Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. november 29., péntek

Mit gondol a Rendőrparancsnokok Nemzetközi Szövetsége a mesterséges intelligenciáról?

A Rendőrparancsnokok Nemzetközi Szövetsége által szervezett legutóbbi konferenciát az Egyesült Államokban tartották, rengeteg témát megvitattak, köztük technológiákat, így a mesterséges intelligenciát is. A sajtó szerint a legnagyobb tanulság az volt ezen a téren, hogy ha az adott parancsnokság lassan halad az MI-vel, akkor fel kell gyorsítani, mert a rendvédelmi tevékenység összes formájának az alapja lesz.


A kiállítók/beszállítók látványos, nem csak mesterségesintelligencia-technológiákat mutattak be: testpáncélokat, fegyvereket, cyber-járműveket, újfajta kesztyűket. Legtöbben mégis az MI-alapú technológiákat csodálták.


rendorok_1.jpg


Az MI-alapú rendvédelem három felhasználását emelték ki.


A leglátványosabb a virtuális valóság (VR) körüli felhajtás volt: a V-Armed és olcsóbb megoldásokat kínáló versenytársai VR-rendszereket értékesítenek rendőri kiképzéshez, speciális szemüvegekkel, kamerákkal és szenzorokkal. Ez a kiképzési módszer hosszabb távon olcsóbb és immerzívebb, mintha szereplőkkel, osztályteremben játsszák el ugyanazokat a forgatókönyveket.


A rendszerek eredményességéről még több esettanulmány kell, és a való világbeli szituációk sem szimulálhatók mindig, ráadásul az MI sem jó az úgynevezett puha szkillekben, például a másokkal folytatott empatikus interakciókban. Karakterek eljátszásában viszont sokat fejlődött.


Az adatgyűjtés és értelmezés változása volt a második MI-felhasználási eset. A rendőrség a személyiségi jogi szempontból gyakran vitatott rendszámtábla-olvasók és lövés-detektorok mellett/helyett egyre több szenzort és kamerát használ, azok gyűjtögetnek, az integráció pedig szakértőkkel történik. Rendőrfőnökök speciális tanfolyamokon vesznek részt (például a Microsoft is szervez ilyeneket), ahol elsajátítják adatelemző rendszerek kiépítését, működtetését.


Más területekhez hasonlóan, az MI a rendőrségnél is fontos szerepet játszik adminisztratív feladatok elvégzésében, jelentéskészítésben. Ez a harmadik kiemelt felhasználási eset, és nem meglepő módon a generatív modellek a főszereplők. A Draft One (Axon termék) testkamerával felvett anyagot ír át vázlattá. Tipikus MI-feladat, rengeteg időt spórolhat meg rendőröknek. De abba is gondoljunk bele, hogy még mindig hajlamos hallucinálni, és képzeljük el, milyen következményekkel járhat kritikus esetekben, ha nem a valóságot írja le. A jelentések pontossága szintén kritikus tényező.


A beszámolók alapján az amerikai rendőrség kaotikusan alkalmazza az MI-t. Nincs szakterületi felügyelő szervezete, nincsenek egységesen kidolgozott irányelvek.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: