Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. június 21., péntek

Történelmi tett: az első 3D fémnyomtatás a Nemzetközi Űrállomáson

Május utolsó hetében rendkívül fontos, szimbolikus jelentőségű eseményre került sor a Nemzetközi Űrállomáson (ISS): az Európai Űrügynökség (ESA), elsőként a történelemben, fémet nyomtatott a világűrben.


Az Airbus által vezetett konzorciummal fémjelzett világpremier a szimbolikuson túl gyakorlati jelentőséggel is bír: az űrbeli gyártás és a fenntarthatóság szempontjából nagyon nem mindegy, hogy meghibásodott hardver-alkatrészeket helyben ki tudnak-e javítani, vagy a szerelési munkákat a Földön kell végezni.


3dnyomtatas_urallomas0.jpg


Az ESA a körkörös gazdaság (circular economy) űrbeli megvalósítására törekszik. A cél eléréséhez komoly lökést ad az Airbus által fejlesztett fémnyomtató. A printer az ESA Columbus kutatási modelljére sikeresen lerakta az első megolvadt S görbét, azaz egy S-betűt.


A nagyteljesítményű lézertechnológiát rozsdamentes acélhuzallal kombinálva, a printer bebizonyította, hogy mikrogravitációs környezetben képes összetett fémszerkezeteket létrehozni.


3dnyomtatas_urallomas1.jpg


Nagyon odafigyeltek a biztonságra: a nyomtató teljesen lezárt dobozban működött, hogy megakadályozzák sok hő és gőz kijutását. A munkát az ESA, az Airbus és a CNES, a francia űrügynökség kutatóiból álló csapat távolból figyelte.


Az első teszt sikere örömmel és optimizmussal töltötte el őket.


3dnyomtatas_urallomas_1.jpg


„Nagyon boldogok vagyunk, hogy az ISS fedélzetén elvégeztük az első fémnyomtatást. Az eredmény olyan jó, amilyenről csak álmodni mertünk” – nyilatkozta Sébastien Girault (Airbus), a projekt rendszermérnöke.


Az ESA négy speciális alakzattal tervezi a nyomtató lehetőségeinek további tesztelését. Az eredményt a földi gravitációban printelt referenciadarabokkal fogják majd összehasonlítani. Az összehasonlító elemzés értékes betekintést nyújthat a mikrogravitáció fémnyomtatásra gyakorolt hatásairól, információkat szolgáltat űrbeli gyártótechnológiák további fejlesztéséhez.


Az azonnali alkalmazások mellett az ESA mérföldkőnek számító nyomata az űrkutatás száméra és a fenntarthatóság szempontjából is ígéretes. Idővel egészen bonyolult fémszerkezetek, például élőhely-modulok űrbeli gyártását vetíti előre. A technológia a Holdhoz, a Marshoz és még ambiciózusabb missziókhoz nyújthat felbecsülhetetlen segítséget.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: