Rengeteg tanács PC építéshez és hardverválasztáshoz
HÁZ
Sajnos mára hatalmas divat lett átlátszó és összevissza világító házakat választani, ez a legrosszabb, mert egyrészt hangosabbak, másrészt pedig hosszú távon jobban fárasztják a szemet, a villogások könnyebben okozhatnak fejfájást is és egyéb problémákat. A jutub sztárok utánzása sok esetben egészségügyileg is káros!
Házak közül a csendes házakat érdemesebb választani, a hűtéshez akkor is lesz elég légáramlás, ha oldalról megy be a levegő, bonyolult utakon. A megfelelő hűtéshez nem muszáj az, hogy oldalt és felül is legyenek ventilátorok, elég ha elől és hátul van! Csak arra kell figyelnünk, hogy játék alatt megfelelő fordulaton járjanak a házventilátorok és a CPU hűtő ventilátora. Terhelő játéknál valószínűleg a max 1300-1400RPM elég lesz.
A normál méretű ATX háznál nem érdemes kisebbet venni. A kicsit kisebbeknél a szerelés és a kábelvezetés sokkal kényelmetlenebbé válik, a sokkal kisebbeknél pedig nem csak a szerelés, hanem a hűtés is rosszabb lesz 1-2 helyen. Szerelés szempontjából az kifejezetten jó, amikor az alaplap mögötti oldalt az átlagtól több helyet csinálnak, mert a gyakorlatban nem lehet olyan szép laposan elvezetni a kábeleket mint ahogyan azt gondolnánk, főleg amikor több kábelnek is ugyanott kell mennie. Ráadásul bizonyos kábeleket nem szabad erősen hajlítani.
Mindenképpen érdemes olyan házat venni, ahol a ram magasságában is tehetünk előre ventilátort, ennek köszönhetően a ramra és egyebekre is közvetlenül menni fog a légáramlat!
Rendkívül fontos, hogy a ház különféle részeinél legyen porfogó, mert így tényleg kevesebb por fog belül felgyülemleni. Továbbá a porszívás szempontjából kedvezőbb az, ha a gép nem a földön van, hanem legalább egy kicsit feljebb, természetesen valami stabil bútoron, ami nem mozog ide-oda.
A két nagy oldalsó lap szempontjából érdemes olyat házat nézni, ahol több helyen van felfogató fog az oldal lapnak, mert az ilyen felfogatásnál kevésbé alakul ki nagy rés.
HÁZ VENTILÁTOR
Valami furcsa oknál fogva a házakhoz nagyon rossz ventilátorokat szoktak adni, szóval vásárlásnál ezt a tételt felesleges nézni. Az is erősen lényegtelen, hogy a kinézett ventilátor a teszteken pár fokkal jobban hűt, ma már ezek a különbségek lényegtelenül kicsik. A ventilátoroknál az a jó, amelyik az adott magasabb fordulaton halkabb mint a többi. Az emberi fül számára halkabb és kellemesebb legyen a hangja, továbbá ne adjon ki kellemetlen hangokat egy-egy fordulattartományban. Sok ventilátor hiába szerepel jól az egyszerű teszteken, ha közben sokfajta fordulattartományban idegesítő hangot ad ki.
PC TÁP
Hogy hány wattos tápot vegyünk abban segítenek az ezzel kapcsolatos kalkulátorok, de legyünk óvatosak, a táp teljesítményénél ne a 100%-ot nézzük, hanem maradjon neki 30%-os tartalék is! Egy mai (2022) erős CPU-hoz és erős videokártyához valószínűleg bőven elég 750W, a legfelső kategóriákhoz pedig valószínűleg elég a 850W.
Tápok esetében alaposan kutakodjunk teszteket és hozzászólásokat, nehogy véletlenül olyat vegyünk ami hibásan adja le az áramot.
Valami megmagyarázhatatlan oknál fogva a legtöbb tápba borzalmas hangú ventilátorokat tesznek, ezért mindenképpen érdemes olyan tápot venni, amiben 12cm vagy 14cm ventilátor van, mert akkor az ilyet rendkívül könnyen le tudjuk cserélni egy értelmes ventilátorra, aminek a kábelét könnyen kivezethetjük azon a lyukon, ahol a többi kábel is kijön.
ALAPLAP
Pár dolog miatt érdemes lehet ATX méretű alaplapot venni. Például azért, mert abba több és jóféle helyekre is tehetünk M.2 NMVMe SSD-ket. Egyébként ezeknek a hatszoros vagy ennél is több gyorsaságát jelenleg a Windows és a játékok betöltése még nem tudja kihasználni, de a jövőben ez változhat. Érdemes olyat nézni, ahol az M.2 NMVMe SSD-t csavarral tudjuk lefogni, a műanyag sapkás lefogó borzalmas és gondot okozhat a hűtőbordánál is.
Ami rendkívül fontos szokott lenni, hogy az ATX méretű alaplapnál legalább az egyik bővítőkártya hely nagy távolságra van a videokártyától, és ennek köszönhetően egy berakott akármilyen kártya nem fogja lecsökkenteni a videokártya hűtését.
Az ATX alaplapba 4 darab memória foglalatot szoktak tenni, de nem muszáj mind a 4-et feltölteni, a dual channel kezelés akkor is érvényesülni fog, ha csak kettőt töltünk fel.
Valószínűleg a hűtésnek tényleg jót tesz az, ha a CPU-tól balra és felette hűtőbordák vannak a kondenzátorokon.
Az átlagtól drágább csili-vili alaplapokat felesleges venni, nem lesznek tartósabbak és a játék sem lesz gyorsabb.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: