Loading...

Jelenből a Jövőbe

Jelenből a Jövőbe / 2024. augusztus 8., csütörtök

Kamu Kamala Harris videót osztott meg az X-en Elon Musk

2024 a választások és a megtévesztés technológia adta lehetőségeit minden eddiginél jobban kiaknázó médiakampányok éve. A tavaly év végi argentin után, idén több országban és nemzetközi közösségben, például Tajvanon, Indiában, az EU-ban is urnák elé járultak a szavazók – és a technológiai befolyásolást mindenhol csúcsra pörgették. 


A november eleji amerikai megmérettetés tartogat még bőven izgalmat ezen a téren, a szavazók soha nem látott mértékű manipulációjára számíthatunk. Július huszonhatodikán a legmindenhatóbb techmogul meg is adta az alaphangot. 


musk_harris.jpg


Elon Musk, az X, a hajdani Twitter tulajdonosa újratweetelt egy Kamala Harris kampányparódiát. Szépséghiba, hogy nem jelezte: félrevezető, kamuanyagról van szó. Saját platformja szabályait is megsértette.


A nemrégi YouTube-videót felhasználó, trükközött tartalmú mozgóképanyagon Harris eleve demokrata elnökjelöltként szerepel. A hangalámondás alapján el is hinnénk, hogy a jelenlegi alelnököt halljuk, csakhogy furamód Joe Bident szenilisnek, saját magát inkompetensnek és a „mélyállam” embereként írja le.


Az eredetin Beyoncé Freedom dala is felcsendül, a hamisítványon nem, helyette Harris elmondja: azért lett elnökjelölt, mert a Donald Trumppal folytatott júniusi CNN-es vitán bebizonyosodott, hogy Biden szenilis. Aztán hozzáteszi: a sokszínűség miatt is esett rá a választás, mert nő és színesbőrű. Tehát, „ha bármit is kritizáltok, amit mondok, szexisták és rasszisták is vagytok.”


Harris még Barack Obama stílusában is beszél a videón. Kampányának egyik szóvivője élesen bírálta Muskot és Trumpot: „Harris alelnök nem hamisítványt, manipulált hazugságokat kínál, mint Elon Musk és Donald Trump.”   


Először nem volt egyértelmű, hogy a videó mesterséges intelligencia terméke. A YouTube-ra egy „Mr. Reagan” nevű fiók posztolta, paródiaként. Szakértők szerint mélyhamisítványként (deepfake) kezelhető. Musk mindenesetre nem tüntette fel, hogy a videó paródia, manipulált anyag.


„Nem tehetünk közzé szintetikus, manipulált vagy a kontextusból kiragadott, embereket átverő vagy megzavaró, kárt okozó médiatartalmat. Túl ezen, a félrevezető médiumot tartalmazó bejegyzéseket felcímkézhetjük, hogy így segítsük megértetni a felhasználóval, mennyire autentikusak ezek, hogy kiegészítő kontextust szolgáltassunk nekik” – áll az X szabályzatában.


Tovább az eredeti oldalra!
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: