A mese szerepe
Mi a mese titka?
Mesélünk este a gyereknek elalvás előtt. Mesét olvasunk neki nappal, ha nem dolgozunk éppen, és ő is otthon van. Közösen találunk ki mesét, amikor ő szeretné alakítani a történetet. Amikor nem tetszik neki a mese alakulása, akkor megváltoztatjuk a történet menetét, szereplők élednek fel, helyszínek tűnnek el és újak jelennek meg.
----more----
Királylányok, hercegek, paloták, hősök, szegénylegények, akik megcsinálják a szerencséjüket, sárkányok, gonosz boszorkányok és jóságos öreganyók világa ez, vagy akár közülünk való egyszerű emberekkel történő különös vagy mókás események, mai környezetben.
Néha a gyerek elalszik a történet alatt, máskor mi magunk bóbiskolunk el, amikor túl hosszúra nyúltak az események, de ilyenkor ott van egy gyerek kéz, ami megmozgatja a vállunkat. Ekkor felriadunk és ezt halljuk: „És azután mi történt?”
Mi a titka a mesének? Miért olyan fontos a gyereknek, és miért kell megváltoztatni a menetét az ő kedve szerint, ha jót akarunk neki? Nem árt meg a sok mese, az álmodozás kitalált tájakról, a kalandok különös képességű hősökkel és más szereplőkkel?
- Mi a mese szerepe?
- Mennyit érnek a saját képek?
- Miért ne szakítsd félbe a mesét?
- Miért mondd a gyereknek azt, hogy ez csak mese!
- Fejből mesélés és a közös meseszövés szerepe
- A mese ellenségei
- Mesél a szülő
- Mit okoz az elegendő mesélés?
Erről tart rövid előadást ebben a Gyereknevelés hangjegyzetben Novák Ferenc tanár, aki társ a nevelésben.
Hallgasd meg!
További információk:
https://www.gyerekneveles.hu
https://gyerekneveles.podbean.com
https://www.facebook.com/groups/gyerekneveles
https://instagram.com/gyerekneveles
https://youtube.com/c/gyerekneveles
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: