Nyomtatott endoszkóp azonosítja a szívroham kockázatát
Jiawen Li a dél-ausztrál Adelaide Egyetem orvosbiológai mérnöke az MIT (Massachusetts Institute of Technology) világhírű kiadványa, a Technology Review 35 év alatti globális újítók listájára került, vele együtt kilencen képviselik a biotechnológia szektort.
Azért szerepel a listán, mert kardiológusok munkáját segítő, ultravékony endoszkópot fejlesztett, nyomtatott. Az eszközzel azonosíthatók a szívrohamnak jobban kitett személyek, akiknél nagyobb valószínűséggel következik be a baj.
Li úgy tervezte az endoszkópot, hogy a véredény belsejében szondázzon, és jóminőségű képeket készítsen az ottani vérlemezkékről. A legtöbb alig jelent veszélyt, egyesek viszont megrepedhetnek, és blokkolhatják az artériát.
A jelenleg használatban lévő endoszkópok nem elég pontosak ahhoz, hogy hiba nélkül előrejelezzék: melyik véredény okozhat orvosi problémát. Kezelésük vagy túlzottan költséges, vagy legrosszabb esetben annyira gyorsan bekövetkezik a baj, hogy a beteg már menthetetlen.
Li olyan kamerát akart fejleszteni, amely egyrészt biztosítja az orvosok számára szükséges képminőséget, másrészt elég kicsi ahhoz, hogy biztonságosan elférjen a szívet tápláló artériában. Merész tervei megvalósulását a 3D nyomtatásnak köszönheti.
Megközelítése két fényalapú képalkotási technikát egyesít a sószemnél nem nagyobb egyetlen lencsévé. Együtt nagyfelbontású pillanatfelvételeket adnak a véredény szerkezetéről, a repedés valószínűségének molekuláris nyomairól, fogódzóiról.
Német kutatókkal együttműködve, Li rájött, hogy a lencse miként nyomtatható emberi hajszál vékonyságú optikai szálra, amely az artériákon keresztül a szív felé irányítható. A kutatók más technológiákat (optikai tomográfia, 3D nano-/mikrogyártás, rosttechnológiák stb.) is a rendszerbe integráltak, hogy minél eredményesebb, pontosabb munkát végezzen.
Az eszközt sikeresen tesztelték, hamarosan embereken végezhetnek klinikai vizsgálatokat vele. Szívbetegségek megelőzése mellett a rákkutatásban is segíthet, nehezen megközelíthető , megörökíthető testrészeken, például a tüdőben is tud képet készíteni, daganatokat azonosítani.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: