Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. szeptember 9., hétfő

Sikeres volt az első nyomtatott kerámia állkapocs-beültetés

A linzi Kepler Egyetemi Kórházban sikeresen beültették az első kerámia állkapocs-protézist egy betegbe. A műtét komoly előrelépés az orvostudományban, a 3D nyomtatás egészségügyi alkalmazásaiban. Az eljárás az Európai Unió által finanszírozott, számos területről érkező tizenkilenc partnerrel futó, interdiszciplináris INKplant projekt része. 


A printeket értelemszerűen a kerámianyomtatásban világelső osztrák Lithoz fejlesztette, míg a munkát a Profactor GmbH vezeti. Az implantokat súlyos állkapocs-sorvadásban szenvedő személyeknek készítik. Esetükben a fogak elvesztésével jelentősen romlik a csontok állapota, és ezért a hagyományos fogsorok vagy beültetések nem használhatók.


3dnyomtatas_allkapocs_beultetes.jpg


A kezelés általában, sok idős beteg számára a kapcsolódó egészségügyi kockázatok miatt kivitelezhetetlen invazív csontátültetést igényel. Az új, innovatív fejlesztés beültetéséhez azonban nincs szükség csontátültetésre, és úgy tervezték, hogy a sebészi beavatkozás és a felépülés idejét is minimalizálják.


A Lithoz LCM technológiájával biokompatibilis és nagyon szilárd cirkónium-oxidból készült implantátumot eleve úgy alakították ki, hogy a csonthártya alá illeszkedjen. Mindössze egyetlen műtét kell hozzá, amellyel a gyógyulási idő a negyedére csökken.


A sikeres beültetést követően valószínűleg az Agensmed GmbH szabadalmaztatja az implantátumot, és a Lithoz 3D nyomtatási kapacitásait kihasználva, kezdi el tömegesen gyártani.


Az INKplant projekt nem az egyetlen kísérlet a területen. A Stratasys IS Digital Anatomy printerét például élethű, páciens-specifikus anatómiai modellek készítésére találták ki. Előkészítő tervezésekhez nélkülözhetetlen, mert az ilyen gépekkel drasztikusan csökkenthető sebészek a beavatkozást megelőző tervezésre fordított ideje.


A költségek szintén esnek, miközben az emberi szövetek és csontszerkezetek nagyon pontos, biomechanikai szempontból hiteles megjelenítésével jelentősen nő a sikeres műtét esélye.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: