Mesterséges intelligencia ébreszti fel Csipkerózsika-álmából az 1930-as évek divatját
A New Yorki Metropolitan Művészeti Múzeum legújabb divatbemutatójának közönsége nemcsak az 1930-as évek esküvői ruháit nézheti meg, hanem egy korabeli társasági ember virtuális szellemével is megismerkedhet.
A múzeummal együttműködő OpenAI megalkotta Natalie Pottert, az évszázada élt nőt. Vagy legalábbis élhetett volna, és hordhatta volna a kiállításon látható ruhákat. A legújabb mesterségesintelligencia-modell működteti, és teszi lehetővé, hogy kapcsolatba lépjen a látogatókkal, s meséljen egy ruháról, helyéről a divattörténelemben.
Az ominózus ruha a Csipkerózsikák: Újraébredő divat kiállítás része. Natalie-val okostelefonunkon chatelhetünk szöveges módon, ugyanúgy, mint a ChatGPT-vel.
Sokat megtudhatunk a ruháról, részleteket elkészítési módjáról, Natalie életéről, esküvőjéről, és hogy milyen volt 1931-ben a világ. A válaszok bőven többek átlagkiállítások kísérőszövegeinél. Az alapötlet, hogy elhiggyük: olyan valakivel csevegünk, aki tényleg ott volt, és valóban akkor élt.
Andrew Bolton kurátor kereste meg az OpenAI-t, közösen tervezték Natalie-t. Releváns infókból (korabeli újságokból, levelekből és más dokumentumokból) álló adatkészleteken trenírozták a modellt, az adatokat rendszerbe táplálták, hogy hozza létre a társasági hölgyet. A chatbot minden szempontból (nyelvezet, beszédstílus, szokások stb.) visszaadja az 1930-as éveket. A chat ugyan szigorúan csak szöveg, viszont ha megkérjük Natalie-t a ruhát viselő nőt ábrázoló, mellékelt fotó felélesztésére, az OpenAI videómodelljét, a Sora AI-t használva mozgóképeket látunk róla.
A látogatók valóban részt vesznek a kiállításon, nemcsak passzív szemlélők, hanem interakcióba lépnek az ábrázolt tartalmakkal. Így jobban átélik, közelebb kerülnek a letűnt korhoz. A Natalie chatbot ugyan egy karakterre van korlátozva, viszont könnyen elképzelhetjük, hogy MI-fejlesztők és múzeumok együttműködésében történelmi és más karakterek is megelevenednek majd, de legalábbis hangjukat hallva immerzívebbé teszik a befogadói élményt.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: