Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. január 18., csütörtök

Mi nem fog változni a következő tíz évben?

A mesterséges intelligencia fejlődése most gyorsabb, mint bármikor volt 1956-ig visszavezethető „hivatalos” történelme során. Az ütem magával ragadó, viszont a túl hirtelen változások meg is zavarhatnak. Ilyen esetekben nem árt megfontolni Jeff Bezos tanácsát: ne csak azt figyeljük, ami változik, hanem azt is, ami nem, mert valószínűleg a huzamosabb ideig tartós dolgokba érdemes energiát, próbálkozást fektetnünk.


Andrew Ng gépitanulás-szakértő szerint több dolog nem fog változni legalább az évtized végéig.


mi_nem_valtozik.jpg


Ha vannak barátaink és szövetségeseink, jobban működünk, minden jobban megy körülöttünk, mint nélkülük. Ha pedig minden héten jön egy „forradalmi” MI-változás, célszerűbb, ha közösségünkkel találjuk ki, mi megalapozott, és mi csak hype, együtt teszteljünk ötleteket, támogassuk egymást, tehát közösségre egész biztosan szükségünk lesz 2030 körül is.


Az MI-eszközöket használni, az adatokat kezelni tudó személyek termékenyebbek, jobb döntéseket hoznak, több tervet valósítanak meg. Az MI fejlődésével még inkább így lesz.


mi_nem_valtozik0.jpg


Jó adatok kellenek ahhoz, hogy az MI pontosan működjön. Az ember is hasonlóan funkcionál, mert mi is adatokat használunk a döntéshozáshoz. Hiába bővülnek, fejlődnek és javulnak az algoritmusok, használható adatok nélkül ők sem tesznek csodát.


Az MI-közösség építése folytatódni fog. Ng szerint kulcsfontosságú az ismeretek megosztása, egymás motiválása, együttműködő társak keresése.


A tanulás szintén kihagyhatatlan, legjobb, ha szokássá válik, és ha például a 2024-es új megoldásokra gondolunk, tanulási céljainkat is foglaljuk közéjük. Az MI fejlődése miatt kell is, mert különben nem tartjuk vele a lépést, semmit nem fogunk érteni belőle.


Ragaszkodjunk továbbra is az adatközpontú MI-gyakorlathoz – lényege, hogy a saját adataink feletti kontroll az egyik legfontosabb gyakorlat, és már nemcsak vállalatok, hanem magánszemélyek számára is az.


Ng két nem MI-hoz kapcsolódó „változatlan” jelenséggel egészíti ki a listát: a klímaváltozás és a szegénység ugyanúgy óriási, sőt még nagyobb kihívás lesz, mint ma. MI-vel talán mindkettő kezelhetőbb lesz.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: