Loading...

FREEDEE BLOG

FREEDEE BLOG / 2024. február 29., csütörtök

Költséghatékony nanoléptékű 3D nyomtatás

A Georgia Tech kutatói fém nanoszerkezetek skálázható (méretezhető) nyomtatására fejlesztett új rendszert és technológiát. A technológia neve Szuperlumineszcens fénysugárzás (SLP), feltalálói már be is adták a szabadalmi kérelmet.


A mai nanoléptékű nyomtatótechnológiák, mint a kétfotonos polimerizáció (2PP) költségei nem teszik lehetővé a széleskörű használatot és a skálázhatóságot.


3dnyomtatas_georgiatech_1.jpg


A komplex 2D és 3D szerkezetek printeléséhez használt femtomásodperces lézeres technikák lassúak és drágák, nem praktikusak alacsony és közepes mennyiségű gyártóalkalmazásokhoz. Ugyan képesek átlépni a fénytörés miatti korlátokat, de ez nagyon sokba kerül. A lassú, szekvenciális nyomtatási mechanizmus szintén korlát.


A költséges lézert helyettesítő, fényalapú alternatív nyomtatórendszerre van szükség, amellyel megvalósítható polimerek és fémek pontos, nanoléptékű nyomtatása. Ezt kínálja a Georgia Tech.


A technológia sok területen alkalmazható: a nanokompatibilis eszközök, alkalmazások (elektronika, bioérzékelés, fénymoduláció, mikroelektromechanikai rendszerek stb.) nélkülözhetetlen elemei például a nanoméretű vékony, fémes filmek.


Az SLP-rendszer használata alacsonyabb költséggel jár, gyorsabb, pontosabb a felbontás. A fényforrás a mostani lézereknél százszor olcsóbb szuperlumineszcens fényt kibocsátó diódák (SLED), így a nyomtatási költségek tizedükre-ötvenedükre csökkennek. Az SLED gyorsabb, rugalmasabb is.


Ezeket az előnyöket kiaknázva, különféle ipari igényekhez könnyen méretezhető, a mostani fémnyomtatóknál akár százszor gyorsabb rendszer alakítható ki.     


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: