semmi megrendítő vagy fájdalmas, ami túlmutatna az azonnali tetszésen. Az tetszik, ami rögtön tetszik, a piac pedig engedelmeskedik: az erotikusból pornográf lesz, az árnyaltból direkt, a fenségesből giccs.”




0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: