180 fok - A CIA bedrogozta, diliházba ment, majd ebből regényt írt
Ken Kesey bár a 20. századi amerikai ellenkultúra egyik fontos prózaírója, de munkássága mégis jóval keskenyebb polcokat tud megtölteni, mint a másik nagy beat irodalmi apostol, Jack Kerouac életműve. Kesey az A száll a kakukk fészkére című, gyorsan kultuszregénnyé, illetve mára klasszikussá vált műve tulajdonképpen az egyetlen alkotása, mely erős nyomot hagyva egyben elismerést is hagy az irodalomtörténészekben és a közönségben is.
A 180 fok – A kultúra ellenpontjai című könyves podcast két műsorvezetője, – Turai Zsolt és Pöltl Oxi Zoltán – mint alapművet cincálja szét a híres drámát, melyről a regény mellett az abból készült Milos Forman által rendezett filmváltozat is jócskán terítékre kerül. Az adásban többek között Ken Kesey furcsán rövid és még furcsábban ritkás írói munkásságáról, a Száll a kakukk fészkére összetett szimbolikájáról, az egyes szereplők karaktereinek fontosságáról, a főszereplő McMurphy és a vele szemben álló elmegyógyintézet egyenlőtlen küzdelméről is beszél a két podcaster.
Ezek mellett összehasonlításra kerül általuk a regény keletkezésének amerikai és a két műsorvezető szocializálódását jelentő 1980-as évek magyar viszonyrendszere, már ami az államhatalom által alkalmazott kényszerkezeléseket illeti. Ugyancsak említésre kerül Ratched főnővér férfiellenessége, McMurphy rakoncátlan renegátsága, illetve az elmegyógyintézetekben játszódó magyar regények, dokumentumkötetek egy-egy darabja is, ahogy szintén szó esik a két főszereplő közötti párharcban bevetett gyógyszerelés, leszedálás, elektrosokk terápia és lobotómia műtét által fémjelezett kiábrándítóan és nyomasztóan durva világ is.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: