Régi játékokkal is van munka
Ezúttal szokatlan módon nem az Audi kisautó felújításának következő lépésével folytatom, hanem helyette egy sokkal érdekesebb játék megújulását mutatom be nektek.
Rendhagyó módon ezúttal egy bejegyzést szánok a témának, mivel úgy gondolom a teljes felújítás folyamatát képes leszek bemutatni nektek így is.
Történt néhány hónapja, hogy szembejött velem a Galéria Savaria oldalán egy Kozmosz Glóbus fém test és mivel kellően nyomott áron lehetett hozzájutni, így arra gondoltam érdemes lenne ezt a játékot nekem egy kicsit rendbe raknom.
A csomag megérkezését követően persze nem azonnal, de bele is vetettem magam a munkába.
Az eladó elmondása szerint a játékon belül található óraműves szerkezet működőképes volt, így ezt csak ellenőriznem kellett és egy kis kenéssel tökéletesebbé tennem a futását. Ehhez a művelethez nem szedtem szét a gömböt, hanem a felhúzó szerkezeten és a két oldalsó tengelyen keresztül igyekeztem WD40 segítségével befújni, majd megjáratni azt.
A művel így kicsit hosszadalmasabb volt, de nem mertem vállalni a kockázatot a gömb szétszedésével.
Az biztos, hogy a végeredmény megfelelő lett, mert az óraműves szerkezet a felhúzást követően szépen és hosszan futott.
Ezt követően rátérhettem a sokkal inkább szem előtt lévő részekre.
A játéknál eredetileg az óraműves szerkezettel ellátott fém belsőrész egy gömbön belül volt elhelyezve és a két oldalon található tengely volt 'csapágyazva' és a külső gömbhöz illesztve.
A feladat adott volt. Kellett szerezni egy megfelelő méretű átlátszó plexi gömböt. Ez persze bonyolultabb feladatnak bizonyult mint ahogy azt én elképzeltem.
Gondoltam megrendelem a megfelelő méretű gömböt, legyártom a csapágyakat, kifúrom a plexit a megfelelő helyeken majd ezt követően összerakom a játékot.
Megvettem az általam megfelelőnek gondolt 10 cm-es plexi gömböt, ami igazából egy karácsonyfa dísz volt, aminek a belsejébe bármit bele lehet rakni. Ezt követően levágtam róla az akasztót, majd kifúrtam és 3D nyomtatással elkészítettem a csapágyakat és összeraktam a kész művet.
Elégedetten dőltem hátra, hiszen nagyon jól nézett ki a kész mű, így már csak a próba volt hátra.
Felhúztam a játékot és ekkor szembesültem vele, hogy a fém szerkezet gyakorlatilag belesúrol a gömb belső oldalába és megakad a játék működés közben.
Újratervezés!
A gömbnek ugye a külső átmérője volt 10 cm, ami azt jelentette hogy a belső átmérő még a legpontosabb fúrás esetén is nehézkesen fordult volna el a fém szerkezet.
A megoldás persze gyorsan érkezett. Venni kell egy kicsit nagyobb gömböt. A választásom a 11 cm-es változatra esett, ami azt jelentette hogy egy kicsit nagyobb külső burkolatot kapott a játék az eredetinél, de ezt tényleg nem könnyű észrevenni.
A gömböt ebben az esetben is egy hobby boltból sikerült berendelnem és amikor megérkezett máris nekiláttam a munkának, ami ebben az esetben is az akasztófül levágásával kezdődött.
Persze a nagyobb átmérőjű gömb miatt egy kicsit nagyobb csapágyakat is kellett gyártanom, de a 3D nyomtatás világában egy-egy rajz módosítása pillanatok alatt lehetséges.
A nyomtatást követően a gömbökre felkerültek a csapágyak furatai és össze is próbáltam a feleket és gondosan megnéztem, hogy körbe tud-e fordulni a fém játék.
Miután mindent rendben találtam már csak a felhúzó kulcsnak kialakított furatot kellett elkészítenem, ami ezek után gyerekjáték volt.
Újból összeraktam a játékot és jöhetett az éles teszt, amin remekül vizsgázott a játék.
Mint ebből a felújításból is láthatjátok, sokszor nem kell a dolgokat túlgondolni és a legegyszerűbb megoldások a legjobbak.
A két 'csapágy' 3D nyomtatásán kívül semmi extra nem történt és gyakorlatilag fillérekből kapott gyönyörű új plexi gömböt ez a régi játék.
RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!
Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: