Izmosabb mesterségesintelligencia-politikát hirdet az új amerikai vezetés
Donald Trump alatt az Egyesült Államok egyértelműen meg akarja szilárdítani vezető szerepát a mesterségesintelligencia-fejlesztésekben. A célt többek között a korlátozások csökkentésével kívánják elérni.
Az elnök 180 napos határidőt tűzött ki az MI cselekvési tervének elkészítésére, és erről szóló végrehajtási tervet írt alá. Az USA MI-hegemóniájának alapjait, a nemzetbiztonságot, a gazdasági versenyképességet akarja növelni vele.
A rendelet az MI cselekvési terv kidolgozásának felelősségét az adminisztráció három kulcsfigurájára ruházza: Michael Kratsiosra, az elnök tudományos-technológiai asszisztensére (a Scale AI korábbi ügyvezető igazgatójára), az MI és a kriptovaluták új speciális tanácsadójára, David Sacks kockázatitőke-befektetőre, valamint Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóra.
A cselekvési tervnek fenn kell tartania, erősítenie kell az USA globális MI-dominanciáját, és egyben fel kell függesztenie Joe Biden „ezzel elvileg ellentétes”, a fejlődés helyett hipotetikus veszélyeket hangsúlyozó 2023-as rendeletét.
Amerikai cégeknek ideológiai elfogultság nélkül, társadalmi céloktól mentesen kell MI-rendszereket fejleszteniük. A kormány meggyőződése, hogy a mostani rendszerekbe liberális politikai elfogultságot kódolnak.
A rendelet a Szövetségi Menedzsment és Költségvetési Hivatalt arra utasítja, hogy az USA versenyképességével és nemzetbiztonságával összhangban álló MI-cégeknek ítéljen oda kormányzati szerződéseket.
A legtöbb rendelkezés jelentős mérlegelési jogkört hagy a cselekvési tervet kidolgozó csapatnak, így azok értelmezését és végrehajtását nyílt végűvé teszik.
A rendelettel párhuzamosan az elnök bejelentette az OpenAI-t, az Oracle-t és a SoftBank-et magába foglaló Stargate vegyesvállalatot.
A három vállalat tervet vázolt fel, hogy százmilliárd dollárt fektetnek be az MI számítási infrastruktúrájába, például következőgenerációs adatközpontokba, majd 500 milliárd dollárt további négy év alatt ruháznak be. Ezen kívül az adminisztráció nemzeti energia-vészhelyzetet hirdetett az Egyesült Államok energiaellátására vonatkozóan, és utasítást adott ki a hazai energiatermelés felgyorsítására. Az intézkedések célja az olyan energiaigényes mesterségesintelligencia-kezdeményezések támogatása, mint a Stargate, azáltal, hogy felszámolják a szabályozási akadályokat az olaj-, gáz- és megújulóenergia-projektek szövetségi területeken történő kivitelezése előtt.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: