Loading...

Közösségi média mindenkinek

Közösségi média mindenkinek / 2024. november 25., hétfő

Új csalás terjed a közösségi médiában – ne dőlj be!

467467087_567731239535457_8359557659360227326_n.jpgAz internet sosem volt veszélytelen hely, de napjainkban hihetetlenül megugrott az online átverések és megkárosítások száma. Sajnos ezalól nem kivétel a közösségi média tér sem: már itt is napi szinten találkozhatsz olyan posztokkal és üzenetekkel, amik adatlopáshoz vagy bankkártyád lemerítéséhez vezethetnek. Most, az ünnepek közeledtével egy újfajta csalással próbálkoznak és bizony már megdöbbentően reális módon igyekeznek rávenni, hogy a gyanús linkekre kattints.


Na de nézzük is, mit kell tudni az online csalásokról és hogyan kerülheted el őket!


Miért veszélyesek az online csalások?


Az online csalások célja mindig a haszonszerzés, amely különböző módszerekkel történhet. Általában valamiféle megtévesztő információval próbálják rávenni a felhasználókat egy tevékenységre, mondjuk linkre való kattintásra, e-mail cím vagy egyéb adatok megadására. Ezek a manipulációs lépések aztán megkárosításhoz vezetnek. Ennek a két legfőbb fajtája az adatlopás és a pénzszerzés.



  • Adatlopás: Személyes adataid, bankkártyaszámod vagy jelszavaid megszerzése.

  • Pénzlopás: Pénz kicsalása a megszerzett adatokkal vagy valótlan ígéretekkel.


A digitális térben mindenkinek a saját felelőssége, hogy felismerje és elkerülje ezeket a veszélyeket. Viszont ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani, ugyanis már nem csak kezdő, gagyi próbálkozások léteznek: olyan profi, megtévesztő csalási kísérletek is vannak, aminek könnyen bedőlhet bárki. Épp ezért mindig figyelmesnek és kritikusnak kell lenni, illetve tudni, hogy milyen jelekre kell figyelni.


Milyen csalásokkal találkozhatsz?


Az online csalások legtöbbször manipulációra és megtévesztésre épülnek. És sajnos nagyon könnyen tudnak terjedni, ugyanis a legtöbbször algoritmusok és automatizált folyamatok hozzák létre, nem valós személyek írogatnak a kiszemelt áldozatoknak. Ezért is lehetséges, hogy például amint posztol valaki a Facebook Marketplace-re egy eladó terméket, már meg is jelenik pár csaló üzenet, ami adatokat és pénzt akar szerezni.


Íme néhány gyakori módszer:


Nyereményjátékok


„Gratulálunk, nyertél egy iPhone-t! Csak add meg az adataidat és fizess egy kis szállítási díjat!”


„Te vagy az 500. látogató az oldalon, ezért különleges nyereménnyel lepünk meg! Kattints a részletekért!”


Kinek ismerős az ilyen és ehhez hasonló szöveg? Valószínűleg már mindenki kapott ilyen e-mailt, találkozott felugró bannerrel weboldalakon, vagy látott nyereményjátékot, amit „egy ismert márka szervezett”, csak éppen nulla követős profillal és egy kis módosítással a megszokott oldalnévben.


Ez az átverési típus a közösségi médiában sem ritka.


„Like-old és oszd meg ezt a posztot, hogy megnyerj egy luxusutazást!”


„Dupla eséllyel indulsz, ha regisztrálsz ezen az oldalon: xyz.hu”


Ezek a posztok gyakran csak az adatgyűjtésre szolgálnak, illetve a linkek káros szoftverek letöltéséhez vezetnek. Az is lehet, hogy ha ráklikkelsz egy ilyen gyanús linkre, akkor az el is kezd terjedni ismerőseid körében, a tudtod nélkül: például üzenetben, a Te nevedben megosztva vagy az üzenőfalukra közzétéve, szintén a te saját profilodról.


Még sokszor a valós nyereményjátékok kapcsán is óvakodni kell: a játékokat megosztó cégekhez hasonló profilokat hoznak létre és üzenetben állítják, hogy nyertél. Ezzel próbálják elérni, hogy adatokat adj meg, vagy linkre klikkelj. A legtöbb nyereményjátéknál megadják, hogyan értesítik a nyerteseket és ha üzenetben is történik ez, linkre kattintást nem szoktak kérni. Mindig nézd meg, hogy a valós oldal írt-e neked és ne adj meg több adatot, mint ami a kiszállításhoz kell! Fizetni pedig semmiért se fizess: egy valódi nyereményjátéknál nem fognak se szállítási díjat, se egyéb befizetést kérni!


Adathalász e-mailek


„Problémát észleltünk a bankfiókodban. Kattints ide és jelentkezz be!”


„Ma érkezik XYZ csomagod! A részleteket megtalálod ezen az oldalon: xyz.hu” – Miközben nem is vársz semmit…


Az ilyen e-mailek (és sajnos már SMS-ek is!) hivatalos szolgáltatóktól érkező üzeneteknek álcázzák magukat, de valójában egy hamis weboldalra irányítanak, ahol ellopják a jelszavad, bankkártya adatod vagy bármi egyebet, amit megadsz. Mindig ellenőrizd, hogy milyen e-mail címről jött az üzenet, és ha gyanús, inkább telefonálj a szolgáltató ügyfélszolgálatának a hivatalos weboldalukon megadott számon. Jobb biztosra menni!


Nem létező áruházak és termékek


Hihetetlen akciók, rendkívül olcsó árak – ezek az áruházak gyakran csalogatnak gyanútlan vásárlókat, akik fizetés után aztán nem kapnak semmit. És még örülhetnek, ha csak annyi pénzt veszítenek, amennyit kifizettek a kamu webshopnak, és nem szívják le teljesen a bankkártyát…


Amennyiben egy weboldal nem a megszokott formátumra végződik (.hu, .com és társai), úgy már alapból gyanakodva kell hozzáállni. Semmibe sem kerül, hogy indíts egy keresést, amiben ránézel, vannak-e vélemények a neten az adott webshophoz kapcsolódóan. Ha hamis, akkor jó eséllyel erről találsz információt. Már a Facebook-on is vannak csoportok, amik a csalókra és online átverésekre specializálódtak, itt bátran lehet kérdezni egy-egy weboldal vagy termék kapcsán, a többi felhasználó pedig segít megállapítani, mennyire is valós az ajánlat. Egyébként a Marketplace-en áruló csalókhoz kapcsolódóan is van csoport, ahol megosztják azon felhasználók neveit, akiknek fizettek, de nem kaptak cserébe semmit.


Honnan tudhatod, hogy átveréssel van dolgod?


Először is íme egy gyors lista, hogy mik a leginkább árulkodó jelek:



  • gyanús e-mail cím

  • gyanús weboldal cím

  • olyan profilok, amik nevében nem szokványos betűtípusok vannak

  • frissen létrehozott profilok

  • AI által generált/random profilképek

  • nem tökéletes magyarsággal írt szövegek (mintha fordító vagy AI eszköz írta volna)

  • túl sok adatot kérnek

  • nem megszokott módszerekhez ragaszkodnak (például ő küldi a futárt/van egy ismerőse, aki…)

  • nincsenek kommentek, vagy ha vannak, random, akár külföldi nevű felhasználóktól származnak


Általánosságban elmondható, hogy ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor az általában nem is az. Az ingyenes ajándékok vagy hatalmas árengedmények, amelyek irreálisnak tűnnek, illetve a megnyert ajándékok, amikért nem is játszottál, szinte minden esetben kamunak bizonyulnak.


A mostani, legújabb csalás is hihetetlen ajánlattal csábítja kattintásra a felhasználókat. Ráadásul hirdetik is a posztokat és még egy csomó megerősítő komment is alatta, hogy tovább növeljék a bizalmat – de nem kell bedőlni, természetesen ettől még kamu az egész! Sajnos nem fogsz megkapni egy több tízezer Forintos terméket csupán egy-kétezerért, akármit is ígérjenek. A példában látható adventi kalendárium például 80.000 Forint magasságában van, így azért erősen gyanakodásra adhat okot, ha 2800 Forintért ígérik. Ha már nyereményjáték lenne, akkor sem valószínű, hogy több embernek sorsolnák ki a terméket és ha már nyeremény, miért kéne fizetni érte? Miért kéne akár pár száz Forintot is rákölteni egy ekkora akcióra? És miért hirdeti meg ezt a lehetőséget egy random felhasználó? Miért csak külföldi nevű felhasználók kommentelnek a poszt alá, ráadásul magyarul?


collage_1.png


Az olyan sürgető üzenetek, mint az „Azonnal válaszolj!”, „Segítségre szorulok, siess” vagy „Csak pár percig érvényes az ajánlat.” mind-mind arra játszanak, hogy a nagy sietségben bedőlsz nekik, mert nincs időd ellenőrizni a hitelességet. Ahogy a megosztott, adventi kalendáriumos átverésben is látjuk, limitált számmal igyekeznek sietségre buzdítani. A linkrövidítővel készült link pedig pont arra jó, hogy elfedje a valójában valószínűleg nagyon gyanús karakterekből álló hivatkozást.


Mit nézz meg, hogy biztosra menj?



  • A nyereményjáték hitelességét: Létező márka, hivatalos profil vagy oldal áll-e mögötte?

  • Az ajánlat feltételeit: Ha az ajándék/kedvezmény megszerzéséhez pénzt vagy adatokat kérnek, valószínűleg csalás.

  • Ellenőrzött-e a fiók: Szerepel a név mögött a kék pipa? (Kivéve Instagram, ugyanis ott megvásárolható bárkinek!) Van jelentős követőtábor vagy most lett létrehozva az oldal? Vannak posztok, tartalmak visszamenőleg, vagy csak egy-két darab?

  • A hozzászólások hitelességét is ellenőrizni kell: a robotikus, ismétlődő kommentek gyakran árulkodók, ahogy az is, ha gyanús névvel rendelkezők írnak hozzászólásokat.

  • Mielőtt fizetsz, menj biztosra, hogy olyan fizetési felületen vagy, amit ismersz és ami megbízható, például GooglePay, ApplePay, Simple, Barion, Paypal stb. A webcímet is ellenőrizd, hogy valóban a hivatalos oldalon jársz-e, mielőtt megadod az adatokat!


Éljen a közösségi média – de csak mértékkel és óvatosan!


A közösségi média nagyszerű eszköz lehet kapcsolattartásra, szórakozásra és vásárlásra. Emiatt sok a felhasználó, ami miatt a csalók száma is megugrott. A csalások felismerése és a megfelelő óvintézkedések megtétele kulcsfontosságú ahhoz, hogy megóvd magadat, adataidat és pénzedet. Mindig legyél éber, ellenőrizd a gyanús tartalmakat és ne félj segítséget kérni, ha bizonytalan vagy egy üzenettel vagy ajánlattal kapcsolatban! Ha nincsenek az online tér kapcsán tapasztalt ismerőseid, lépj be Facebook-csoportokba, ahol a közösség tagjai ismeretlenül is segítséget tudnak nyújtani!


Ha gyanús jeleket tapasztalsz, jobb az óvatosság: ne kattints semmilyen linkre vagy gombra, amíg nem vagy biztos benne, hogy nem csalás! Maradj óvatos, maradj tájékozott és minden esetben jelentsd a közösségi médiában megjelenő csalásokat, így a felület megvizsgálja és törli azt, ezzel pedig megóvhatjuk a többi felhasználót is attól, hogy csalás áldozatává váljanak.


Ahhoz, hogy biztonságban legyél az online térben, értened és ismerned kell az online világot és annak veszélyeit. megosztok.JPGA közösségi média világában kalauzol el Klausz Melinda könyve, a Megosztok, tehát vagyok: azt vizsgálja, hogyan formálja a social media az életünket az első digitális lenyomatunktól egészen a digitális hagyatékunkig.



  • Rávilágít a különböző generációk közösségi média használatára és annak hatásaira.

  • Gyakorlati tanácsokat ad a digitális csalások, adathalászat és internetes zaklatások elleni védekezéshez.

  • Esettanulmányok és feladatok segítségével támogatja a tudatosabb online jelenlét kialakítását.


digital.JPGHa pedig inkább mérsékelnéd a saját (vagy gyermeked) online görgetéssel töltött idejét, válaszd a Digitális Detox Kihívást! Ez az asztali öröknaptár játékos formában segít csökkenteni az interneten töltött időt és hasznos tippekkel lát el a digitális világ tudatosabb használatához.



  • Két naponta új kihívást kínál, hogy szórakozva csökkentsd a képernyőidőt.

  • Érthetően bemutatja a digitális tér pszichológiai és marketingfogásait, amelyek a képernyő előtt tartanak.

  • Tinédzsereknek és felnőtteknek egyaránt hasznos eszköz az online és offline egyensúly megteremtéséhez.


Meríts inspirációt ezekből a kiadványokból, hogy magabiztosabban és biztonságosabban mozoghass az online világban!


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: