Loading...

László Ferenc

László Ferenc / 2022. december 4., vasárnap

Lövések, üldözés - fogolyszökés a nagykőrösi vasútállomáson

Ma már nagyon nehéz elképzelni, hogy annak idején egy fogvatartott személy szállítása nem a most alaposan leszabályozott módon történt, hanem kimerült abban, hogy a fegyőr tömegközlekedési eszközön átkísérte a rabot az egyik településről a másikra. Természetesen voltak, akik visszaéltek ezzel a helyzettel és a lazaságot kihasználva próbáltak megpattanni az igazságszolgáltatás elől. Egy ilyen eset történt 1959. május 27-én Nagykőrösön.


vasutallomas.jpg


Fotó: vasutallomasok.hu


A helyi járásbíróságon lezajlott tárgyalás után akart visszavinni egy vádlottat a ceglédi fogdába az őt kísérő fegyőr, ám amíg a hivatalos közeg a jegyvásárlással bíbelődött, addig a kísért személy elfutott, egyenesen a vasútállomás mögötti nádasba vetette magát.


A fegyőr először riasztólövést adott le, majd célzottan lőtt a menekülő után, akit ez nem nagyon hatott meg, iszkolt tovább. Pechjére, a lövésekre felfigyelt Lévai Imre postás, aki kerékpárjával a szökevény után indult, majd rövid üldözés után elé vágva feltartóztatta.


A bátor postás tette nem maradt viszonzatlanul, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának képviselői személyesen jöttek Nagykőrösre köszönetet mondani a rátermett kézbesítőnek,  akit 500 forint pénzjutalomban is részesítettek.


A történelmi hűséghez hozzátartozik, hogy a fenti sztori nem történt volna meg, ha a városvezetés és a szakma jeles képviselői nem tesznek meg mindent azért, hogy a Nagykőrösi Járásbíróság az eset előtt néhány hónappal ismét megnyithassa kapuját.


Ugyanis egy politikai döntés folytán 1950 végén megszüntették Nagykőrösön a járásbíróságot, a közjegyzői irodát és a földhivatal elődjét, a telekkönyvi hatóságot. Nagyon sok kellemetlenséget okozott ez az embereknek, hiszen minden apró-cseprő 10 perces dologért át kellett menni Ceglédre, ami még most is terhet jelentene, az akkori közlekedési viszonyok közepette meg pláne az volt. És nem csak az ügyfeleknek, hanem a korábban itt dolgozó három bírónak, két fogalmazónak és a telekkönyvi hivatal vezetőjének is ingáznia kellett.


A helyi jogászszakma, élükön dr. Feldmájer Györggyel, minden követ megmozgatott a járásbíróság visszahozásáért, amiben partner volt a tanács és a párt is. A több éves vajúdást követően 1959. január 23-án ismét megkezdte működését a bíróság, a hivatalos átadáson megjelent az akkori igazságügyi miniszter, Nezvál Ferenc is.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: