Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2025. február 26., szerda

Tajvan szerint nincs szükség arra, hogy egyetlen ország kontrollálja a chipipart

A globális félvezető ipar túl komplex, a munkák túl elosztottak ahhoz, hogy egyetlen ország kontrollálja az egészet – jelentette ki Wu Cheng-wen, a Tajvani Nemzeti Tudományos és Technológiai Tanács vezetője, miután Donald Trump aggályait fejezte ki a sziget chip-dominanciája miatt.


Az amerikai elnök szerint Tajvan átvette a szektor feletti uralmat, és szeretné, ha az iparág visszatérne az Egyesült Államokba, és újra fellendülne az amerikai chipgyártás.


tajvan_2.jpg


Wu Cheng-wen nem nevezte meg Trumpot Facebook-posztjában, viszont Lai Ching-te elnökre hivatkozott, aki korábban elmondta, hogy a sziget a globális félvezető ipar beszállítói láncának változatlanul megbízható partnere lesz. Arról is írt, hogy az utóbbi években gyakran kérdezték: hogyan vált a tajvani chipszektor nemzetközileg nagyra értékelt viszonyítási ponttá, követendő példává?


„Nyilvánvalóan nem ok nélkül váltunk azzá” – írta, majd kifejtette, hogy a kormány az 1970-es évektől támogatja a szektort, például az 1987-ben alapított, ma a világ legnagyobb chipgyártójának, a TSMC-nek (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) is segített.


Azaz fél évszázad kemény munkája kellett a mostani sikerhez, ami nem úgy történt, hogy a dicsőséget könnyedén elvették más országoktól – magyarázza Wu.


A szektorban minden országnak megvan a maga speciális szerepköre. Japán a vegyi anyagokban, az USA a felszerelésekben, az innovatív rendszerek senki máshoz nem hasonlítható tervezésében és alkalmazásaiban jár az élen – emlékeztet Wu.


Az iparág nagyon összetett, tűpontos specifikációkra és a munka elosztására van szükség. Mivel mindegyik országnak megvan a csak rá jellemző specifikuma, ezért minimálisan sincs szükség arra, hogy egyetlen nemzet globálisan teljes mértékben uralja, kontrollálja vagy monopolizálja az összes idetartozó technológiát. Tajvan kész arra, hogy a „baráti demokratikus országok” bázisként használják abban a folyamatban, amelyen keresztül az iparágban betöltik az őket megillető helyet – összegez diplomatikusan a szakember.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: