Miénk az óriási adatvagyon... és akkor most hogyan tovább?
Találkoztam megint egy ilyen... cikkel, ami "támogatott tartalom", vagyis fizettek érte, hogy megjelenjen.
És úgy lehetne leírni, hogy "Húrrá hatalmas adatvagyonon ülünk, szinte mindenki másnál továbbtoltuk a dolgot".
És én a hasonló cikkeknél évek óta felteszem a kérdést...áruljátok már el, hogy ez mire jó? Mert mindig szó van arról, hogy hát mindenre, mindenre, de jó, óké, konkrétabban? És ilyenkor baj van, mert nincs válasz. Általában még "kutatják", hogy konkrétan hogyan, meg kiírnak valami pályázatot, hogy valaki találja már ki helyettük, hogy konkrétán hogyan. De nem kérdés: Mindenre is jó lesz. Hogy hogyan? Az nem derül ki sohase. Lássuk most más lesz-e a helyzet.
"Ekkora adatvagyont senki más nem kezel Magyarországon"
"A 21. század aranya, az új évezred kőolaja, napjaink legértékesebb valutája: hangzatos, és széles körben elterjedt fogalmak, amelyek mind az adatok fontosságát, már-már létszükségét igyekeznek hangsúlyozni. A közbeszéd, ha talán túloz is, sokat mégsem téved, az adatokból olyan prognózisok, korrelációk és a gazdasági- társadalmi berendezkedést alapjaiban meghatározó információk nyerhetők ki, amelyek nélkülözhetetlenné váltak a helyes döntéshozatalhoz és hatékony gazdasági-, társadalmi működéshez. Magyarország legnagyobb adatvagyon-kezelője a Központi Statisztikai Hivatal, amely idén februártól a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség tulajdonosi jogait is gyakorolja. A két szervezet együttműködése új informatikai fejlesztésekkel, mesterséges intelligencia-alapú adatelemzési módszerekkel, és a Nemzeti Adatplatform létrehozásával a legkorszerűbb európai gyakorlatokat követi."
Hát persze, hogy a mesterséges intelligenciát nem lehet kihagyni a buliból. Eddig volt Big Data, meg felhő, mostmár mesterséges intelligencia, hisz az még drágább is.
Mellesleg ha mi mint ország több adatot digitalizálunk és tesszük őket felhőbe az annyit jelent, hogy a külföldi titkosszolgálatok még többet tudhatnak meg rólunk, hála a "legkorszerűbb európai gyakorlat" követésének. Meg egyéb hackerek is, akik mondjuk az egészségügyi adatokat lopják el.
Amúgy meg megint itt van, hogy ez az új évezred kőolaja meg minden, de... oké, konkrétumot nem árulnak el megint, hogy ez mire jó. Hogy miben lett most más a gyakorlat mint eddig.
Első alfejezet: "Honnan származik ez a rengeteg adat?"
Oké, itt nem fog kiderülni, hogy ez mire jó...
Aztán második alfejezet: "A KSH maga is gyűjt adatot"
Oké, innen se fog kiderülni amit keresek...
Harmadik: "Jön a Nemzeti Adatplatform"
"Az utóbbi években mind kormányzati döntéshozói, mind állampolgári, mind vállalati oldalról igényként jelent meg az, hogy az adatok – hiteles és elektronikus formában – ne csak általános jelleggel álljanak rendelkezésre, hanem azok konkrét ügyek elintézéséhez vagy elemzési célra is rövid úton elérhetők legyenek.
Egy újonnan kialakításra kerülő, erre alkalmas informatikai megoldás elősegítheti az adatokhoz való biztonságos hozzáférést.
A Nemzeti Adatplatform az adatok biztonságos tárolását és távoli elérését fogja biztosítani úgy, hogy a hozzáférés csak az arra jogosult kör számára legyen elérhető. "
Itt akkor tényleg valami rendkívüli készül, mert még nem sikerült olyan neten lógó rendszert építeni amit hackerek nem tudtak feltörni. Mi leszünk az első. Bár igazából... nem hiszem.
És amúgy ebben a részben se kapok választ arra amit kerestem.
Negyedik: "Adat + mesterséges intelligencia = tökéletes páros"
Ó anyám ez a cím...
"A mesterséges intelligencia fejlesztésének egyik legfőbb mozgatórugója a big data elemzés hatékonyságának javítása,"
Szóval volt a Big Data ami segített hatékonyabban működni, aztán most itt a mesterséges intelligencia ami segíti a Big Data-át hatékonyabban működni...
"Az orvoslásban, ipari gyártásban, mezőgazdaságban vagy a meteorológiában ma már megkerülhetetlen technológia, de például erdőtüzek előrejelzésére is kiválóan alkalmas.
Mindennek alapja a megfelelő mennyiségű és jól strukturált adat."
Oké, első konkrét válasz megvan: erdőtüzek előrejelzése. Bár ezen adatok nem az állampolgárról szólnak, hanem mondjuk műholdas képek, tehát nem igazán számít, meg mintha ezt általánosságban mondaná a mesterséges intelligenciáról, nem pedig mint ami ténylegesen megvalósul nálunk. Amúgy meg megint csak általánosságok, meg pl. meterológia... hát az se az állampolgárokról gyűjtött adatok alapján megy majd. Talán még sincs meg az első konkrét válasz.
Aztán...
"A KSH jelenleg is használja a mesterséges intelligenciát (nem csak prediktív modellezések során) és folyamatosan kutatja, hogy mely szakmai feladatokat érintő folyamatokba, milyen módon és eredménnyel lehet bevonni. A jövőbeli fejlesztések között például a hagyományos módszerekkel nem, vagy csak nehezen megfogható feladatok- például a szövegfeldolgozás, vagy az adatok begyűjtése, strukturálása majd összekapcsolása - a mesterséges intelligencia segítségével automatizálhatók."
Oké, szóval megint kiderült, hogy bár mindenre jó ez az egész, de konkrétan inkább most is csak "kutatják", hogy mire... Bár ez is olyan, hogy nem is az adatokról szól, hanem az AI-ról, szóval nem, nem kapunk választ továbbra se.
Utolsó remény, utolsó alfejezet és vége a cikknek:
"Európában is az éllovasok között"
"A KSH és a Nemzeti Adatvagyon Ügynökség közös célok szerinti együttműködése a legkorszerűbb európai gyakorlatokat követi."
És nem... csak egy dicsekvés, hogy milyen jók vagyunk másokhoz képest.
Még valami bónuszként a végére: Nyugaton a Big Data kutatásokat sokszor elvetik, mert az eredmények... "rasszisták". Mert nem szabad levonni következtetéseket abból, hogy pl. bizonyos emberek hajlamosabbak látszólag elkövetni törvényi kihágásokat stb.. Mindenki egy egyedi csoda, a Big Data meg előítéleteket szül...
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: