Loading...
Tyúkól#36 - Rendszerszintű erőszak vagy egyedi esetek tömkelege?
444 / 2025. február 20., csütörtök

Tyúkól#36 - Rendszerszintű erőszak vagy egyedi esetek tömkelege?

Január 29-én meghalt egy nő Budapesten. Elsőre úgy tűnt, hogy dohányzás miatti lakástűz áldozata lett, a rendőrség kezdetben nem talált idegenkezűségre utaló jeleket. A Patent Egyesület azonban már akkor jelezte, hogy a kétgyermekes japán nő több feljelentést is tett volt férje ellen, és soha nem dohányzott.

A rendőrség pár nappal később bejelentette, hogy fordulat történt a nő ügyében. A volt férjet elfogták, és előre kitervelt emberöléssel gyanúsították meg. A rendőrség kezdetben nem kért elnézést a hiba miatt, helyette egészen extrém módon kommunikált a Facebookon. A rendőrség végül február 11-én ismerte be, hogy hibázott a nő ügyében, amiért korábban elutasította a japán nő feljelentéseit.

A rendőrség tehát beismerte, hogy hibázott, amikor korábban elutasította a volt férje által megölt nő feljelentéseit, és bejelentették, hogy ezentúl valamivel több rendőrt küldenek majd érzékenyítő tréningre, illetve többek közt felül fogják vizsgálni a kapcsolati erőszak miatt az elmúlt egy évben tett feljelentések ügyében az elutasító határozatokat. 

Gulyás Gergely miniszter azonban a legutóbbi Kormányinfón egyedi esetekről és egyéni hibákról beszélt, az ő értelmezésében „jogi értelemben minden eszköze megvan a rendőrségnek és a hatóságnak” arra, hogy ezeket az ügyeket megfelelően kezelje.

A rendőrség kezdeti kommunikációja és a kormányzati narratíva azonban rávilágít arra, hogy a mai napig komoly problémák vannak azzal, hogyan gondolkodunk a nők elleni erőszakról, mennyire vesszük komolyan a vészjelzéseket.

Hogy mekkora ereje van a szavaknak, pláne egy ilyen témában, arról Csengel Karinával, a Mérce szerkesztőjével beszélgetünk.

BŐVEBBEN

  • 00:00:00 - Kicsit hosszúra nyúlt összefoglaló.
  • 00:03:52 - Szóval akkor egyedi esetek-e az egyedi esetek, avagy miért nem tesznek feljelentést a nők. Gulyás Gergelynek ajánlunk némi olvasnivalót.
  • 00:08:18 - Tartottak ám már eddig is érzékenyítő tréningeket a rendőröknek, csak eddig nem nagyon volt rá igény. Előítéletek és információhiány.
  • 00:16:42 - Tényleg nem mindegy, hogyan beszélünk a nők elleni erőszakról. Félrecsúszott kommunikáció, félrecsúszott nyomozás.
  • 00:23:49 - Akkor most előrébb vagyunk? Nem sokkal.
  • 00:29:00 - Számít ilyenkor a bocsánatkérés? Ilyet még nem hallottunk.
  • 00:33:13 - Kicsit azért rá lett itt tolva a felelősség a rendőrségre. Komplex rendszer, hatalmas lyukakkal. Vitályos Eszter kinyilatkoztat (~teljes bullshit).
  • 00:37:46 - Meg amikor Varga Judit meghirdette az áldozatsegítés évét. Azóta is mennyivel jobb lett ám minden!
  • 00:43:36 - 6 perces rentelés a intézményi árulásról.
  • 00:49:23 - Nem mindegy az sem, hogyan beszélünk, hogyan gondolkodunk a nők elleni erőszakról. És ebben a sajtónak is van felelőssége. Etikai dilemmák és ventilláció.
  • 01:04:44 - Pintér Sándor valószínűleg jobban alszik, mint mi.  Düh, pánikroham, agyvérzés.

Olvasnivalók/néznivalók

Podcastunk kéthetente jelentkezik új adással, meghallgatható a 444 Spotify- és Apple-csatornáján is. Korábbi adásaink itt találhatók. Javaslataid, ötleteid, meglátásaid a tyukol@444.hu címre várjuk.

Illusztráció: Kiss Bence/444

See omnystudio.com/listener for privacy information.

0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: