Patakok hangja
Az idei év túraszezon avatását a Frasdorfer Hütte-nél kezdtük, a szeptemberi hónap első túráját is oda terveztük. Bár a szezon avatás csak annyiban igaz, akkor, első alkalommal mentünk mezítláb a patakba, mert télen is ugyanúgy túrázunk, mint a másik három évszakban. Mégis az olyan ünnepélyesebb szertartássá vált nálunk a jótékony hatása mellett.
A többnapos eső utáni levegő 13-17 fokig lehűlt és a kánikula után meglehetősen hűvösnek éreztem az utóbbi napokat. Már előkerült a puha pulcsi az esőkabát mellé ezen a párás friss időben.
Kedvenc időszaka a bíbor nebáncsvirágoknak. Ez a lágyszárú olykor 2-3 m magas növény pompázik ezekben a napokban.
Az Ebnater Achen patak mentén halad az út, de jobbról és balról is csörgedezett egy-egy ér vagy patak. Csobogástól hangos volt az erdő.
Pár éve gyökerestől kidőlhetett egy fa a patak felett. Emberek levágták a hosszú törzset és a gyökeres tönköt otthagyták. A természet gondoskodik róla, fű nőtte be, függönyként borostyán és más futónövények omlanak le róla.
A borongós, párás felhőkbe olykor belevigyorgott egy-egy napsugár csak hogy tudtunkra adja itt van ő, hamarosan visszatér hozzánk is.
Változik az erdő színe is |
Egy vadrózsabokornak éhes lakmározói, pusztítói. Nálamnál okosabbak elárulták, hogy a sárgafoltos púposszövő hernyóról lehet szó. (Itt is köszönet érte!)
Elértük a varázserdő részét a túrának. A patak mentén - az állandó nedves levegőnek köszönhetően - mindent vastag bundás moha fed. A fák törzse, a kövek, a háztető, az erdő talaja zöld puhasággal vonva. Mivel megköti a nedvességet, a port könnyűszerrel megtelepedik benne az új élet, legyen az akár 2-3 m magasan egy fatörzs oldalán - esőerdő hangulatot kölcsönözve.
“Fordul a föld, de itt maradt egy időntúli pillanat”
Közelítve a 950 m-hez egyre párásabb levegő fogadott. A várt kies kép a hegyekkel, a cakkos Kampenwand-dal (1.669 m) a háttérben elmaradt. Csak a fenyvesek tetején akadt sűrű felhők látszottak.
Melyekből aztán van itt bőven. Különösen pompás látványt nyújtanak a függönyként leomló sűrű tűlevelek sokasága végükön a még friss és zöld hosszúkás tobozokkal.
A fenyő a halál és halhatatlanság jelképe, a béke és az igazság megtestesítője. A fa kérgét, tűleveleit, gyantáját és fáját is sokrétűen hasznosítják különböző területeken. A puhafa bútorok alapanyaga, gyantáját fertőtlenítésre használják. Illóolaja antibakteriális.
Elértük a Frasdorfer Hütte fogadót és legnagyobb meglepetésünkre - először fordult elő velünk - zárt ajtókra találtunk, holott vasárnaponként nyitva van, egész évben. Információ hiányában már mások is várakoztak az udvarban, bennünket bátorítottak, - sikertelenül - hátha nekünk megnyílik az ajtó. Benn egy lámpa égett, kinn egy asztalon tegnapról maradt üres üvegek… Rejtélyes és magyarázhatatlan.
Visszaérve a parkolóhoz épp rákezdett az eső, az utolsó lépéseket már sietősre vettük. Szerencsénk volt az időjárással.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: