Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2025. január 7., kedd

Tajvan felpörgeti a dróngyártást

A légvédelmi és repülőipari Tron Future startup 2018-ban alakult, és gőzerővel dolgozik következőgenerációs technológiákon. Tajvan fővárosában, Taipeiben működik, ma már drónokat és drónellenes megoldásokat, felderítő rendszereket fejlesztő vállalatcsoporthoz tartozik. A csoport tagjai tevékenységüket 2022-ben, Oroszország ukrajnai inváziójával pörgették fel.


Drónfejlesztésekben Kína a világelső, a kereskedelmi drónok globális piacának több mint 80 százalékát kontrollálja. Az alapvető alkatrészek, mint a lítium-ion akkumulátorok gyártását is kvázi monopolizálja.


tajvan_dron.jpg


Ukrajna például nagymértékben támaszkodott kínai alkatrészekre és előre összeszerelt drónokra. A világvezető gyártócég DJI Mavic modelljének 60 százalékát északkeleti szomszédunk vásárolta meg.  


A chipháború következményeként, eszkalálódásaként, Peking által bejelentett, 2025-tel érvénybe lépett alkatrész exportkorlátozásokra reagálva, Tajvan igyekszik felvenni a versenyt, és tudva, hogy az ember nélküli járművek a jövő hadviselésének központi elemei lehetnek, fokozza ezirányú tevékenységét, igyekszik segíteni a nyugati katonai világon.


Az érintett cégek óriási potenciált látnak a technológiában, a kormány pedig minden támogatást megad nekik. A Tron Future vezetősége elmondta, hogy folyamatosan nő a tajvani és az amerikai vállalatok közötti üzleti forgalom.


Mivel a világ legfejlettebb mikrochipjeinek 95 százalékát a szigeten gyártják, Tajvan eleve kritikus jelentőségű technológiai csomópont. A helyi drónfejlesztők az Egyesült Államokat és szövetségeseit igyekeznek segíteni, hogy csökkenjen szakterületi Kína-függésük.


Oroszország Ukrajna elleni inváziója megerősítette, mennyire fontosak a biztonságos és kockázatmentes ellátási láncok – amelyek zömét nem Peking, hanem egyelőre még mindig az USA kontrollálja. Tajvan közismerten közéjük tartozik, az eddigi munkakapcsolatok gyümölcsözők, úgyhogy a dróntechnológiában is a nyugati világ ideális partnere lehet. Donald Trump januári beiktatásával pedig aligha fognak csökkeni az USA és Kína közötti feszültségek, sőt…


A viszály komoly lehetőség Tajvannak. A 2022-ben indított Drone National Team programjuk a gyártók összehozását célozza, amellyel felgyorsítják drónok fejlesztését, telepítését katonai és polgári alkalmazásokhoz. 2028-ig el akarják érni a havi tizenötezer darab gyártását.


A sziget technológiai szakértelme, geopolitikai jelentősége és a növekvő védelmi befektetések miatt több területen is a kínai rendszerek biztonságos, csúcsminőségű alternatívája lehet. Szeptemberben a drónfejlesztésben érintett huszonhat amerikai vállalat (Northrop Grumman, Shield AI, Textron Systems stb.) képviselőiből álló delegáció járt Tajvanon. A látogatás célja az együttműködés erősítése volt.


A hagyományosan komputereket és mobiltelefonokat is gyártó fogyasztói elektronikai nagycégek mindegyike foglalkozik drónokkal. A tajvani félvezető ipar pluszt adhat hozzájuk, például hozzájárul, hogy fejlett MI-képességekkel rendelkezzenek, és így ellehetetlenítsék a gépek zavarását.


A tajvani fejlesztők egyelőre ódzkodnak, hogy minden értékesítésükről beszámoljanak, mert egyes európai és közép-keleti üzletek Kína miatt érzékeny adatoknak minősülnek. Az illetők drón-ügyileg a távol-keleti szuperhatalommal is bizniszelnek.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: