Malajzia lesz az adatközpont-paradicsom?
Malajzia legdélebbi szövetségi államában, a Szingapúrral határos Johorban fellendülőben van az adatközpont-építés. A fekvés, a természeti erőforrások, a befektetőbarát kormány ideálissá teszik az országot, amely így fontos szerepet játszhat a mesterséges intelligencia további fejlődésében.
A ByteDance és a Microsoft komoly összegeket költenek az MI-hez, felhőszámításhoz és telekommunikációhoz feldolgozókapacitást biztosító malajziai létesítményekre.
A bejáratott helyszíneken, mint Írország és Virginia északi része, a tér és a források csökkenésével lelassultak az építkezések. Kevesebb az elektromos áram, egyre negatívabb az új projektek lakossági megítélése.
Johor vonzó alternatíva.
A szövetségi államban rengeteg a kihasználatlan tér, az energia, a hűtéshez használható víz, és persze Szingapúr közelsége is döntő szempont. A maláj kormány és helyi politikusok speciális engedélyekkel felgyorsították a folyamatokat, az adatközpontokhoz fontos infrastrukturális létesítményeket, például sótalanító üzemeket is építenek. Mivel Malajzia az USA-val és Kínával egyaránt jó kapcsolatokat ápol, az érintett vállalatok politikailag szinte semmit nem kockáztatnak.
Ebben az évben 3,8 milliárd dollárt fektetnek maláj adatközpontokba. A ByteDance és a Microsoft mellett az Oracle is érintett, és míg egyes techóriások saját központjaikat építik, addig független üzemeltetők olyan nagyvállalatokat kiszolgáló központokon dolgoznak, mint az Alphabet, az Amazon vagy a Meta.
Az Ázsia-Csendes-óceán térség Észak-Amerika után – Európát, Dél-Amerikát, a Közép-Keletet és Afrikát megelőzve – második az adatközpont-építkezésben, Johor pedig a térség olyan bejáratott techközpontjaival versenghet majd, mint Hongkong, Mumbai, Szöul, Szingapúr, Sydney és Tokió.
Malajzia pörgő gazdaságát az MI nyilván még versenyképesebbé teszi.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: