Loading...

Retro játékmúzeum

Retro játékmúzeum / 2024. december 26., csütörtök

Lemezárugyár Rakétapisztoly

raketapisztoly_1.JPG


Ezúttal ismét egy Lemezárugyárnál készült játékot mutatok be nektek, amivel gyerekként valószínűleg hozzám hasonlóan nagyon sokan találkoztak.
Ez a játék pedig nem lesz más mint a sci-fi vonalat erősítő Rakétapisztoly.


Persze azért előtte egy kis történelmi kitekintés, ugyanis több más játékhoz hasonlóan ennek a játéknak is voltak nyugati, sőt még szocialista hasonmásai is. Nem tisztem eldönteni, hogy ki találta ki a játékot, de gyanúm szerint az alapötlet valamelyik japán gyártótól származhatott, amit számtalan országban igyekeztek lemásolni és esetleg tökéletesíteni is.
Gyártott a Rakétapisztolyhoz hasonló fegyvert a Cragstain, az Omnia, a ToySun, a Yoshiya, a Jyesa, a Lyra és az Estrela is.
A műkődési elv minden esetben azonos volt, így ezek fegyverek gyakorlatilag csak apróságokban és grafikában tértek el egymástól. Erről most Ti is meggyőződhettek néhány kép segítségével.



De a más gyártók termékei helyett inkább a Lemezárugyárnál készült Rakétapisztollyal foglalkozom most. A játék préselt fém lemezből és műanyagból készült és a belsejében egy lendkerekes szerkezet kapott helyet.
A fegyver teste fémből készült, míg a cső és a belül található mozgó elem amit előszeretettel hívnak külföldön rúzsnak műanyagból lett legyártva.
A cső külső része átlátszó műanyag volt, míg a cső belső részén található elem piros műanyagból került legyártásra.


A bemutatást a lemezből készült fegyvertesttel kezdem. Ahogy azt említettem préselt technológiával készült lemezből és a fegyver két félből állt össze, amelyeket elhajtogatott fém fülek fogtak össze.
A fém test hátsó részén aprócska nyílások voltak találhatóak, míg elől kör alakú furatok kaptak helyet ami mögött piros plexi burkolat volt megtalálható.
A fegyvert egy ravasszal kellett működtetni, amivel a belül található lendkerekes szerkezetet lehetett mozgásba hozni. A lendkerekes szerkezet egy áttétel segítségével mozgatta a cső belső részében található piros műanyag elemet, ami ennek köszönhetően előre-hátra mozgott a fegyver működtetése közben.
A fegyver felső részén egy menetes csavar is található, amit kitekerve a tűzkő nyíláshoz férhetünk hozzá. A belül található lendkerekes szerkezeten ugyanis egy dörzskerék is helyet kapott, amihez a fegyverbe behelyezett tűzkő hozzáért és működés közben szikrákat szórt.
A már említett hátsó részen található vágások sem véletlenül voltak ott elhelyezve, ugyanis a lendkerekes szerkezet egy aprócska dobot is kalapált folyamatosan, aminek köszönhetően a fegyver a fény mellett hangot is adott ki működés közben.


A két csőről különösebben sokat nem lehet elmondani, bár külső átlátszó plexiből készült darab nagyon jól hozza sci-fi hangulatot.
Összességében a külső csőben mozgó belső cső érdekes és különleges megoldás volt, ami a gyerekek figyelmét is felkeltette.


Persze ami gyerekként a legfontosabb volt számunkra a hang és fény mellett az a lemeztestre került grafika volt. A fegyver világoskék-fekete színben pompázott és a kék részekre űrhajózással kapcsolatos rajzok kerültek fel.
A markolaton rakéta kapott helyet, míg a felső részen két űrsétát végrehajtó űrhajós volt látható a csillagok között. A színek és a rajzok nagyon eltaláltak voltak és bennem mind a mai napig nosztalgikus emlékeket ébresztenek.


A hozzám került fegyver alapvetően működésképtelen állapotban érkezett meg és rettenetesen leharcoltnak tűnt. Persze ennek megfelelően a fegyvert szét is szedtem és igyekeztem alaposan rendbe tenni azt. A lendkerekes szerkezetet újra működésre bírtam és ha már szét volt szedve a játék, akkor a csövet is igyekeztem megtakarítani.
Utolsó lépésként tűzkövet is raktam a játékba és bár nem bíztam a szikrázásban, de kellemes csalódást okozott nekem ez az 50-60 éves játék, ugyanis tökéletesen tette a dolgát.


Egy későbbi bejegyzésben majd igyekszem bemutatni nektek a javítás menetet, de most maga a játék a lényeg, ami ismét működőképes állapotba került.
Reményeim szerint ezt a játékot is láthatjátok majd ha minden jól megy, de amíg nincs rá lehetőség addig fényképek segítségével igyekszem bemutatni nektek ezt a hazai gyártású kincset.


RÉGI JÁTÉKOD VAN? NE DOBD KI! NE ADD EGY NEPPERNEK! TUDD INKÁBB JÓ HELYEN, AHOL MEGŐRZIK ÉS VIGYÁZNAK RÁ!


Kövesd munkámat a Facebookon és a többi közösségi oldalon! Ha szeretnél segíteni anyagilag, akkor itt teheted meg, ha játékokat szeretnél felajánlani a leendő múzeumba, akkor a tamas.laposa70@gmail.com címre küldj üzenetet és megbeszéljük a részleteket!



Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: