Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. január 17., szerda

Nyomtatott terepjáró szállíthatja a holdport

Két ausztrál ipari konzorcium, az ELO2 és az AROSE az Ausztrál Űrügynökség ötvenmillió dolláros Hold-Mars programjának keretében a NASA Artemis missziójához kapcsolódó holdjárókon dolgoznak, prototípusokat dolgoznak ki hozzájuk.


Mindkét konzorcium kapott négy-négymilliót a prototípus fejlesztéséhez, aztán az ELO2 nemrég be is mutatta a sajátját. Ausztrál ipari szereplők, űr startupok, nagyvállalatok, egyetemek és kutatóintézetek együttműködése áll mögöttük. A multidiszciplináris csapat pedig garantálja az űrkutatáshoz nélkülözhetetlen változatosságot, komplexitást, innovációt.


3dnyomtatas_rover.jpg


A prototípus fontos szerepet játszhat a nagyközönség érdeklődésének felkeltésében, figyelemfelhívás az ausztrál űriparra. A jármű 2026-ban állhat munkába, és kritikus szerepet tölthet be az ország Moon to Mars Trailblazer missziójában.


3dnyomtatas_rover0.jpg


A misszió során távolról, távirányítva gyűjtenek holdtalajt, amelyet a NASA az égitesten – annak is a déli sarkán – dolgozó feldolgozóegységéhez juttatnak el. A kezdeményezés célja oxigén kinyerése a regolitból, ami kulcsfontosságú az ember folyamatos holdi jelenlétéhez.


A Trailblazer program az ausztrál űrszektort fellendíteni hivatott 150 millió dolláros befektetés része. Ha a Roo-ver névre hallgató rovert beválogatják, fontos feladata lesz a regolit NASA-létesítményre szállításában. A prototípust eleve úgy tervezték, hogy megbirkózzon a Mars kihívásokat tartogató felszínével, teszteljék az alvázat és kerékfelfüggesztés-alrendszereket, speciális műszereket és kerekeket vezessenek be.


A fejlesztés fontos része a 3D nyomtatás innovatív alkalmazása, nélküle másként alakulna a terepjáró jelene, jövője. A brisbane-i Titomic fémnyomtató speciális hidegfúvásos technikájával remek teljesítményű részek kivitelezését garantálja, míg a Melbourne-i Királyi Technológiai Intézet szintén a fémnyomtatás egyedi használatával járult hozzá az eddigi eredményekhez.    


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: