Hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia az energiaszektort?
Történelmi idők az energiaszektorban: a károsanyag-kibocsátást úgy kell csökkenteni, hogy közben az energiaigények folyamatosan nőnek. A mesterséges intelligencia sokat segíthet, és az iparág képviselői, a Shell vezetésével dolgoznak is a termelés és a jövőbeli megoldások MI általi szintézisén.
A technológia felgyorsítja az energiatovábbítást, és csökkenti a széndioxid-kibocsátást. Nem Szent Grál, de a pragmatikus megközelítéssel máris több fronton érzékelhető a fejlődés.
A Shell komoly eredményeket ért el a tudományos szimuláció felpörgetésében. Az Nvidiával közösen lefuttatott komplex energiaszimulációik többezerszer gyorsabbak, mintha hagyományos modellekkel tették volna. Többmillió éves folyamatokat tanulmányozva pontosabban látják, hogyan csökkenthető mindenhol szignifikánsan a kibocsátás.
Gépitanulás-modellekkel vizsgálták a széndioxid földalatti tárolását. A szélvészgyors szimuláció lehetővé tette a földrajz, a széndioxid-leválasztással és tárolással járó nyomás és más tényezők hatásainak elemzését.
A Shell persze – túl a szimuláción – gyakorlati alkalmazásokban is gondolkodik. Virtuális távérzékelés (VERS) programjuk térinformatikai MI segítségével nyer ki információt a távérzékeléssel és műholdakkal gyűjtött adatokból. A technológia bioüzemanyagok azonosításában és tisztaenergia-beruházások optimalizálásában segít.
Kifinomult gépilátás-rendszerekkel berendezéseik állapotát monitorozzák, kibocsátást detektálnak, növelik a biztonságot. A rendszerek peremszámításokat (edge computing) is végeznek, amellyel valósidőben és a még nehezen behálózható helyszíneken is megállapítják, megfelel-e minden az előírásoknak.
A Shell csúcskategóriás MI-megoldások mellett alkalmazottai körében demokratizálja a mesterségesintelligencia-technológiákhoz való hozzáférést. Az alkalmazásokat egy rendszer komplexitásuk és kockázataik alapján rangsorolja. Minél kevésbé kockázatos egy alkalmazás, annál többen használhatják. Minél kockázatosabb és bonyolultabb, annál nagyobb szakértelem az elvárás. Az eddigi eredmény magáért beszél, a Shell MI-közössége több mint tizenkétezer személyből áll. Az átfogó Digitális készségek programot lényegében az összes alkalmazott használhatja.
Az MI az energiahálózatot is újragondolja. Központi erőművektől megújuló források elosztott hálózatáig ível a fejlődés. A nagyjából nyolcezer erőművet a jövőben MI-vel vezérelt, menedzselt többmillió forrás- és tároláspont helyettesítheti. Más MI-k figyelme az elektromos autók működtetésére, töltésükre szintén kiterjed. Generatív MI-vel és nagy nyelvmodellekkel a tudományos-technológiai forrásokat teszik elérhetőbbé. Az adatközpontok, a „jövő energia-csomópontjainak” széndioxid-mentesítésével szintén foglalkoznak.
0 Hozzászólás:
Legyél te az első hozzászóló!
Hozzászólás írásához be kell jelentkezni: