Loading...

Kavicsok és gondolatok 2.

Kavicsok és gondolatok 2. / 2018. november 5., hétfő

Ingolstadti belvárosi séta




Utoljára talán 15 éve jártam a városban és már csak halvány emlékeim maradtak az akkori látottakból. Kíváncsian vártam mire emlékszem még.


A város egyik jelképe a Kreuztor előtt tettük le az autónak és indult kis csapatunk a belvárosba. A várost védő falakon négy kapu bonyolította az egykori átmenő forgalmat. Ebből kettő maradt fenn a Kreuztor és a Feldkirchner Tor, az utóbbi a Bayerisches Armeemuseum-nál (Bajor Hadtörténeti Múzeum), ahová szintén ellátogattunk.







Kreuztor






1385-ben épült, nevét az egykor közelben álló Heiliges Kreuz (Szent Kereszt) pestises házról kapta.










A kapu alatt áthaladva a Liebfrauenmünster (Boldogasszony székesegyház) - mely már messziről látható - kontyos tetejű és szokatlan szögletes (egyébként befejezetlen) két tornyával áll. Díszes, két színű homlokzata és magas belvilágú későgótikus belseje érdekes kettősséget ad.


Az 1400-as évek elején induló építkezést a Wittelsbachok támogatásával kezdték és 100 évig tartott. Kivéve a tornyokat, melyeket jóval magasabbra és hegyesebbre terveztek.

































Dupla szárnyú oltár, melynek hátoldala is festett








Ingolstadt Bajorország ötödik legnagyobb városa több mint 135.000 lakossal folyamatosan növekszik a Duna mentén. A történelmi belváros színes, díszes homlokzatú házai mosolyogtak ezen az őszi csendes vasárnapon. A széles Theresien Straße, majd a Ludwigstraße üzletei, kávézói, éttermei csábítóak.



















Elérve a tágas Paradeplatz-ot már a Neues Schloss épületeihez vezető kis híd invitált bennünket. A 13. században épült kormányzói rezidencia ma katonai múzeumként szolgál illetve egyéb nyilvános rendezvényeknek ad helyet. Belépő 3,50 Euro (vasárnaponként csak 1,00 Euro)












A kapu domborműves mennyezete








Neues Schloss
















A hadtörténeti múzeum két szinten várja az érdeklődőket. A földszinten a német - főleg késő középkortól - hadtörténeti múzeuma, míg a második emeleten az I. világháború kiállítása bajor szemszögből tekinthető meg.













Míves fegyverek 















A vár makettje










Ólombevonatú gránát




Üveggránát


Innen lesétáltunk a Duna partra, a Donausteg kis hídján át a zöld Klenzepark-ba. A városban is több híd ível át a Duna felett, de korántsem olyan szép említésre méltóak, mint Budapesten.










Duna















Klenzepark




Bajor rendőrségi múzeum




Klenzepark


Sokan élvezték a napsütést, sétáltak, pihentek, extravagáns öltözékekben, sminkkel fotózkodtak az itteniek által röviden csak Klenze-nek nevezett zöldövezetű 20 ha-on. Az 1992-es Landesgartenschau (Kert- és parképítő/szépítő rendezvény) alkalmára létesítették és használják is azóta. Nevét az egykori udvari építőmesterről, Leo von Kenze kapta.














Vissza a Konrad-Adenauer hídon át jutottunk a belvárosba, a városháza előtti nagy térre. A Duna vízállása nem mutatott vészes állapotot a hazaihoz képest, tele volt halakkal.
















Két városházát is magáénak tudhat Ingolstadt. Az új egy kevésbé sem érdekes, mondhatni egy szörnyű irodai blokk (60-as évek), míg a régi lenyűgözött a díszes reneszánsz stílusú homlokzatával. Az épület mögött balról Pfeifturm gótikus őrtornya mered, jobbról pedig a St. Moritz katolikus templom.

















Az idősebb városháza múltja a 8. századig nyúlik vissza, bár bizonyítható nyoma nem maradt, feltételezik, hogy a várost lerombolták, ami akár a magyarok hódításainak a számlájára is írható. Az első ismert írásos oklevelek a 14. századtól indulnak.









Akinek kedve támad egy omnibuszos városnézésre felpattanhat rá, kár, hogy mi már csak akkor fedeztük fel, amikor hazafelé készültünk, hisz látnivaló van még bőven Ingolstadtban.









Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: