Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2025. február 14., péntek

Kínai asztronauták mesterséges fotoszintézissel készítenek rakéta-üzemanyagot a világűrben

Kínai asztronauták elmondták, hogy a kelet-ázsiai szupernagyhatalom Tiangong űrállomásán, a Shenzhou-19 űrmisszió keretében, a „mesterséges fotoszintézis” nevű új eljárással rakéta-üzemanyagot – üzemanyag-összetevőket – készítettek, valamint oxigént és más fontos, hasznos űrbéli forrásokat is állítottak elő.


A széndioxidot és a vizet félvezető katalizátorokkal alakították oxigénné és etilénné. Ezt a szénhidrogént általában űrjárművek hajtóanyagainak előállításához használják.


kinai_urhajosok.jpg


A technológia zöld növények természetes fotoszintézisét utánozza fizikai és kémiai mérnöki módszerekkel. A széndioxid-forrásokat zárt terekben vagy földönkívüli légkörben oxigén és szénalapú üzemanyagok előállítására használják.


A kísérlet távlatosabb projekteket alapozhat meg. Olyan erőfeszítésekhez szolgálhat kiindulási pontként, hogy távoli helyeken lévő erőforrásokat a helyszínen alakítsanak át más forrásokká, például belélegezhető levegővé vagy az interplanetáris űrutazásokhoz szükséges rakéta-üzemanyaggá.


kinai_urhajosok0.jpg


A kínai asztronauták munkája egyben kritikus technikai támogatást is nyújt az ember űrbéli túléléséhez és a világűr további felfedezéséhez.


Félvezető katalizátorok használata eltér a hagyományos oxigén-előállító technikáktól, mint például a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) alkalmazott elektrolízis, amellyel a napenergiát belélegezhető levegő forrásává alakítják át. Szakértők szerint az elektrolízis viszont túlzottan energiaigényes hosszútávú űrutazásokhoz.


Elektrolízis helyett a kínai kutatók kisebb energiahasználatot várnak a széndioxid mind szobahőmérsékleten, mind szabvány légköri nyomás alatti félvezető katalizátorokkal történő átalakításától. Részletekről egyelőre nem árultak el sokat, úgyhogy még nem tudni, mennyire és hogyan kivitelezhető, különös tekintettel az olyan távoli és barátságtalan környezetekre, mint például a Mars felszíne.


Ha viszont bebizonyosodik, hogy a módszer működik, a kínai űrkutatás komoly lendületet kap. 2035-ig a Hold déli sarkának környékén kívánnak bázist létesíteni, amelyhez állandó és belélegezhető, megbízható oxigénforrásra, az űrhajó visszaútján pedig üzemanyagra lesz szükségük.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: