Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. október 10., csütörtök

Pingpongozik a robot

Robotikusok legalább egy évtizede programoznak asztaliteniszező robotokat. A korábbi projektekben fejlesztett gépek a játék több aspektusát elsajátították, például meghatározott célpontra ütötték a labdát, komplett meccstervük viszont nem volt a humán ellenfelekkel szemben.


A probléma két részre osztható: egyéni szkilleket tartalmazó könyvtárra és közülük válogató algoritmusra. Ez a felosztás leegyszerűsíti a feladatot: a robot teljesítményének gyengeségei azokat kompenzáló szkillek könyvtárhoz adásával eltüntethetők.


robotpinpong0.jpg


Google-kutatók ilyen robotot fejlesztettek. A kar ügyesen játszik emberek ellen.


Egy játszma szervákra bontható. Sémájuk elég egyszerű, a robot kontrollrendszere stratégia kidolgozása nélkül képes megtanulni, hogyan üsse vissza a labdát.


robotpinpong1.jpg


A kutatók két állványra szereltek fel egy robotkart. Úgy tették, hogy jobbra-balra, előre és hátra is mozoghasson. Két kamera rögzíti a labdát, az adatokat észlelési rendszerbe táplálja, az méri fel a labda pozícióját. Húszkamerás mozgásrögzítő (mocap) rendszer követi a háló túloldalát, az ellenfelet.


Végponttól végpontig rendszer gyakoroltatása vagy robotikus alapmodell helyett, a játékmenetet alfeladatokra osztották, amelyeket különféle modulokra bíztak, majd úgy hangolták össze őket, hogy egymással szinkronban cselekedjenek.


robotpinpong.jpg


A robotot magasszintű kontroller, konvolúciós neurális hálót (CNN) tartalmazó algoritmus vezérli. A CNN végzi a csoportosításokat, hogy mikor hogyan kell visszaütni a labdát. A magasszintű kontroller tizenhét egyszerűbb kontroller (mindegyik CNN) közül válogat. Különböző feladatotokat hajtanak végre: az egyik pontokat céloz meg az asztalon, a másik korrigálja a labda pályáját, pörgését, a harmadik lehetővé teszi, hogy a robot visszaüsse és így tovább.


A gép huszonkilenc háromjátszmás meccset játszott változatos szinten pingpongozó humán ellenfelekkel. Kezdők ellen mind a hetet megnyerte, hatot „köztes” szintűek ellen (a velük játszottak ötvenöt százalékát), „haladó” és „haladó plusz” asztaliteniszezőkkel szemben az összest elveszítette.



Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: