Loading...

Ingatlanpiaci tanácsadó blog

Ingatlanpiaci tanácsadó blog / 2023. február 10., péntek

Hogyan szűrd le a megfelelő bérlőt?

Rengeteg magánszemély és ingatlanos küzd folyamatosan azzal, hogy miként szűrje meg az érdeklődő bérlőjelölteket. Adok néhány tippet, amiket érdemes hasznosítani. Régen írtam, ideje volt, remélem örültök :)


house-for-rent.jpg


Csekkold le online


Azért az átlagember, főleg a 20-50 közötti generáció valamelyik közösségi felületen megtalálható lesz. A fiatalok előfordul, hogy már nincsenek fent Facebookon, de ott az Insta, a LinkedIn és még jópár felület, ahol utána tudsz nézni hogy milyen ember, mi derül ki róla, egyáltalán tényleg létezik-e, stb... 


Kérj papírokat


Minden szerződést úgy állítok össze, hogy kérek igazolványképeket. Nem elég, ha elküldi az adatait, látni akarom minimum a személyit és a lakcímkártyát, külföldiek esetén letelepedésit, útlevelet, stb... másképp szóba sem szabad senkivel állni, hiszen bármilyen adatot beböföghet...


Munkáltatói igazolás


Egyértelmű: látnod kell, hogy tényleg dolgozik, hogy nem csak 1-2, hanem minimum 12 hónapig megfelelően fogja tudni fizetni az ingatlanod bérleti díját. Külföldi munkavállalóknál, vállalkozóknál lehet kérni valamiféle bankszámlakivonatot, bevételi számokat, amiken nem kell látnod a pontos összegeket a számláján, de ha 2-3 hónapra visszamenőleg meg tudja mutatni azt, hogy milyen pénzek jöttek be a számlájára, és az fedi kényelmesen az ingatlanod fenntartási költségeit, akkor jó eséllyel a jövőben sem lesz ezzel probléma. 


Kaució


Minden esetben, igen MINDEN ESETBEN kérj kauciót, minimum 1, inkább 2 hónapot. Ez nem csak a lakásban lévő ingóságok értékére nyújt részben fedezetet, hanem a nemfizetésekre is, így részben vagy egészben megtérül a károd, ha a bérlő nem fizet és kénytelen vagy kipaterolni. A szerződésnek biztosítania kell a kaucióról mindkét felet, egyrészt hogy amennyiben minden rendben, a szerződés végeztével egyösszegben visszajár, másrészt a bérbeadót, hogy bármikor felhasználhatja, ha a bérlő nem fizet valamit, vagy javíttatni kell bérlő hibájából a bérleményben... és bérlő köteles haladéktalanul visszatölteni az összeget, különben szerződésszegést követ el.


Közjegyző 


Kétféle közjegyzői biztosíték van: az olcsóbb, hogy kérsz a bérlőtől egy egyoldalú kiköltözési nyilatkozatot, melyet a közjegyző az aláírt bérleti szerződés alapján elkészít, a bérlőnek elég bemenni és aláírni. Ennek ára 2023-ban kb 50e Ft és mivel a bérbeadó érdeke, a bérbeadónak is illik ezt fizetni. Ha rá tudod hárítani a bérlődre mint a bérlemény bérbevételének elengedhetetlen feltétele, lelked rajta, ha így is van bérlőd, megteheted. A drágább sztori a bérleti szerződés közjegyző általi elkészítése, ehhez kell a bérbeadó is aláíráskor, ára pedig 100 e Ft fölött is lehet. 
Mindkettőnek annyi értelme van, hogy azonnal végrehajtható: ki lehet hagyni a bíróságot a nemfizetés után és azonnal mehetsz végrehajtóhoz. 


Kockáztatás


Azt tudnod kell, hogy a birtokjog erősebb, mint a tulajdonjog, tehát ha kiadod az ingatlanod, neked ahhoz sem lesz hivatalosan jogosultságod, hogy bemenj, csak akkor ha a bérlő megengedi. Érthetően tehát elég fontos, hogy a bérlőd megbízható legyen. 100 százalékban esélytelen kiszűrni mindenkit, de a fenti tippekkel erősen tudod csökkenteni a problémát és hidd el, inkább várj egy jó bérlőre plusz egy hónapot, minthogy odaadd az elsőnek, akivel 3 hónap után gond van és nem fizet, majd kirakni is lehetetlen... 


Ha lenne kérdésed, esetleg még tipped, amit érdemes alkalmazni, írd meg nekem bátran!


Sok szerencsét!


Attila


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: